(KURIR TV) ŠVED UTIŠAO PIONIR: Crvena zvezda izgubila od Himkija i odaljila se od TOP 8

DELIJE VREĐALE STEFANA MARKOVIĆA

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Himkija u dvorani "Aleksandar Nikolić" u utakmici 18. kola Evrolige - 70:79.

Bio je to direktan duel konkurenata za plasman u TOP 8, posle kog su se crveno-beli značajno odaljili od tog cilja.

Zvezdi je ovo 11. poraz, dok je Himki zabeležio desetu pobedu.

Dugo se u "Pioniru" vodila rovovska borba dva izjednačena rivala. Bilo je mnogo grešaka na obe strane, procenti šuta su bili niski...

Gosti su meč prelomili u poslednjoj deonici kada su košarkaši Zvezde, utisak je, ostali bez snage.

Od 70 poena crveno-belih trojica su dala 60! Poena iz reketa gotovo da nije bilo.

Tejlor Ročesti je bio sjajan, ubacio je 27 poena, a fantastičnu rolu, naročito u prvom poluvremenu, imao je i Nemanja Dangubić - 20 poena. Nadovezao se još samo Džejms Feldin sa 13 poena. I to je bilo to od igrača Dušana Alimpijevića.

S druge strane, Šved je postigao 29 poena, a sa dve vezane trojke u finišu i definitivno je presudio pobednika. Džejms Anderson je dodao 14 poena, a Malkolm Tomas 11.

Bivši srpski reprezentativac Stefan Marković ubacio je sedam poena. On se posle koškanja u prvom poluvremenu sa Matijasom Lesorom našao na meti "Delija", koji su mu u nastavku meča konstantno zviždali i čak ga vređali!

Bivši Zvezdin bek Čarls Dženkins dao je pet poena.

Zvezda u četvrtak gostuje Makabiju u 19. kolu Evrolige.

Četvrta četvrtina:

39. minut - 66:76 - Lazić prvo promašuje šut, a onda pravi nesportsku ličnu nad Švedom, što sudije potvrđuju posle pregledanog snimka. Najbolji igrač Himkija pogađa oba slobodna bacanja, a onda i trojku.

38. minut - 66:71 - Feldin svodi zaostatak na "minus pet".

37. minut - 64:71 - Antić smanjuje razliku, gosti gube loptu, Barcokas traži tajm-aut na 2:40 do kraja.

37. minut - 62:71 - Hanikat vezuje četiri poena, raste prednost Himkija.

36. minut - 62:67 - Šved je u igri i odmah daje trojku.

36. minut - 62:64 - Tejlor je već na 25 poena.

35. minut - 60:64 - Monija uzvraća na isti način - pogotkom van linije 6,75, posle čega Alimpijević traži tajm-aut.

34. minut - 60:61 - Trojka Feldina!

33. minut - 57:61 - Tomasu je dosuđena nesportska, ali crveno-beli iz toga nisu profitirali, pa su kažnjeni nastavom serije gostiju (7:0). A sve vreme poslednje deonice Šved je na klupi.

32. minut - 57:59 - Ponovo preokret. Anderson pogađa, Himki pravi 5:0.

31. minut - 57:57 - Uzvraća Marković sa "dva plus jedan".

31. minut - 57:54 - Finta i peta trojka Ročestija. Zvezdin plej briljira.

Treća četvrtina - 54:52:

30. minut - 54:52 - Posle nekoliko promašaja i skokova u napadu, Ročesti je pogodio i doneo Zvezdi prednost uoči poslednje četvrtine.

29. minut - 52:52 - Trojka Ročestija za novo izjednačenje.

29. minut - 49:52 - Zakucavanje Šveda.

28. minut - 48:48 - Trojka Andersona.

27. minut - 48:45 - Tomas prekida Zvezdin niz.

27. minut - 48:43 - Serija crveno-belih je produžena na 9:0.

25. minut - 43:43 - Serija Zvezde 4:0 posle čega Šved pravi faul u napadu.

23. minut - 39:39 - Konačno koš Zvezde, pogađa Feldin.

22. minut - 37:39 - Preokret! Trojka Dženkinsa za seriju Himkija 8:0 u ovoj deonici. Kada se uračuna i prvo poluvreme - 11:0.

21. minut - 37:34 - Trojka Šveda iz velike daljine na početku drugog poluvremena.

Druga četvrtina - 37:29:

20. minut - 37:29 - Trojka Gila u poslednjim trenucima.

18. minut - 37:26 - Peta trojka Dangubića!

18. minut - 34:26 - Ročesti vodi Zvezdu na "plus osam".

16. minut - 28:23 - Delije su se okomile na Stefana Markovića! Bivši srpski reprezentativac se pokoškao sa Lesorom i od tada kad god primi loptu, čuje se salva zvižduka, čak i uvrede.

15. minut - 27:21 - Trojka Ročestija!

14. minut - 23:21 - Posle tri minuta i 50 sekundi u drugoj četvrtini domaćin daje koš! Učinio je to sjajni Dangubić, koji je do sada ubacio čak 14 poena!

13. minut - 21:21 - Zvezda je bez poena u drugoj deonici, gosti u seriji 7:0 za izjednačenje.

Prva četvrtina - 21:14:

10. minut - 21:12 - Posle serije grešaka i promašaja na obe strane, Enis staje na liniju slobodnih bacanja i pogađa oba.

6. minut - 16:10 - Razigrao se Šved, a Feldin prekida seriju gostiju svojim prvim poenima.

5. minut - 14:5 - Dangubić vezuje tri trojke, a ukupno četiri od početka meča! Bez promašaja!

3. minut - 5:5 - Ročesti se upisuje sa distance.

2. minut - 3:5 - Dvojka Šveda, pa trojka Andersona.

1. minut - 3:0 - Dangubić pogotkom sa osam metara otvara utakmicu.

19:00 - Meč je počeo.

18:59 - Na tribinama je oko 5.500 gledalaca.

18:56 - Poklon za Dženkinsa

Čarls Dženkins je od Zvezde dobio uramljeni crveno-beli dres u znak zahvalnosti za sve što je pružio dok ga je nosio. Poklon mu je predao Nebojša Ilić, a sa tribina je Dženkins dobio ovacije.

Crveno-beli se nalaze na deobi desetog mesta evroligaške tabele sa Unikahom, sa učinkom od sedam pobeda i deset poraza, dok Himki sa Makabijem deli sedmo mesto sa skorom 9-8.

Tim Dušana Alimpijevića deklasirao je u nedelju Cedevitu 82:66 u derbiju ABA lige i oporavio se od dva vezana neuspeha na gostovanjima, protiv Budućnosti u regionalnom takmičenju (92:86) i Efesa u Evroligi (104:95).

Zvezda i Himki sastajali su se u Evroligi tri puta u poslednje dve i po godine. U sva tri dosadašnja duela radovao se domaćin, dva puta ekipa iz Moskve i jednom crveno-beli. U prethodnom susretu, 24. oktobra 2017, Himki je na svom terenu bio bolji - 85:78.

"Ostvarili smo u Evroligi neke velike pobede koje će nam doneti samopouzdanje. Nadam se da ćemo uz navijače odigrati dobru utakmicu u kojoj bismo mogli da slavimo", naveo je trener crveno-belih Dušan Alimpijević.

Po njegovim rečima, Himki je tim sa mnogo velikih imena počevši od Alekseja Šveda, pa preko srpskog internacionalca Stefana Markovića, bivšeg igrača Zvezde Čarlsa Dženkinsa i drugih.

Alimpijević je istakao da je poraz od Efesa u prošlom kolu već zaboravljen.

"Prošlo je mnogo vremena od Efesa, ovakav ritam ne dozvoljava da se osvrćete na poraze, niti da živite u velikim pobedama. Ta utakmica je odavno arhivirana, ali su se greške i pad dobro analizirali".

Zvezda ponovo neće moći da računa na povredjenog Ognjena Dobrića, a Alimpijević je rekao da su u klubu obazrivi kada je reč o njegovom povratku utakmicama.

"Osim nekih sitnih povreda, koje su normalne za ovakav raspored, mislim da ništa neće biti promenjeno u odnosu na utakmicu protiv Cedevite", rekao je Alimpijević.

Čarls Dženkins je ukupno tri sezone proveo u Crvenoj zvezdi i rekao je da mu navijači srpskog kluba i dalje šalju poruke i da se trudi da svima odgovori.

"Uvek je lepo vratiti se ovde. Biće lepo što ću videti prijatelje i ponovo igrati pred sjajnim navijačima. Kada utakmica počne i tokom tih 40 minuta, ipak ću zaboraviti na to", rekao je Dženkins.

Stefan Marković je, poput Dženkinsa, rekao da je srećan što će igrati kod kuće, u svom rodnom gradu.

"Svi znaju da je atmosfera u Beogradu jedna od najboljih u Evropi i radujem se što ću igrati pred porodicom i prijateljima. Igrao sam tu protiv Zvezde i Partizana i atmosfera je uvek lepa, uvek dodatno motiviše", rekao je Marković.

On je dodao da Himki mora da igra sa istom energijom svih 40 minuta.

"Biće zanimljivo. Moraćemo da budemo mirni i igramo svoju igru. Radi se samo o košarci. Zvezda ima nov tim, bila je u teškom periodu, ali je sada uhvatila ritam. Igra jaku odbranu. Biće teško, ali ćemo se dobro spremiti i boriti za pobedu", kazao je Marković.

Trener Himkija Jorgos Barcokas rekao je da će njegovom timu biti teško.

"Postoje dva aspekta, prvi je kvalitet Zvezdinog tima, a drugi atmosfera u hali. Moraćemo da se izdignemo iznad toga. Zvezda je u dobroj formi, ima hemiju i igra sa mnogo energije", rekao je Barcokas.

(Kurir.rs/Kurir sport, Foto: euroleague.net)