Slušaj vest

Izrada pirotskog ćilima, sa specifičnim šarama i ornamentikom, težak je i mukotrpan posao, a glavni alati su oči i ruke.

Tkalje u ruci i pred sobom imaju vunu i razboj, ali prava ćilimarka zna sve od priprema razboja do "poznavanja" svake šare.

Ovako za "Novosti", o izradi svetski poznatih pirotskih ćilima, govori Slavica Ćirić, iz Ćilimarskog udruženja "Damsko srce" u Pirotu. Kaže da zvuči jednostavno, ali od potke do ćilima, potreban je bar mesec predanog rada. Vešte ruke tkalja u svaki utkaju mnogo šara, a postoje i vrlo strogi kriterijumi za izradu ćilima.

TAJNE ŠARA PIROTSKOG ĆILIMA: Jedna krije priču o Marinoj velikoj ljubavi i samoubistvu momka koji ju je najstrašnije IZDAO! Foto: Shutterstock

Vertikalno i horizonatalno tkanje

- Sve počinje od drvenog vertikalnog i horizontalnog razboja. Na vertikalnom se radi visoki kvalitet tkanja i ako se ćilim skine sa njega nemoguća je promena njegovog oblika. Kod horizontalnog je drugačije, jer kad je ćilim završen i skine se sa razboja, niti u rukama mogu da se pomeraju levo i desno, pa i oblik može da se menja - objašnjava Ćirićeva i dodaje da se način izrade ćilima naziva klečanje, a pomoću njega dobijaju se dva identična lica.

Prvi korak je osnova na razboju, a iskusna tkalja unapred zna koliko niti osnove joj treba. Noseće niti su u narodu poznate kao rese.

- Za 10 centimetara ćilima ide oko 60 niti osnove. Unapred se planira i gde će biti koja šara i kolike gustine. Kada izrade šare više ne mogu da se pomeraju, povećavaju, smanjuju ili spuštaju. Što je veća gustina šara, on je bogatiji i autentičniji, a za pirotski ćilim postoji više od 122 registrovane šare i 96 ornamenata. Izrada im je komplikovana, jer unutar šara su detalji koje treba precizno uraditi i svaka je drugačija - priča Ćirićeva.

PIROTSKA MAGIJA: Ćilim za mušku bombu i svekrvin jezik. Saznajte šta koja šara znači! Foto: Miljan Gogic, Fonet Ap

"Sofra" simbol Srbije

Šara "sofra", jedna od najpoznatijih i najsloženijih, sastavljena od nazubljenih rombova u vidu zvezde i oko nje obično četiri bubice, danas se može videti ne samo u Pirotu nego i šire. Slavica Ćirić je s njom osvojila nagradu "Turistički cvet", 2010, od Turističkog saveza Srbije. Od tada, "sofra" se može videti u logu mnogih TV emisija, kao vez na odeći, iscrtana na zidovima...

Poseban kvalitet vune

Da bi ćilim "živeo" više od 200 godina, tka se od prirodne vune od ovaca sa Stare planine. Čak i kad se koristi kao tepih i kad se po njemu hoda male su šanse da se ošteti. Jedino ako je na njemu neki oštar komad nameštaja...

- Vuna ima poseban kvalitet. Mora da bude tanko predena, a kruta, čvrsta i da se ne kida - objašnjava.

- Kada dođe vreme, tkalje u ruke uzimaju tupicu za sabijanje niti čime se dobija na čvrstini i ćilim bilo koje dimenzije uvek rade iz jednog komada bez spajanja.

Od 2002, ime i proizvod "Pirotski ćilim" zaštićen je u Zavodu za intelektualnu svojinu, a deceniju kasnije pirotsko ćilimarstvo upisano je u Nacionalnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije. U toku je i kandidatura za Uneskovu listu svetske baštine.

Kurir.rs/ Novosti