KOŠARKAŠICE SRUŠILE AUSTRALIJU I PLASIRALE SE NA SVETSKO PRVENSTVO Čudesne Marinine lavice priredile senzaciju protiv vicešampiona

Kvalifikacije za SP

Košarkašice Srbije savladale su Australiju 78:71 (24:20, 14:20, 15:16, 25:15) i drugom pobedom na kvalifikacionom turniru plasirale se na Svetsko prvenstvo!

Anderson je sa 30 poena predvodila Srbiju do pobede!

Svetsko prvenstvo za košarkašice se igra u septembru 2022. godine u Australiji, a Srbija je izborila svoje mesto među svetskom elitom.

Domaćin Australija i svetski šampion Sjedinjene Američke Države dobile su konkurenciju u šampionu Evrope, reprezentaciji Srbije.

Igralo se u prvoj četvrtini poen za poen sve do 8:7 za Australiju ali je usledila serija Srbije 9:2 i izabranice Marine Maljković povele su 16:12. Uzvratila je Australija, pa i povela, ali je Srbija ipak uspela da prvu deonicu meča reši u svoju korist rezultatom 24:20.

Australija je sve to nadoknadila u drugom kvartalu i sredinom ovog perioda bila je ui na +9. Srbija je postepeno smanjivala zaostatak i uspela da na poluvreme ode sa minusom od samo dva poena – 38:40.

Tokom cele treće četvrtine Australija je imala prednost. Srbija je uspevala u nekoliko navrata stizala do izjednačenja, ali je tas svaki put u toj situaciji prevagnuo ponovo na stranu gošći koje kao domaćini već imaju obezbeđeno mesto na Svetskom prvenstvu.

Imala je Australija i pet poena prednosti u poslednjoj četvrtini, ali je sjajnom igrom Srbija napravila seriju 6:0 i prešla u vođstvo 65:62, a Čađo je na to, na dva i po minuta do kraja pogodila za tri poena i odvela Srbiju na 68:62.

Tina Krajišnik je skokom u odbrani donela Srbiji novi napad koji je poenom krunisala sjajno raspoložena Ivon Anderson za produženje serije i vođstvo Srbije 70:62.

Usledio je tajm-aut Australije i serija gošći od 6:0 koju je konačno prekinula Krajišnik, ali je i sreća pogledala Srbiju pa je Australija promašila šut za tri i priliku da pređe u vođstvo na pola minuta do kraja zahvaljujući sjajnoj odbrani Saše Ćađo.

Tina Krajišnik je ubacila jedno od dva slobodna bacanja. Na semaforu je pisalo 73:68, preostalo je 31 sekund do kraja.

Odbranila se Srbija i posle novog tajm-auta i Čađo je dobila dva slobodna bacanja. Sjajna u odbrani i sigurne ruke na slobodnim bacanjima Čađo je Srbiju odvela na 75:68.

Odgovorila je Ausralija trojkom (75:71), ali je Alen dobila tehničku grešku jer nije dozvolila Čađo da izvede loptu. Srbija je dobila slobodno bacanje i novi napad na deset sekundi do kraja.

U penal završnici dva bacanja pogodila je i Anderson za 78:71.

Sa 30 poena i šest skokova Srbiju je predvodila Ivon Anderson. Aleksandra Crvendakić ubacila je 12 poena uz tri skoka i četiri asistencije, a Tina Krajišnik dodala je 11 poena uz sedam skokova. Saša Čađo je stala na devet poena ali obavila je vrhunski posao u odbrani.

Vitkomb je za Australiju dala 18 poena uz šest asistencija, Alen je brojala do 15 uz osam skokova i šest asistencija.

U nedelju Srbiju čeka i duel sa Brazilom koji neće imati rezultatski značaj jer je plasman na Svetsko prvenstvo obezbeđen.

Pred početak utakmice upriličen je i poseban oproštaj od reprezentativnog dresa za Sonju Vasić i Jelenu Bruks.

U ostalim mečevima odigranim u subotu, SAD su bile bolje od Belgije 84:75, Kanada je nadigrana Bosnu i Hercegovinu 96:64, a Južna Koreja Brazil 76:74.

Marina Maljković preponosna: Definitivno sam bila u pravu da ova ekipa može

Selektorka Srbije Marina Maljković sijala je posle velike pobede nad Australijom i plasmana na Svetsko prvenstvo.

-Čestitam košarkašicama što su u ovako teškom trenutku pokazale šta mogu da urade. Tri dana priprema, sa milion problema, bez Nevene Jovanović, bez Dragane Stanković protiv Australije koja je toliko dominantna ispod koša, ako smo uspeli da se plasiramo na Svetsko prvenstvo, definitivno sam bila u pravu da ova ekipa može. Preposnosna sam, glupo je da se krije. Preponosna sam na njih, njihovu mladost, hrabrost, one prvi put igraju sa ovakvim protivnicima, u ovakvim duelima... Ono što je najvažnije je da srpska ženska košarka ima budućnost. Ono što njima svakako predstoji je moje vaspitanje koje će biti na leto.

košarkašice, Srbija, Australija

4. ČETVRTINA

Australija je stekla pet poena prednosti u uvodnim minutama poslednje četvrtine - 57:62.

Sjajna rola Ivon Anderson, šest vezanih poena za prednost Srbije 63:62 u 36. minutu.

Trojkom Čađo Srbija je povela u 37. minutu sa 68:62.

Sjajan nalet Srbije, serija 13:0 za potpuni preokret. Srbija vodi 70:62 u 39. minutu.

Uzvratila je Australija sa brzih šest poena za 70:68 na ulazu u poslednji minut.

Tina Krajišnik je vezala tri poena za 73:68. Do kraja je ostalo 31.4 sekundi.

Čađo je pogodila dva bacanja za 75:58, Alen postiže trojku 18 sekundi pre kraja za 75:71.

Čađo je pogodila jedno slobodno bacanje, zatim i Anderson 10 sekundi pre kraja za 78:71.

3. ČETVRTINA

Australija je otvorila treći period sa četiri vezana poena, Raca je upisala prve poene za Srbiju - 40:44 u 22. minutu.

Trojkom Crvendakić Srbija je u 24. minutu izjednačila na 49:49.

Australija je uspela u finišu četvrtine da postigne poslednja tri poena i povede sa 56:53 pred start poslednje četvrtine.

2. ČETVRTINA

Australija je bolje otvorila drugu četvrtinu i postigla prvih pet poena.

Srbija je uspela da se stabilizuje i preuzme prednost, ali je Australija sredinom četvrtine ponovo prešla u vođstvo. Gošće su povele sa 37:28 u 16. minutu.

Anderson je prekinula seriju Australije 12:0.

Košarkašica Australije Stef Talbot isključena je u 18. minutu pošto je laktom u lice udarila Jovanu Nogić.

Srbija je vezala šest poena i ponovo "otvorila" utakmicu - 36:37 u 18. minutu.

Na isteku 20 minuta Australija je imala prednost od dva poena - 38:40.

1. ČETVRTINA

Izjednačen početak meča, posle tri minuta rezultat je 6:6.

Saša Čađo je trojkom u četvrtom minutu donela Srbiji vođstvo 10:8.

Crvendakić dugom dvojkom drži prednost Srbije, 16:12 za naš tim u šestom minutu. Hrabro je Srbija ušla u ovaj meč.

U sjajnoj atmosferi Srbija je dobila prvu četvrtinu sa 24:20.

Srbija, košarkašice, Sonja Vasić, Jelena Bruks

Košarkašice Srbije od 21 čas u hali sportova "Ranko Žeravica" igraju utakmicu 2. kola kvalifikacija za odlazak na Svetsko prvenstvo.

Rival izabranicama Marine Maljković je Australija, domaćin predstojećeg Mundobasketa.

Pošto je Australija kao domaćin izborila plasman, onda će još dve selekcije iz grupe A obezbediti učešće na turniru. Srbija je napravila veliki korak pobedom nad Korejom u prvom kolu sa 65:62. Australija je savladala Brazil sa 65:52.

U prvoj utakmici drugog kola Koreja je savladala Brazil sa 76:74.