ORLOVI POBEGLI OD DRIM TIMA: Košarkaši Srbije posle drame poraženi od Francuske

Sledeći rival našem timu je selekcija SAD

Rio 2016 -

Muška košarkaška reprezentacija Srbije doživela je drugi uzastopni poraz u Brazilu pošto je u 3. kolu olimpijskog turnira u Riju poražena od Francuske (76:75).

1 / 15 Foto: Dado Đilas

Ta činjenica i ne mora da bude toliko loša, a evo i zašto? Srpski košarkaši će u slučaju da prema očekivanjima izgube od Amerike i u poslednjem meču prve faze savladaju Kinu (ponedeljak 15. avgust 3:30), najverovatnije zauzeti četvrto mesto u grupi. To znači da će u četvrtfinalu igrati sa pobednikom grupe A (za sada najveće šanse imaju Argentina ili Litvanija sa maksimalnim učinkom posle dva kola), a da bi u slučaju trijumfa u borbi za finale izbegli selekciju Sjedinjenih Američkih Država, koja je prvi favorit turnira.

Francuska je većim delom meča bila u vođstvu. Na startu meča su uz 100 procentan šut za nešto više od pet minuta naš rival je poveo 20:4.Posle toga smo se malo trgli i serijom 11:2 smanjili na 15:22 u sedmom minutu. Do kraja četvrtine Francuska je minimalno uvećala prednost, pa je na isteku prvog kvartala bilo 26:17. U drugoj četvrtini odigralaje Srbija znatno agresivnije i raznovrsnije u naapadu, što je na polovini te deonice posle trojki Jovića i Bogdanovića dovelo na samo minus tri 27:30.

Naš tim je potom opet upao u period igre sa malo poena. Bilans je popravio tek u poslednjem minutu, pa je Francuska na poluvremenu imala prednost 40:36. Na startu drugog poluvremena, Srbija je opet odigrala lošije, pa je u prva tri minuta postigla svega 5 poena. Srećom, tada ni rivali nisu bili previše efikasni, pa je rezultat u 24.m inutu bio 46:41 za Francusku. U naredna tri minuta igralo se brže, a Srbija je trojkama Markovića i Nedovića, kao i poenima Teodosića sa penala smanjila na 51:53, propustivši dva napada za izjednačenje. Od tog momenta naš tim je zaigrao onako kako svi očekujemo, odbrana je proizvela dobar napad, a sve je dovelo do potpunog preokreta i vođstva 60:57 posle tri kvartala. Početkom poslednje deonice Srbija je u dvqa navrata imala i plus 6, ali se Francuzi nisu predavali. Usledila je drama u poslednjih pet minuta. Dva minuta pre kraja Srbija je imala plus pet (75:70), ali je De Kolo povukao Francuze ka preokretu, koji im je doneo trijumf, košem Parkera. Naredni meč selekcija Srbije igra u subotu 13. avgusta u ponoć protiv Amerike.

Četvrta četvrtina

40. minut 75:76 - Kraj meča

40. minut 75:76 - Kakav koš Parkera

39. minut 75:74 - De Kolo je ubacio dva penala, a potom i dvojku

38. minut 75:70 - Dva puta je Raduljica pogodio koš uzt faul, a zatim i bacanja, a isto je jednom na drugoj strani uradio Djiao. Zatim je Marković ubacio dva penala

34. minut 68:67 - Sas dva zakucavanja Francuzi prilaze

33. minut 66:60 - Štimac za najveću prednost našeg tima do sada

31. minut 64:57 - Trojka Simonovića, a zatim i penal Štimca

30. minut 60:57 - Simonović za kraj

30. minut 58:54 - Poenima Nedovićasa penala, Simonovića u kontri i trojkom Teodosiča, Srbija je u poslednjim sekundama trećeg kvartala prvi put povela

28. minut 51:54 - Poenima Teodosića prišli smo na minus 2, ali su potom prokockana čak dva napada za izjednačenje ili vođstvo

27. minut 49:53 - Trojka Stefana Markovića, a zatim i Nedovića

24. minut 43:48 - Nikako da uhvatimo potpun priključak sa rivalom

22. minut 36:42 - Francuzi postižu prvi koš u nastavku

Treća četvrtina

20. minut 36:40 - Srbija igra na mahove, pa na poluvremenu ima 4 poena zaostatka

17. minut 30:36 - Francuska opet uspeva da se odlepi

15. minut 27:30 - Fraqncuskqa je imala i 13 poena viška, odbrana Srbije je samo na momente na nivou, vratili smo se trojkama Jovića i Bogdanovića

12. minut 17:28 - Francuska opet ima dvocifrenu prednost

Druga četvrtina

10. minut 17:26 - Francuska je gotovo bez greške odigrala prvi kvartal

7. minut 15:22 - Malo smo se trgli, ali Francuska i dalje ima ubedljivu prednost, uz šut iz igre 8/8

3. minut 4:15 - Francuzi su odlično počeli, Batunm je ubacio dve trojke, a prate ga Parker i De Kolo

1. minut 2:6 - Pogodio je Kalinić, a zatim na drugoj strani i prva trojka na meču pogodio je Batum

1. minut 0:3 - Prodor Pakrera koji je pogodio uz faul, a zatim realizovao slobodno bacanje

Prva četvrtina

Nije prvi put da košarka kreira apsurde, ali se „orlovi“ pred duel s Francuskom nalaze u situaciji da je bolje izgubiti nego pobediti.Isto važi i za rivale, jer pobeda donosi treće mesto u grupi, pa samim tim i duel u eventualnom polufinalu olimpijskog turnira s nepobedivim Amerikancima.U slučaju osvajanja četvrtog mesta, „orlovima“ sleduje duel u četvrtfinalu s najboljim timom grupe A, za šta trenutno najveće šanse imaju Hrvatska i Litvanija. Ako prođu tu prepreku, u obzir dolaze mnoge kombinacije, ali svaka isključuje NBA zvezde kao protivnike u borbi za plasman u finale.Ipak, selektor Aleksandar Đorđević tvrdi da njegovi igrači neće kalkulisati večeras protiv Francuza.- Igraćemo na pobedu. Ne zanima me da li ćemo igrati i deset puta s reprezentacijom SAD. Moja filozofija je takva da nema kalkulacija - istakao je Đorđević.