BRAVO MOMCI, BRAVO! Orlovi samleli Britance, pa se plasirali na Mundobasket - maestralni Avramović vodio Srbiju do OGROMNE pobede!

ključna utakmica

Košarkaška reprezentacija Srbije obezbedila je plasman na Svetsko prvenstvo, pošto je večeras u hali Aleksandar Nikolić pobedila Veliku Britaniju ubedljivim rezultatom 101:83.

Ušli su izabranici Svetislava Pešića kao apsolutni favoriti u ovaj meč, i na kraju, tu ulogu su opravdali. Ipak, nije sve išlo tako lako našim reprezentativcima, a gosti su pokazali da u prestonicu Srbije nisu došli kao turisti, već su pokazali zube i pokušali da naprave iznenađenje.

Zablistali su gosti u određenim trenucima meča, ali na kraju, kvalitet je ipak presudio i Srbija je zasluženo stigla do pobede koja mnogo znači.

Četa Svetislava Pešića odlično je otvorila današnji meč, na parketu je pre svega blistao Marko Gudurić koji je zasipao protivnički koš, ali je brzo ušao u problem sa faulovima, te je zbog toga selektor Orlova morao da ga vrati na klupu za rezervne igrače.

Sjajno je Srbija igrala u prvoj četvrtini, međutim u narednih deset minuta, stanje na terenu se promenilo. Usledio je u pad u igri naše reprezentacije, što su gosti iskoristili i u potpunosti se vratili u meč, pa je na kraju prvog poluvremena rezultat bio 46:41.

Dodali su gas naši reprezentativci u drugom poluvremenu, napravili veliku prednost u trećoj deonici, koju su održavali do kraja meča. Blistao je na parketu Aleksa Avramović, sjajno je igrao, bio je veoma raspoložen, pa je meč završio sa 20 poena.

Luka Mitrović je zabeležio 15 poena i četiri skoka, poen manje je dodao Ognjen Dobrić, a dvocifreni su bili i Marko Gudurić sa 13 poena (šest asistencija) i Filip Petrušev sa 12 poena.

Bolji od ostalih u selekciji Britanije bio je Kvin Elis sa 22 poena, uz pet skokova, dok je Karl Vitl upisao 16 poena i po četiri skoka i asistencije.

Srbija je tako kompletirala listu od 32 učesnika na planetarnom takmičenju,koje se održava od 25. avgusta do 10. septembra u Japanu, Indoneziji i na Filipinima.

Uživo,

Srbija - Velika Britanija: 101:83

Tok utakmice:

Četvrta četvrtina:

Završena je utakmica, Srbija ide na Svetsko prvenstvo!

9. minut - Dobrić iz ćoška postiže trojku 98:81

8. minut - Sjajni Luka Mitrović stiže do novih poena 95:79

6. minut - Elis stiže do novih poena, Srbija ima +19

5. minut - Gudurić pogađa novu trojku, Srbija sigurno korača ka velikoj pobedi 91:69

Srbija

3. minut - Srbija ima +20, novu trojku pogodio je Marko Jagodić - Kuridža

2. minut - Jaramaz siguran sa linije za slobodna bacanja, Srbija ima najveću prednost do sada 79:60

1. minut - Dobrić trojkom otvara poslednju deonicu 77:60

Treća četvrtina:

Završena je treća četvrtina.

10. minut - Sjajno kombinuju Jović i Ristić, novi poeni za srpskog centra 74:60

9. minut - Džonson pogađa dva bacanja 68:60 Ristić stiže do sedmog poena, ponovo Orlovi imaju dvocifrenu prednost 70:60

8. minut - Precizan Luka Mitrović sa linije za slobodna bacanja 67:55

7. minut - Adamu nekako održava svoj tim u životu 63:55

6. minut - Maestralno igra Aleksa Avramović, plejmejker na svom kontu već ima 18 poena

5. minut - Srbija ponovo ima dvocifrenu prednost, novi poeni za Petruševa 59:49

Srbija, Velika Britanija

4. minut - Raspoložen je Elis večeras, košarkaš Velike Britanije još jednom precizan van linije 6,75 Aleksa Avramović pogađa trojku iz velike udaljenosti 55:49

3. minut - Sjajna akcija Orlova koju lakim poenima kruniše Aleksa Avramović 50:46

2. minut - Elis pogađa novu trojku, nerešeno je u Pioniru 46:46

1. minut - Mekenzi svojim poenima otvara drugo poluvreme 46:43

Druga četvrtina:

Završeno je prvo poluvreme.

10. minut - Stefan Jović iz ćoška postiže trojku 44:39 Ponovo primamo koš u poslednjim sekundama, ovog puta Mekenzi poentira 46:41

9. minut - Adamu koristi grešku Orlova, i lako stiže do novih poena 39:39

7. minut - Sjajan prodor Gudurića, on već ima 10 poena, ali i tri faula, što ne valja 39:34

6. minut - Adamu pogađa sa poludistance, Avramovića na drugoj strani odgovara trojkom 37:32

5. minut - Petrušev pogađa veoma bitnu trojku 34:29

4. minut - Petrušev je promašio prvo, a pogodio drugo slobodno bacanje 31:27

3. minut - Vraćaju se Britanci u meč, Srbija sada ima samo +3 Selektor Orlova Svetislav Pešić zatražio je tajm-aut

2. minut - Elis postiže trojku i stiže do sedmog poena 30:25

1. minut - Ristić pogađa iz vrlo teške pozicije 30:20

Prva četvrtina:

Završena je prva četvrtina.

10. minut - Adamu se prošetao kroz reket Srbije i lako poentirao 26:17 Elis postiže trojku u poslednjoj sekundi prve četvrtine 28:20

9. minut - Kuridža postiže prve poene na dašanjem meču 23:13 Dušan Ristić precizan van linije 6,75 Orlovi ponovo imaju dvocifrenu prednost 26:15

8. minut - Sjajna akcija Jovića i Mitrovića, Srbija ima +7

7. minut - Petrušev se lako oslobodio svog čuvara i lako poentirao 16:11 Novi poeni za Luku Mitrovića 18:11

5. minut - Gudurić siguran sa linije za slobodna bacanja 14:5

4. minut - Aleksa Avramović pogađa iz teške situacije 12:5

3. minut - Sjajan prodor Luke Mitrovića, Srbija vodi 10:5

2. minut - Marko Gudurić vraća trojku, a potom Petrušev krade loptu i brutalno zakucava 5:3 Nova trojka Gudurića 8:3

1. minut - Elis trojkom otvara današnju utakmicu 0:3

Uoči meča:

Izabranici Svetislava Pešića večeras igraju odlučujući meč za odlazak na Svetsko prvenstvo, a naš nacionalni tim će ući sa izmenjenim sastavom u odnosu na utakmicu u Atini.

Srpski reprezentativci Nikola Milutinov, Dejan Davidovac i Nemanja Dangubić su se vratili klupskim obavezama.

Nakon obaveza u Evroligi, nacionalnom timu su se priključili Marko Gudurić, Luka Mitrović, Filip Petrušev, Aleksa Avramović, Uroš Trifunović i Ognjen Dobrić koji će biti u konkurenciji za večerašnju utakmicu.

Uoči odlučujućeg duela, selektor Srbije Svetislav Pešić je izjavio:

– Došao je kraj kvalifikacija koje traju veoma dugo i po prvi put su u ovom formatu. Sada sve staje u jednu utakmicu u kojoj tražimo pobedu i potvrdu truda koji je uložilo više od 40 igrača za godinu i po dana. Prvu meč loptu u Atini nažalost nismo iskoristili, sada je u ponedeljak pred nama nova šansa koju smo zaslužili. Važno je da ovih šest igrača što su se priključili nakon obaveza u Evroligi što je bolje uključimo u sistem igre. Dobra stvar je što su oni već igrali u ovim kvalifikacijama i poznaju principe koje pripremamo. Velika Britanija će biti rasterećena i spremna da iskoristi svaku šansu koja im se ukaže. Zbog toga, zbog uloga koji je na stolu, maksimalna koncentracija i maksimalan pristup tokom svih 40 minuta moraju biti prisutni. Nadamo se da će i publika prepoznati da nam je podrška potrebna i da će doći da pozdravi ne samo 12 igrača koji će biti u sastavu, već sve igrače koji su dali svoj doprinos reprezentaciji Srbije u ovim kvalifikacijama.