STAN NA DAN UNOSAN JE POSAO, ALI MNOGI ĆE MORATI DA NA NJEGA STAVE KATANAC: Dosta je onih koji rade na crno! Inspekciji prijavljeno 200 objekata
Foto: Profimeidia

tek Svaki četvrti smeštaj u kom turisti odsedaju je po zakonu

STAN NA DAN UNOSAN JE POSAO, ALI MNOGI ĆE MORATI DA NA NJEGA STAVE KATANAC: Dosta je onih koji rade na crno! Inspekciji prijavljeno 200 objekata

Društvo -

NOVI SAD - Svaki četvrti smeštaj u kome turisti odsedaju u Novom Sadu je legalan, dok ostali hosteli i stanovi za iznajmljivanje na dan posluju na crno.

Kofer prepun želja za dobrim provodom, u Novom Sadu. Prvi zadatak - pronaći smeštaj.

Dobar da, da li ima slobodnih soba u vašem hostelu?

- Da, naravno. A da li je ovaj hostel registrovan?

- Jeste, naravno da je registrovan, po Zakonu smo obavezni da nam hostel bude u registratoru.

foto: Profimeidia

Ta obaveštenja vidimo i na pultu. Većina hostela u Novom Sadu, njih desetak koliko ih ima, i gotovo su svi registrovani. Međutim, problem su sobe, tj. apartmani, koje vlasnici izdaju gostima, a nijedan nije registrovan.

Promet u registrovanim hostelima drastično je opao poslednjih godina.

Sada nema nikoga ovde ili?

- Trenutno nema nikoga.”

Vlasnici hostela nadomak su odlučili da zakatanče vrata svog objekta zbog nelojalne konkurencije.

“Najveća konkurencija su nam stanovi po zgradama koji, da kažem, rade na crno, znači nisu prijavljeni ni kao pravna, ni kao fizička lica”, kaže Milan, vlasnik jednog hostela.

foto: Nebojša Mandić

Oko tri hiljade evra godišnje ode na poreze i 30.000 dinara na boravišne takse. Prosečni troškovi za jedan hostel. Toliko uštede oni koji rade nelegalno.

“To je razlog zašto su njihove cene povoljnije ili jednake našima, a uslovi i smeštaj koji nude je za nijansu bolji”, kaže Milan.

Rajan je došao iz Kalifornije i objašnjava šta mu je najvažnije pri odabiru smeštaja.

“Najvažnije je da gledate preporuke. Uglavnom pregledam "buking" da nađem gde ću da putujem i pogledam da li hostel ima prijateljsko osoblje”, kaže Rajan Vilijams.

foto: Nebojša Mandić

Upravo kod predstavnika pomenutog sajta reagovala je turistička organizacija Novog Sada zbog oglašenog smeštaja koji nije registrovan.

“I ukinuli smo sa "bukinga" 70 do 80 stanova. Problem je što veliki broj se izdaje preko drugih i tu mi zaista ne možemo ništa i ne možemo doći ni do kakvih podataka, ne možete da intervenišete, ali to nije problem samo naše države i Novog Sada, već celog sveta”, kaže Branislav Knežević, direktor Turističke organizacije Novog Sada

Inspekciji je prijavljeno skoro 200 objekata, ali skoro polovinu nije mogla ni da proveri, jer nisu imali tačnu adresu. Među dve stotine, otkrila je deset nelegalnih, kojima je privremeno zabranila poslovanje.

(Kurir.rs/O2/Foto: Profimedia/Ilustracija)

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

(KURIR TV) SPREMITE SE ZA NAJGORI DAN U 2017 GODINI!!!

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track