Postignut načelan dogovor o struji i telekomunikacijama
Foto: Beta

Brisel

Postignut načelan dogovor o struji i telekomunikacijama

Politika -
Tači je novinarima rekao da je postignut "načelan" dogovor o tim pitanjima, kao i da je dogovoreno da sledeći sastanak s Dačićem i visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton bude održan 24. jula

BRISEL - U Briselu je oko 19 sati završen trilateralni sastanak visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, predsednika Vlade Srbije Ivice Dačića i kosovskog premijera Hašima Tačija.

Premijer Srbije Ivica Dačić je rekao da su danasnji razgovori sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, a pod okriljem visoke predstavnice EU, bili veoma teški, ali da je došlo do izvesnog napretka u čitavom nizu pitanja.

Kako je ukazao, i pored napretka, ostao je i niz nerešenih stavki vezanih za telekomunikacije, struju i zakon o amestiji, te će razgovori o tim pitanjma biti nastavljeni tokom predostojeće posete Ketrin Ešton Beogradu i Prištini u utorak i sredu.

Dačić je najavio da će sledeća runda dijaloga biti održana 24. jula u Briselu a da će u međuvremenu u Beograd doći komesar za proširenje Štefan File.

Tači je novinarima potvrdio da je postignut "načelan" dogovor te da će o konačnom dogovoru morati još da se razgovara s Ketrin Ešton koja u utorak dolazi u Beograd i Prištinu. Tači je objasnio da stručnjaci treba da dorade tehnička pitanja oko telekomunikacija i energetike.

Tači nije želeo novinarima da kaže o čemu je reč, samo je napomenuo da su u pitanju tehnički detalji.

Pre trilateralnog susreta, Eštonova je imala odvojene susrete sa Dačićem i Tačijem. Na dnevnom redu bila su sva pitanja vezana za implementaciju briselskog sporazuma, uključujući struju, telekomunikacije i ostale stavke oko kojih na tehničkom nivou dosad nije postignut dogovor.

Predstavnica za štampu Maja Kocijančić rekla je da i se za sada ne zna da li će razgovori biti nastavljeni i tokom radne večere.

Na pitanje da li će odbijanje Skupštine Kosova da usvoji zakon o amnestiji blokirati primenu Briselskog sporazuma Kočijančić je rekla da se "rad na tom zakonu nastavlja".

Izvori u Evropskoj komisiji ocenili su da će "taj važan zakon" svakako biti usvojen. Kosovski premijer Hašim Tači je uoči nastavka dijaloga izrazio očekivanje da će danas sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem postići sporazum o telekomu i energetici.

Tokom ove - 13. runde dijaloga biće reči o sprovođenju sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, saopšteno je iz kabineta visoke predstavnice.

Kako je najavio premijer Srbije, jedna od tema današnjeg sastanka u Briselu biće zakon o amnestiji, čije je usvajanje u kosovskoj skupštini uslov za sprovođenje mnogih drugih tačaka briselskog sporazuma i uslov da Srbi učestvuju u procesu sprovođenju sporazuma.

Dačić je rekao juče na Goliji da Beograd radi sve što je u njegovoj moći da briselski sporazum sa Prištinom bude implementiran.

Istakavši da Beograd ne potpisuje sporazume da ih ne bi sprovodio, Dačić je naveo da će danas u Briselu sa Tačijem i Ketrin Ešton nastaviti razgovor o primeni tog sporazuma, kao i u utorak sa Eštonovom u Beogradu.

Upitan da li će formiranje privreme skupštine KIM u Zvečanu i odbijanje kosovskog parlamenta da usvoji Zakon o amnsestiji onemogućiti implementaciju briselskog sproazuma Dačih je rekao i da ne vidi "drugo moguće rešenje osim ovoga što je dogovoreno" .

"Moramo da budemo svesni toga da je implementacija briselskog sporazuma nešto preko čega će međunarodna zajednica ceniti ozbiljnost i kredibilitet države", rekao je Dačih novinarima na Goliji.On smatra da je taj sporazum u najvišem interesu i građana Srbije koji žive na Kosovu i Metohije i cele Srbije.

Prema Dačićevim rečima, zahvaljujući briselskom sporazumu "Srbi su postali faktor koji je međunarodno priznat". "Uložićemo maksimalan napor da Srbi iskoriste priliku koja se pruža briselskim sporazumom da na takav način brane naše nacionalne državne interese i svoju bezbednost", rekao je on.

Sve do sada što je rađeno tumačeno kao ilegalno a od sada (potpisivanja briselskog sporazuma) to je potpuno legalan put uz pomoć kojeg se može čuti šta misli srpski narod na KIM, rekao je on.

Eštonova će, u utorak, posetiti Beograd i razgovarati s predsednikom Tomislavom Nikolićem, premijerom Dačićem i prvim predsednikom vlade Aleksandrom Vučićem o primeni briselskog sporazuma i napretku Srbije prema EU.

Sve teme na stoluPortparolka visoke predstavnice EU Maja Kocijančič rekla je uoči današnje runde dijaloga Beograda i Prištine da će dvojica premijera , Ivica Dačić i Hašim Tači, razgovarati o svim pitanjima vezanim za implementaciju briselskog sporazuma.Sve teme su na stolu, rekla je Kocijančič novinarima u sedištu Evropske komisije u Briselu, dodajući da se to odnosi i na pitanja vezana za struju, telekomunikacije i ostale stavke oko kojih na tehničkom nivou dosad nije postignut dogovor.Ona je najavila da će se visoka predstavnica Ketrin Ešton danas najpre odvojeno sresti sa Dačićem, a zatim i sa Tačijem, nakon čega će se razgovor nastaviti u trilateralnom formatu.Upitana da prokomentariše nedavnu odluku kosovskog parlamenta da odbije predlog Zakona o amnestiji, portparolka je rekla da je usvajanje tog zakona važan korak za primenu sporazuma. Izrada novog predloga je već u toku , ukazala je Kocijančič.

Dežer očekuje napredak na sastanku Dačića i TačijaŠef delegacije Evropske Unije u Srbiji Vensan Dežer izrazio je nadu da će na današnjem sastanku premijera Srbije Ivice Dačića i kosovskog premijera Hašima Tačija biti postignut napredak u vezi sa primenom briselskog sporazuma i pronalaženju rešenja oko preostalih otvorenih pitanja.Dežer je rekao da se među nerešenim pitanjima nalazi i zakon o amnestiji koji, prema sporazumu iz Brisela, treba da usvoji kosovska skupština.Komentarišući da li će zakonom biti obuhvaćene i osobe, osumnjičene da su učestvovale u napadima na međunarodne snage, Dežer je rekao da "to nije tako"."Ako je bilo napada na međunarodne zvaničnike, onda oni koji su odgovorni moraju biti krivično procesuirani i moraju da odgovaraju za to", naveo je Dežer.Prema njegovim rečima, izuzetno je važno da se pronađe rešenje za sva pitanja "koja su na dnevnom redu" u dijalogu."Bitno je da se ostvari napredak i nastavi dijalog u pogledu preostalih otvorenih pitanja", smatra ambasador EU u Beogradu.Dežer je napomenuo da su među pitanjima "koja čekaju rešenje" i ona koja se tiču energetike i telekomunikacija."Videćemo da li - posle veoma intenzivnih pregovora na tehničkom i ministarskom nivou, premijeri mogu ova pitanja da reše", naveo je on i dodao da "znamo da nije lako jer je reč o složenim pitanjima"."Bitno je da se postigne napredak i da vidimo da se primenjuje sporazum od 19. aprila i rešavaju otvorena pitanja u cilju dobrobiti građana Srbije i Kosova", rekao je Dežer.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track