Dinkić: Deficit budžeta može biti i veći od plana
Foto: Beta

Dogovoreno sa MMF

Dinkić: Deficit budžeta može biti i veći od plana

Društvo -
On je rekao u da veći deficit konsolidovanog budžeta može biti rezultat uvećanih izdataka za kompenzaciju dugova nasleđenih iz prošlosti, a ne zbog prepravke budžeta za sledeću godinu, pošto je on dobro napravljen

BEOGRAD - Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić izjavio je da je sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) dogovoreno da konsolidovani budžetski deficit za 2013. može biti i nešto veči od planiranih 3,6 odsto vrednosti bruto domaćeg proizvoda (BDP).

On je rekao u da veći deficit konsolidovanog budžeta može biti rezultat uvećanih izdataka za kompenzaciju dugova nasleđenih iz prošlosti, a ne zbog prepravke budžeta za sledeću godinu, pošto je on dobro napravljen."Činjenica je da smo se mi sa šefom Misije MMF-a Zuzanom Murgasovom dogovorili da konsolidovani budžetski deficit može biti i veći od 3,6 odsto BDP-a i to je prvi put posle 12 godina moje saradnje sa MMF da nam Fond dozvoljava da napravimo veci budžetski deficit od onoga što smo sami iskreirali", objasnio je Dinkić.

On je izrazio ubeđenje da će Misija MMF-a, koja dolazi u Beograd 13. novembra, potvrditi predlog budžeta za iduću godinu. Ministar finansija je naveo da su 26 milijardi dinara ukupni dugovi zdravstva, jer država duguje ogroman novac farmaceutima, duguje se novac putarima, lokalne samouprave duguju novac građevinarima za izvrsene kapitalne investicije, a postoje i neki dugovi pravosuđu.

"Moja namera je da uvedemo disciplinu, da se ne prave novi dugovi, a da se počiste svi iz prethodnog perioda. U tom čisćenju dugova upumpaćemo još dodatne likvidnosti u privredu i to će unekoliko podići nivo ukupnog deficita u sledećoj godini, ali ne iznad četiri odsto BDP-a i to je ono o čemu ćemo mi pričati sa MMF-om", naveo je ministar finansija.

Dinkić je objasnio da ukoliko Vlada Srbije u narednoj godini bude izmirila, "a ima nameru", dugove farmaceutskoj industriji, putarima i drugima, to će onda malo povećati ukupan deficit, jer se ti poverioci u konsolidovanom bilansu budžeta, a ne u republičkom.

Zbog toga se ukupan deficit budžeta, umesto 3,6 odsto, može popeti na maksimalno četiri odsto BDP-a, precizirao je ministar finansija napominjući da se radi o zanemarljivim razlikama jer "svejedno je da li će deficit biti 3,6 ili četiri procenta BDP-a, jer to je drastično manje u odnosu na sedam odsto, koliko iznosi ove godine".

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track