Slušaj vest

Priština punih mesec i po dana ne uspeva da konstituiše parlament, te je sva prilika da bi Sjedinjene Američke Države mogle da ih pritisnu da to konačno učine kako bi institucije mogle da rade. Pominju se čak i rokovi od tek sedam dana za iznalaženje rešenja, a sve kako bi, prema oceni sagovornika Kurira, SAD zadržale dominantni položaj u ovom regionu.

Naime, tu mogućnost pomenuo je Naser Rugova iz Demokratskog saveza Kosova, koji tvrdi da će se SAD ovih dana ozbiljno uključiti u rešavanje političke situacije na KiM, pa precizirao da će američki pritisak prisiliti političke lidere u Pirštini da pronađu rešenje u roku od sedam dana.

- Politički lideri će napraviti kompromisno rešenje, nedostajalo im je hrabrosti, mudrosti, političke vizije i patriotizma, rešiće situaciju u roku od sedam dana pod pritiskom. To će apsolutno biti urađeno jer je situacija krhka u BiH, zatim u Srbiji, na Kosovu, u Severnoj Makedoniji, i stoga Amerika nema vremena da sluša hirove neodgovornih lidera na Kosovu - rekao je Rugova.

Po komandi

Da bi Zapad mogao da izvrši pritisak na konstituisanje skupštine i formiranje nove vlade privremenih prištinskih institucija, smatra i analitičar Aleksandar Gudžić.

screenshot-20230925-113330.jpg
Foto: Printscreen Youtube Kosovo Online

- Istorija višestranačkog parlamentarizma na Kosovu od 1999. naovamo je pokazala da je moguće da predstavnici ambasada Zapadne Evrope i Amerike postavljaju kandidate, funkcionere kosovskih institucija, tako da nije neuobičajeno i nije nemoguće da na kraju strani faktor, onaj koji je dosta uložio u promovisanje kosovske državnosti, odluči ko i da li će neko biti predsednik skupštine, predsednik vlade ili ministar - kazao je on za Kosovo onlajn.

Sličnog je mišljenja i nekadašnji ambasador pri UN Branko Branković.

sequence-01.00-21-48-23.still001.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Premijer tzv. Kosova, Aljbin Kurti, i društvo u Prištini isključivo rade po komandi i naredbi SAD, Nemačke i Velike Britanije. A angažovanje SAD bi sada proisteklo iz pokušaja EU da se organizuje koliko može i pokaže da imaju uticaja, da su i dalje bitan faktor. A kako se situacija na Kosovu zaoštrava, EU to vidi kao svoju mogućnost da se pokaže kao neko ko može da reši to pitanje. Zato je ovo sada prilika za Amerikance da na još jedan korak priđu bliže Evropi kako bi, ako bude trebalo, mogli čak i Nemačku da iskontrolišu - kaže Branković za Kurir.

Niži nivo

S druge strane, Živadin Jovanović, bivši šef diplomatije SR Jugoslavije, ukazuje za Kurir da SAD ima i preče brige trenutno.

0404-nebojsa-mandic.jpg
Foto: Nebojša Mandić

- Do sada je na Prištinu najviše uticao Vašington, no, pitanje je samo ima li interesa i želju da se sada bavi jednim takvim pitanjem kada ima na stolu globalne, strateški značajne probleme koji se tiču budućih globalnih odnosa, posebno u Evropi. Ipak, mislim da na nekom nižem nivou Vašington može da se umeša - smatra Jovanović konstatujući da je generalno krajnje vreme da se svi međunarodni faktori vrate zdravom razumu i povelji UN i rezoluciji 1244.

Kurir Politika