ZVEZDA TROJKAMA DO VOĐSTVA U FINALU: Crveno-beli posle drame u Pioniru načinili prvi korak ka odbrani titule! Partizan nije mogao bez Trinkijerija (KURIR TV)

DRUGI MEČ U SREDU

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Partizan u prvoj utakmici finala plej-ofa Superlige Srbije - 98:94 (30:22, 18:18, 25:28, 25:26).

Aktuelni šampion je načinio prvi korak ka petoj uzastopnoj tituli, a drugi meč na programu je u sredu.

Kao po pravilu ove sezone, i ovaj večiti derbi je bio dramatičan.

Domaćin, Crvena zvezda, pred oko 4.000 svojih navijača skoro sve vreme meča je imala prednosti, često i dvocifrenu. Međutim, crno-beli se nisu predavali, pa su na na krilima Renfroa u 36. minutu prvi (i jedini put) došli do vođstva.

Ipak, crveno-beli su, onako kako su igrali celu utakmicu, i tada trojkama odbili napad gostiju i zabeležili pobedu.

Izabranici Milana Tomića su ubacili 15 trojki iz 39 pokušaja, od čega čak deset u prvom poluvremenu, dok su igrači Andree Trinkijerija van linije 6,75 imali učinak 14/24.

Košarkaši Zvezde su pogodili 37 od čak 42 slobodna bacanja, a crno-beli samo 14 od 24.

Varnice su neizostavni kolorit večitih derbija, pa nisu izostale ni danas.

Najveće su bile u uvodu četvrte deonice kada je sudija Glišić dosudio dve uzastopne tehničke greške treneru Partizana Andrei Trinkijeriju, samim tim ga i isključio, posle čega se sa tribina zaorilo: "Ustašo"...

Zvezdu su predvodili Dejan Davidovac sa 20 poena i pet skokova, Filip Čović sa 18 poena i pet asistencija, kao i Ognjen Dobrić sa 16 poena. Boriša Simanić dodao je 14 poena, Bili Beron 12, a Majkl Odžo 11 poena i osam skokova.

Najefikasniji u ekipi Partizana bio je Aleks Renfro sa 20 poena, a kapiten Novica Veličković postigao je 17 poena uz tri ukradene lopte. Markus Pejdž meč je završio sa 12 poena, dok su po 11 postigli Vanja Marinković i Ognjen Jaramaz.

Zvezda je na početku meča bili bolji rival, a pre svega njeni igrači bili su bolje šuterski raspoloženi. Dobar procenat šuta za tri poena crveno-belima je doneo dvocifrenu prednost (23:13), ali je Partizan do isteka prvih 10 minuta uspeo da dođe do jednocifrenog zaostatka.

U drugoj četvrtini nastavilo se u istom ritmu, ekipa Milana Tomića konstatno je bila u prednosti, uglavom izmedju osam i tri poena, što je bio nagoveštaj da će i u drugom delu meča da se vodi velika borba.

Treća četvrtina počela je poentiranjem Majkla Odža za dva, uz dodatno slobodno bacanje za maksimalnih plus 11 u tom periodu. Većim delom tog perioda Zvezda je održavala prednost, ali je Partizan najpre zahvaljujući Markusu Pejdžu koji je pogodio dve vezane trojke prišao na četiri poena zaostatka.

Zvezda je do odlaska na narednu pauzu uspela ponovo da dođe do osam poena prednosti, ali je Novica Veličković uz zvuk sirene za kraj četvrtine pogodio za tri poena i tako crno-bele doveo pet poena zaostatka.

Početak poslednje deonice pri vođstvu Zvezde od 73:70 obeležilo je već pomenuto isključenje Trinkijerija zbog protesta nakon dosuđenog petog faula Radeta Zagorca.

Zvezda je potom ponovo došla do dvocifrene prednosti, ali se crno-beli nisu predavali, pa su tako posle trojke Aleksa Renfroa u poslednjih pet minuta ušli sa samo pola koša zaostatka - 82:83.

Partizan je do prve prednosti na utakmici došao na tri i po minuta pre kraja, kada je Renfro bio precizan sa linije za slobodna bacanja.

Zvezda je uzvratila preko Dejana Davidovca i Kejsija Riversa, te je na taj način u poslednja dva minuta ušla vodjstvom od 88:84.

Ponovo se Zvezda odlepila posle trojki Davidovca i Dobrića, ali su crno-beli uspeli da priđu na dva razlike, 94:96 koševima Veličkovića i Pejdža, devet sekundi pre kraja. Posle toga sa linije za slobodna bacanja bio je precizan Davidovac, pa je aktuelni šampion poveo u finaloj seriji plej-ofa Superlige.

Meč je trajao dva i po sata!

Šampion će postati ekipa koja zabeleži tri pobede. U sredu (19 sati) domaćin će biti Partizan.

Četvrta četvrtina - 98:90:

40. minut - 96:94 - Trojka Pejdža na sedam sekundi pre kraja.

40. minut - 94:88 - Trojka Dobrića.

39. minut - 91:88 - Jaramaz sada daje oba bacanja.

39. minut - 91:86 - Trojka Davidovca!

39. minut - 88:86 - Jaramaz promašuje oba bacanja, ali Veličković daje iz odbojke.

38. minut - 88:84 - Prvi pogodak Riversa iz igre, Partizan traži tajm-aut.

38. minut - 86:84 - Davidovac daje tri od četiri vezanih slobodnih bacanja.

36. minut - 83:84 - Renfro sa sedam vezanih poena za prvo vođstvo Partizana! Ovaj put precizan je sa linije slobodnih bacanja.

36. minut - 83:82 - Renfro daje pet uzastopnih poena!

Crveno-beli su imali 32 slobodna bacanja, od kojih su promašili samo tri. Crno-beli sa penala imaju učinak 7/14.

34. minut - 82:77 - Trojku daje i Veličković! Tomić traži tajm-aut.

34. minut - 81:74 - Renfro dao trojku, pa tražio faul, zbog čega je dobio tehničku.

33. minut - 81:71 - Trojka Čovića iz "drugog napada" Zvezde za novo dvocifreno vođstvo.

31. minut - 78:70 - Posle Trinkijerija, Partizan je ostao i bez Zagorca zbog pete lične greške. Crveno-beli iz penala dolaze do "plus osam".

31. minut - 73:70 - TRINKIJERI ISKLJUČEN! Sudija Glišić dao je treneru Partizana dve uzastopne tehničke greške, samim tim i put van hale.

31. minut - 73:70 - Zagorac siguran posle kontre.

Treća četvrtina - 73:68:

30. minut - 73:68 - Trojka Veličkovića sa zvukom sirene!

Zvezda je do sada izvela 24 slobodna bacanja, Partizan upola manje.

29. minut - 69:63 - Zvezda ode na osam poena prednosti, Partizan spusti na šest...

28. minut - 67:59 - Čović vraća Zvezdu na "plus osam".

28. minut - 65:59 - Trojka Simanića.

27. minut - 62:59 - Nikola Janković daje "dva plus jedan".

27. minut - 60:54 - Dobrić za prvu trojku Zvezde u drugom poluvremenu.

Tomić grmeo na igrače

"Želite da pobedite tako što ćete dati 100 poena", vikao je Tomić na igrače tokom tajm-auta, a onda im dao odgovor:

"Ne! Igrajte odbranu".

27. minut - 57:54 - Poenima Velipčkovića, Partizan prilazi na samo "minus tri", pa Tomić traži tajm-aut.

26. minut - 56:52 - Pejdž "vezuje" drugu trojku.

25. minut - 56:49 - Nikola Janković je dobio tehničku zbog simuliranja, što je Zvezda pretočila u samo jedan poen, a na drugoj strani Pejdž daje trojku u poslednjoj sekundi napada.

24. minut - 55:46 - Odžo ponovo siguran sa linije penala.

24. minut - 53:46 - Trojka Renfroa na asistenciju Veličkovića.

22. minut - 53:42 - Odžo "veuje" pet poena.

22. minut - 51:42 - Renfro je prvi strelac za Partizan u drugom poluvremenu.

21. minut - 51:40 - Zakucavanje Odža pod faulom, daje i dodatno bacanje za "plus 11".

Druga četvrtina - 48:40:

20. minut - 48:40 - Rivers daje jedno bacanje, na drugoj strani poentira Nikola Janković.

20. minut - 47:38 - Zakucavanje Jaramaza.

19. minut - 47:36 - Crveno-beli su nezaustavljivi - treća trojka Davidovca.

18. minut - 44:36 - Dobrić odličan sa penala.

16. minut - 41:36 - I Simanić je, kao i Beron i Marinković, na 11 poena.

16. minut - 39:36 - Marinković daje trojku preko ruke, njegovih 11 poena.

16. minut - 39:33 - Beron je najefikasniji sa 11 poena.

16. minut - 37:33 - Trojka Pejdža. I crno-beli sjajno pucaju iz daljine - 5/7 za tri poena.

15. minut - 36:30 - Treća Simanićeva, a deveta Zvezdina trojka. CRVENO-BELI SU DALI SAMO JEDNU DVOJKU!

13. minut - 33:30 - Trojka Jaramaza, sada je samo tri poena viška za crveno-bele.

12. minut - 33:25 - Simanić pogađa trojku. Ovo je Zvezdin prvi koš u drugom delu igre.

11. minut - 30:25 - Prvi koš u drugom kvartalu pogađa Vanja Marinković sa penala. Faulirao ga je Rivers na šutu za tri poena, a sa linije slobodnih bacanja ubacio je sva tri.

Prva četvrtina:

10. minut - 30:22 - Čović sa linije slobodnih bacanja.

10. minut - 28:22 - Strelac Marinković.

10. minut - 28:20 - Trojka i Simanića. Zvezda je sada na 7/11 van linije 6.75.

9. minut - 25:20 - Dobrić daje dva penala.

9. minut - 23:20 - Renfro vezuje pet poena, ubacio je trojku.

8. minut - 23:17 - Renfro ulazi pod koš i poentira, Tomić traži tajm-aut.

8. minut - 23:15 - Stefan Janković pogađa.

7. minut - 23:13 - Šesta trojka crveno-belih iz devet pokušaja! Sada je precizan Dobrić!

DELIJE VREĐAJU KAPITENA PARTIZANA VELIČKOVIĆA: "Sis.. Novice", grmi "Pionirom".

7. minut - 20:12 - Sada i Čović pogađa iz daljine! Peta trojka domaćina!

6. minut - 17:12 - Trojka Vanje Marinkovića.

6. minut - 17:9 - Zakucavanje Ristića.

5. minut - 15:9 - Berona je faulirao Jaramaz pri šutu za tri poena, a Amerikanac je bio stoprocentan sa linije slobodnih bacanja.

5. minut - 12:9 - Jaramaz se odlično snašao i poentirao.

4. minut - 12:7 - Sjajan potez Veličkovića i pogodak sa jedne noge.

4. minut - 12:5 - I Beron daje drugu trojku. Sve poene crveno-beli dali su šutevima van linije 6.75.

3. minut - 9:5 - Druga trojka Davidovca, treća Zvezdina.

2. minut - 6:5 - Nikolić jedini strelac za Partizan.

2. minut - 6:3 - I Davidovac daje trojku.

2. minut - 3:3 - Trojkom uzvraća Nikolić.

1. minut - 3:0 - Trojka Berona na startu.

1. minut - Utakmica je počela.

18:00 - Na tribinama je oko 4.000 gledalaca, među kojima i najvatreniji navijači Crvene zvezde.

VRUĆ DOČEK ZA TRINKIJERIJA

17:57 - Intonira se himna "Bože pravde".

17:44 - U Pioniru "gori"! Temperatura u hali je izuzetno visoka.

17:36 - Trinkijeri: Ciljeve ispunili, ali...

"Mi smo ciljeve koje smo jesenas postavili ispunili, prolazna vremena u trci čiji je cilj na kraju sledeće sezone, su nam dala određene pokazatelje. To ne znači da u duele sa Zvezdom ulazimo bez motiva. Činjenica da su favoriti samo nas dodatno inspiriše na borbu, znamo kake obaveze nosi igranje u dresu Partizana i pružićemo maksimum na terenu sa željom da ispunimo naše i snove naših navijača", rekao je šef struke Partizana Andrea Trinkijeri.

17:30 - Tomić: Poznati recept

"Recept je poznat, jaka odbrana, velika borbenost i maksimalno angažovanje i koncentracija bez padova otvaraju put ka povoljnom rezultatu", naveo je trener Crvene zvezde Milan Tomić.

17:22 - Pionir se polako puni, očekuje se da će dvorana biti puna do poslednjeg mesta.

17:08 - Zagrevanje nepun sat pred početak meča

Prva utakmica finalne serije plej-ofa Superlige igra se u dvorani "Aleksandar Nikolić", a domaćin je Zvezda, iako su oba "večita" rivala imala maksimalni učinak (10-0) u grupnoj fazi domaćeg prvenstva, ali je dobila prednost, jer je bila uspešnija u ABA ligi.

Kao i tokom cele serije, ni danas nema gostujućih navijača.

Titulu će osvojiti rival koji stigne do tri pobede.

Drugi meč igraće se u sredu, treći u subotu...

Crveno-beli brane titulu, koju su osvajali prethodne četiri godine.

"Večiti" rivali ove sezone odigrali su šest mečeva, Zvezda je dobila četiri, a Partizan dva, od kojih je jedan bio finale Kupa Radivoja Koraća.

(Kurir.rs/Kurir sport, Foto: Starsport)