U SRBIJI 5 ZEMLJOTRESA, ISTOVREMENO SE TRESLA DALMACIJA I BIH Sve zanima samo JEDNO: Seizmolog otkrio šta se dešava - REŠIO DILEMU
Foto: Shutterstock, Ilustracija

U SRBIJI 5 ZEMLJOTRESA, ISTOVREMENO SE TRESLA DALMACIJA I BIH Sve zanima samo JEDNO: Seizmolog otkrio šta se dešava - REŠIO DILEMU

Društvo -

Jutros u šest sati i 31 minutu, seizmografi Seizmološke službe Republike Hrvatske zabeležili su umeren zemljotres s epicentrom kod ostrva Čiovo, tri kilometra južno od Trogira. Magnituda potresa iznosila je 3.0 prema Rihteru, a intenzitet u epicentru IV stepena EMS.

Iako je reč o umerenom potresu, probudio je mnoge građane Dalmacije, koji su se uznemireni javljali na društvenim mrežama. Gotovo istovremeno, u šest sati i 32 minute, podrhtavalo je tlo na severoistoku Bosne i Hercegovine.

Epicentar potresa je bio 15 kilometara od Sanskog Mosta i 56 kilometara od Banja Luke.

zemljotres, Split, zemljotres u Splitu
foto: Twitter/@LastQuake

Prema podacima Evromediteranskog seizmološkog centra, magnituda tog potresa, koji se osetio i u Hrvatskoj, bila je 2.8 prema Rihteru.

Kako je i u Srbiji juče zabeleženo pet zemljotresa jačine manje od 3.0 prema Rihteru, mnogi građani su propitivali jesu li svi ti događaji povezani.

- Što se tiče potresa koji su se dogodili u poslednjih par dana, mogu reći da su prilično uobičajeni. S vremena na vreme se dogode malo intenzivnije serije, ali to nije ništa izvan okvira nekakve očekivane seizmičnosti ovog područja. Ovi događaji na području Srbije i potres u blizini Trogira od jutros nisu ni na koji način povezani jer su to relativno mali potresi udaljeni više stotina kilometara – rekao je seizmolog dr. Josip Stipčević, docent na Geofizičkom odseku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) u Zagrebu.

zemljotres
foto: Printscreen/YouTube

- Do svih ovih potresa dolazi zbog interakcije tektonskih ploča - Jadranske mikroploče i Evroazijske ploče u širem smislu, u području Dinarida. Ta interakcija se očitava u pojavi potresa, koji su ponekad jaki i destruktivni, ali većinom slabi do umereni, pojasnio je Stipčević.

Ujutro 17. decembra Seizmološka služba RH zabeležila je slab potres magnitude 2.3 prema Rihteru s epicentrom kod Trilja. Nadalje, 23. septembra uveče seizmografi su kod Metkovića zabeležili prilično jak potres magnitude 4.3 prema Rihteru.

Takođe, 15. februara ove godine potres magnitude 4,8 pogodio je ostrvo Krk, a osetio se širom Hrvatskog primorja. Ipak, najsnažniji potresi u Hrvatskoj poslednjih godina zabeleženi su pandemijske 2020. godine.

Gotovo svaki dan zemljotresi u Srbiji

Ne prođe dan, a da se u našoj zemlji ne registruje neki zemljotres. U ponedeljak ih je zabeleženo čak 9 i to magnitude do 3 stepena po Rihteru. Da li je naše područje u nekoj trusnoj fazi trenutno i možemo li da očekujemo nove i jače potrese?

"Na prostoru bivše Jugoslavije, Srbija je u ovom momentu najaktivnija kada su u pitanju zemljotresi", tvrdi meteorolog Ivan Ristić.

zemljotres
foto: Shutterstock

Seizmološkinja Ana Mladenović, se sa tim ne slaže: "Dovoljno je samo da pogledate sajt hrvatskog seizmološkog zavoda, i da vidite da je dosta zemljotresa i u Hrvatskoj. Srbija sigurno nije seizmološki najaktivnije područje bivše Jugoslavije - tvrdi ona.

Srbiju tek čekaju potresi

Ne može se ipak osporiti tvrdnja ovog meteorologa da je u Srbiji prethodnih dana bilo dosta zemljotresa. Samo u Štrpcu je zabeleženo 5 zemljotresa. Poslednji u nizu registrovan je u Golupcu, a ranije se treslo i oko Jagodine, Svilajnca, Petrovca na Mlavi, Bora i Majdanpeka... Prema rečima stručnjaka, Srbiju tek čekaju potresi i to visokih magnituda.

Kako tvrdi Ristić, s obzirom na visoku seizmičku aktivnost tokom prethodnog dana, potrebno je sačekati bar 3 naredna da se vidi hoće li biti naknadnih potresa.

Upitavši Anu Mladenović da prokomentariše izjavu Ristića da će se u Srbiji u narednim godinama, a možda i ove desiti snažan zemljotres, ona je rekla da je nezahvalno davati takve prognoze.

- Zemljotresi se ne mogu prognozirati. Isto će reći svaki seizmolog - kratko je rekla ona.

Očekuje se zemljotres magnitude oko 5 stepeni

Međutim, ono što je činjenica, to je da se u Srbiji može očekivati veći zemljotres, samo niko ne može precizno da kaže kada.

Podsetimo, 22. marta 2020. Zagreb i šire zagrebačko područje u 6 sati i 24 minute pogodio je snažan potres magnitude 5.5 prema Rihteru. Zatim se 28. decembra 2020. godine u 6 sati i 28 minuta dogodio jak potres magnitude 5.0 prema Rihteru s epicentrom kod Petrinje.

Nažalost, to je bio samo uvod u razorni potres koji je pogodio Petrinju 29. decembra 2020. godine u 12 sati i 19 minuta. Magnituda toga potresa iznosila je 6.2 prema Rihteru. Zagrebački potres odneo je život 15-godišnje devojčice, dok je razorni potres u Petrinji odneo šest života.

Kurir.rs/Jutarnji.hr/Preneo: M. N.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track