NAPRAVLJENA VIŠESTRUKA ŠTETA! Analitičari: Marinikine laži stvaraju loš utisak o našoj zemlji u inostranstvu, serija neistina urušava državnu reputaciju
Iako zvanična diplomatija ne reaguje javno na poteze opozicije drugih zemalja, lažne optužbe na račun stranih državnih organa naveliko urušavaju ugled zemlje u inostranom javnom mnjenju, jasni su sagovornici Kurira
Lažne optužbe na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića, uvlačenje francuske policije i predsednika Kolumbije Gustava Petra u izmišljenu priču, mogu da nanesu veliku štetu našoj zemlji, i to ne samo u diplomatskim okvirima već i u inostranom javnom mnjenju, ocena je sagovornika Kurira.
Krivac je potpredsednica SSP-a Marinika Tepić koja je fabrikovala aferu. Podsetimo, francuska policija je septembra 2022. na švedskoj jedrilici na Tahitiju zaplenila 423 kilograma kokaina u paketima na kojima se nalazila fotografija muškarca, za koga je Tepić tvrdila da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. No, na fotografijama je predsednik Kolumbije Gustavo Petro. Takođe, Tepić je pokazala dokumente za koje je tvrdila da su iz francuske policije i tužilaštva, navodeći da ih Tužilaštvo za organizovani kriminal četiri godine drži u fioci i po njima ne postupa. I to je odmah demantovalo Ministarstvo unutrašnjih poslova koje je saopštilo da su ti navodi apsolutno neistiniti.
LOŠ UTISAK
Iako diplomatija ne registruje javno ovakve stvari, profesor Branko Nadoveza sa Fakulteta za diplomatiju i bezbednost za Kurir kaže da se stvara loš utisak u javnom mnjenju drugih država.
"Međudržavni odnosi ne počivaju na takvim inferiornim stvarima, već na bilateralnim odnosima. No, ima jedna gora stvar, a to je da se kod javnog mnjenja tih zemalja stvara loš pedigre i loš utisak o našoj zemlji. Pogotovo imajući u vidu da se danas putem interneta može sve i odmah saznati, stvara se loš utisak. Kao i mi što možda donosimo zaključke o nekim zemljama na osnovu neistinitih informacija, tako i ovde može biti slučaj", kaže Nadoveza za Kurir.
Ističe da je problem i što mahom ovakvi postupci prolaze nekažnjeno.
"Nema maltene odgovornosti kada neko kaže nešto, pa ne znam da je neko odgovarao iako reč ne može da se povuče, i to je problem", zaključio je Nadoveza.
NIJE ZVANIČNA POLITIKA
Diplomata Branko Branković, bivši ambasador pri UN za Kurir kaže da postupci opozicije nisu zvanična politika jedne zemlje, te da zato i nema reagovanja iz drugih država na ovakvo iznošenje neistina iako se pominju njihove službe i zvaničnici.
"Pre svega, mora da se shvati da su diplomatski odnosi dve zemlje uvek odnosi garnitura koje su na vlasti, te bilo kakvi odnosi sa ovakvom ili onakvom opozicijom nisu značajni. To što radi opozicija nije zvanična politika zemlje, a pošto je tako evidentno je da nema potrebe za reakcijom zvanične vlasti neke države bez obzira da li napadaju njihovg predsednika, govore neistinu i sl. To je jednostavno stvar unutrašnjih prilika zemlje i svako reagovanje na bilo koji način bi samim tim bilo mešanje u unutrašnje stvari zemlje. Zato se ponašaju po principu "pas laje vetar nosi" jer su jedino zvanični odnosi ono što se meri i na šta se zvanično reaguje", kaže Branković.
POLITIČKA I MORALNA ODGOVORNOST
S druge strane, prof. dr Mihajlo Rabrenović, stručnjak za menadžment državne uprave, ukazuje da kada opozicioni lider bez dokaza povezuje srpskog predsednika sa međunarodnim narko-kartelom, strani mediji i partneri dobijaju protivrečne signale.
"Oni mogu s pravom da se pitaju da li Srbija kontroliše sopstveni javni diskurs? Isto tako, Francuska, zemlja koja podržava poglavlja u pristupnim pregovorima, očekuje pouzdane informacije, a ne senzacionalizam. Kolumbija, čiji se predsednik našao "zamenjen" u priči, može s pravom da posumnja u ozbiljnost srpske političke scene. Slobodna reč je temelj demokratije, ali kad preraste u seriju neistina koje urušavaju državnu reputaciju, ona postaje teret za sve građane. Od političara, bilo pozicije ili opozicije, očekuje se da preuzmu pravnu, političku i moralnu odgovornost za svoje izjave. Jer, kako kaže stara poslovica, "reč je brža od konja, ali kad jednom pobegne, više je ne vratite", A šteta ostaje", zaključio je Rabrenović.
Kurir Politika
PREDSEDNIK VUČIĆ DIREKTNO IZ ABU DABIJA: Ako cena nafte ostane na ovom nivou, u petak bismo značajno morali da povećamo cene derivata