PRVENSTVO EVROPE NA ADI: Srbija bez medalje u prvoj fazi završnih trka

kajak i kanu

Pretposlednji dan takmičenja na Prvenstvu Evrope u kajaku i kanuu za juniore i mlađe seniore 2022. čiji je domaćin srpska prestonica na rajskoj Adi Ciganlijiizostala je refleksija sunčevih zraka u Savskom jezeru, izostale su i medalje za selekciju domaćina.

U četiri finala za jedno od tri odličja Starog kontinenta borile su se dve srpske reprezentativke i dva reprezentativca.

Prvo finale na ovom šampionatu za Srbiju je veslao junior Luka Manjenčić u disciplini K1-1000 zauzevši osmo mesto sa vremenom 3.45.62. Šampion Evrope u K1-1000JUN postao je Hunor Hidveđi iz Mađarske (3:34.99), srebro Španac Markos Kabaljero (3:36.40), dok se bronzom okitio Akile Spadaćini iz Italije (3:38.07).

Usledila je borba za medalju jednog od najboljih mladih reprezentativaca Srbije Bojana Zdelara u kategoriji K1-1000 za mlađe seniore koji je na kraju zauzeo sedmu poziciju rezultatom 3.33.28. Poredak osvačaja medalja u ovoj kategoriji: 1. mesto Austrija Timon Maurer (3:31.20), 2. mesto Nemačka Jakob Kuršat (3:31.43), 3. mesto Španija Aleks Graneri (3:31.44).

U nastavku takmičarskog dana čast domaćina branile su dve dame, Katalin Gere i Olivera Mihajlović. Juniorka Gere u disciplini K1-1000 osvojila je šestu poziciju vremenom 4:11.281. Prva je kroz cilj prošla Mađarica Reka Nemeš vremenom 3:59.030, 2. mesto osvojila je Slovakinja Bjanka Sidova 4:02.484, dok je 3. mesto pripalo Estonki Jelisaveti Fedorovoj 4:06,841.

Mlađa seniorka Mihajlovićeva u kategoriji K1-1000 u finalnoj trci i borbi za tron ostvarila je peto vreme šampionata 4:00.384. Pobedničko postolje pripalo je Nemici Enji Rozeling vremenom 3:57.657, srebro Mađarici Olgi Bako 3:58.337 i bronza Čehinji Adeli Hazovoj 3:59.057.

U popodnevnom programu za plasman u završnicu evropskog šampionata borila su se i dva predstavnika Srbije. Kanuista junior Mihajlo Malović u disciplini C1-200 zauzeo je sedmu poziciju sa vremenom 46.892. Poslednjih pet trka, među kojima je bilo i polufinale u K1-200 disciplini za mlađe seniore u kojoj se takmičio mladi srpski as Stefan Vrdoljak, održane su nakon jake oluje koje je protutnjala srpskom prestonicom. Mladi reprezentativac Srbije Vrdoljak bio je uspešan, sa trećim mestom i vremenom 39.091 obezbedio je plasman u finalnu trku A (na programu 26. juna u 16:37 časova) čime se broj srpskih takmičara u finalima završnog dana EP u Beogradu popeo na 15.

Nedelja 26. jun biće takmičarski, ali i vremenski vrela, borba za medalje bića žestoka u svim konkurencijama, a naši reprezentativci imaju sjajnu šansu da na domaćem terenu ispišu istoriju.