KOMŠIJE NEMAJU DOVOLJNO OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE KAO SRBIJA! Eksperti upozoravaju: Zbog visokih temperatura PRETE IM HAVARIJE
Ceo region zahvatilo je veliko nevreme koje je prouzrokovalo dugotrajne nestanke struje. Iako je situacija slična u mnogim zapadnim zemljama, u Srbiji se problem nestanka struje rešava veoma brzo.
Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, izjavila je da je situacija sa snabdevanjem strujom u Beogradu stabilna.
Dok su Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Albanija trpele nestanke struje tokom više sati, Srbija je uspela da održi stabilnost svog energetskog sistema.
U emisiji "Redakcija", gosti prof. dr Mihajlo Rabrenović, stručnjak za strategijski menadžment, i Miodrag Kapor, stručnjak za energetiku, govorili su o razlozima za ovu stabilnost i izazovima u budućnosti.
Prof. dr Mihajlo Rabrenović je naglasio važnost organizacije i upravljanja energetskim sistemom:
- Jedan od razloga zašto je Srbija izbegla situaciju kao u regionu je bolja organizacija i upravljanje energetskim sistemom. Infrastrukturna unapređenja i novi profesionalni menadžment u Elektroprivredi Srbije pokazali su se uspešnim u kriznim situacijama. Naravno, to ne znači da treba da se opustimo, već da nastavimo sa reformama i unapređenjem našeg elektroenergetskog sistema.
Rabrenović je dodao da zemlje u regionu imaju određene izazove u vezi sa dalekovodima i regulacijom manjkova električne energije, što je dovelo do problema tokom nevremena.
Miodrag Kapor istakao je da nijedna zemlja u regionu trenutno nema dovoljno obnovljivih izvora energije, ali da se na tome intenzivno radi:
- Obnovljivi izvori energije su ključni za budućnost, ali trenutno nijedna zemlja u regionu nema dovoljno kapaciteta. Srbija se nalazi izvan priobalnog područja gde je došlo do havarije, što je jedan od razloga zašto smo izbegli nestanak struje. Međutim, mogućnost sličnog incidenta u budućnosti je realna, i zbog toga je neophodna međuregionalna saradnja.
Kapor je podsetio da je Srbija bogata geotermalnom energijom, ali da taj potencijal nije dovoljno iskorišćen:
- Geotermalna energija je deo obnovljivih izvora energije, a Srbija je bogata ovim resursom. Nažalost, naši geotermalni izvori nisu dovoljno iskorišćeni. Postoji potreba za strateškim planom koji će uključiti investicije, istraživanja i razvoj kako bi se ovaj potencijal bolje iskoristio - rekao je Kapor i dodao:
- Visoke temperature stvaraju preopterećenje na dalekovodima, što povećava mogućnost havarija. Takođe, povećana upotreba klima uređaja dodatno opterećuje mrežu. Uvođenje veštačke inteligencije i vozila na električni pogon dodatno će povećati potrošnju struje, zbog čega je neophodno ulagati u nove izvore energije.
Kapor je istakao da su potrebne milijarde evra za ove planove, ali da Srbija ima kapacitet da ih realizuje:
- Mnogi nisu verovali u projekte poput Beograda na vodi, ali sada vidimo rezultate. Srbija ima mogućnosti i finansijske resurse da uloži u energetski sistem i osigura stabilno snabdevanje strujom. Strategija razvoja podrazumeva oslanjanje na sopstvene resurse i strateško partnerstvo.
Srbija je jedna od zemalja sa značajnim izvorima geotermalne energije, ali taj potencijal još uvek nije dovoljno iskorišćen. Kapor je naglasio važnost ulaganja u ovu oblast:
- Geotermalna energija je važna zbog klimatskih promena i ekonomskih razloga. Potrebno je unaprediti pravni i regulatorni okvir kako bi se olakšalo ulaganje u geotermalne izvore. Srbija ima potencijal da postane lider u ovoj oblasti, ali je neophodan strateški pristup i dugoročno planiranje.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video:
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija