Slušaj vest

Izmišljajući aferu o upotrebi zvučnog topa na protestu u Beogradu, opozicija je zapravo aktivirala opasnu dimnu bombu kako bi u javnosti Srbije stvorila još veće tenzije. To je jasno već na prvi pogled. Međutim, ono što sad postaje jasno i širem auditorijumu jeste prljava agenda opozicionih prvaka da u ovako veštački proizvedenoj konfuziji i atmosferi paranoje ostvare svoje političke ciljeve, pre svega otimanje vlasti bez izbora.

Nakon velikog protesta u Beogradu, za koji su imali zasluženo minorne ili nikakve zasluge, Dragan Đilas, Marinika Tepić, Radomir Lazović, Miroslav Aleksić... uz svesrdnu potporu Dragana Šolaka i njegove medijske mašinerije, krenuli su u fabrikovanje laži. Iako su ih istina i neoborivi dokazi već na startu sapleli, ova opoziciona ekipa ponaša se potpuno autistično.

Za njih ne postoje institucije koje objašnjavaju da je sve to što tvrdi opozicija nemoguće. Oni žmure na datost i stvarnost u kojoj jednostavno ne biva ono što su smislili i izmislili. Oni ne veruju čak ni ekspertima NASA, a ni samom distributeru ovih zvučnih sredstava, od pre neki dan odomaćenog imena "zvučni top". A autoriteti iz ove oblasti samo su se ređali i svojim ekpertizama rušili laž po laž Marinike, Đilasa i ostalih teoretičara zavere iz redova opozicije. 

Naime, globalni distributer zvučnih topova "Genasys" potvrdio je da u Beogradu nisu primenjeni ni zvučni top ni vorteks. "Genasys Inc" je na svom nalogu na društvenoj mreži Iks naveo da video i audio dokazi koje su do sada videli i čuli ne podržavaju upotrebu LRAD-a tokom protesta 15. marta u Beogradu. Oni navode da je agencija Earshot, na osnovu snimaka koje im je prosledila CRTA, na društvenim mrežama objavila da je tada korišćen vorteks, ali da oni tako nešto ne mogu da potvrde.

"Da je ovo vrtložni (vorteks) top, ovi snimci bi bili udaljeni više od 700 metara. Na ovoj udaljenosti sagorevanje oružja se više ne čuje; može se čuti samo jasan zvuk zvižduka talasa pritiska koji se udaljava od mesta strelca ka masi, što izaziva masovnu paniku", navodi se u objavi.

Kris Metmen, data analitičar i nekadašnji šef tehničkog odeljenja pri NASA, smatra da video snimci sa protesta blokadera u Beogradu, ne ukazuju da je korišćen "zvučni top".

Screenshot 2025-03-19 125353.jpg
Kris Metmen Foto: Printscreen/Youtube/Newsmax Balkans

"To mi ne deluje kao sonično oružje i postoji nekoliko razloga za to. Ako pogledate videe koji su postavljeni na Iksu, postoji efekat koji se čini da prolazi kroz masu i uzrokuje da se masa pomera i reaguje", rekao je za Newsmax Balkans Metmen, koji je i profesor na Univerzitetu UCLA, ali i član tima koji je dobio Pulicerovu nagradu za otkrivanje "Panamskih papira".

Situaciju u Beogradu objasnio je i Džonatan Mur, nekadašnji šef Radne grupe Stejt departmenta za istragu o slučaju "Havana sindrom". On je, s obzirom na to svoje iskustvo, izjavio da na osnovu snimaka sa protesta 15. marta u Beogradu zaključuje da nije bilo upotrebljeno sredstvo poput zvučnog topa.

Džonatan Mur.jpg
Džonatan Mur Foto: Printscreen

"Nisam bio prisutan 15. marta ovde, ali sam video nekoliko video klipova. Slučajno, bio sam šef Stejt departmenta za pitanje ’Havana sindroma’ u ime bivše državnog sekretara Entonija Blinkena. Nisam naučnik, ni lekar, ali kada sam razgovarao sa svojim kolegama, članovima njihovih porodica koji su tada doživeli napad, ili šta god to tačno bilo, jer se ne zna, oni su rekli da su bili suočeni sa nečim glasnim i reagovali kao što bi to deca uradila - stavili ruke na uši i pokrili ih. U video klipovima sa protesta 15. marta u Beogradu ne vidim takvu prirodnu reakciju. Znači da je bio neki izvor straha ili stresa", naveo je Mur.

Protiv navoda Marinike Tepić izašle su sve relevantne institucije naše zemlje, a na kraju je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić pozvao medije, pokazao policijski megafon za koji je Tepić tvrdila da je zvučni top i javno demonstrirao kako ono funkcioniše. Marinikina izmišljotina o zvučnom topu i represivnom delovanju državnog aparata protiv sopstvenog naroda raspršila se u trenutku kada je Dačić pokazao da je to zapravo savremeni policijski megafon koji brojne zemlje u svetu koriste za pojačavanje zvučnih obaveštenja u situacijama masovnih događaja, akcija spasavanja, kontrolisanja granice...

Kurir Politika