PRVA JE U ŠUMADIJU DOŠLA SIVKA: Mijanovići iz Gornje Sabante gaje bušu! Za junce od države dobijaju 18.000, a za telad po 12.000 dinara
Foto: RTS Printscreen

autohtono balkansko goveče

PRVA JE U ŠUMADIJU DOŠLA SIVKA: Mijanovići iz Gornje Sabante gaje bušu! Za junce od države dobijaju 18.000, a za telad po 12.000 dinara

Srbija -

Krave se gaje po principima organske proizvodnje i daju kvalitno meso i mleko. Sir ne može da stigne da prevri, koliko ga traže, poručuje gazdarica Rada

KRAGUJEVAC - Intenzivna proizvodnja i gajenje visokoproduktivnih rasa krava odavno je sa našeg područja potisnula bušu - autohtono balkansko goveče.

Nekada gajeno u gotovo celoj zemlji, a sada je broj sveden na oko hiljadu priplodnih grla. Da bi sprečila njihovo nestajanje, država ih tretira kao genetsko nasleđe i podstiče proizvođače da gaje buše.

foto: RTS Printscreen

Ljubav prema toj specifičnoj rasi opredelila je jednu porodicu kod Kragujevca da im se posveti.

Prva je sa Stare planine u Šumadiju došla Sivka. Danas na imanju Mijanovića u Gornjoj Sabanti ima 15 grla buša: metohijskog, bosanskog, crnogorskog i tigrastog soja. Otpornost, izdržljivost i skromni zahtevi držanja, karateristike su te autohtone rase goveda.

foto: RTS Printscreen

"Najviše same sebe čuvaju, i mene slušaju normalno. Inače su lake za održavanje, vrlo im malo treba za hranu". ističe Vidak Mijanović iz Gornje Sabante.

foto: RTS Printscreen

Iako su, genetski prilagođene za držanje u planinskom podneblju, retko se viđaju na pašnjacima. Uzgoj te ugrožene rase država subvenciniše sa 30.000 za grla starija od dve godine. Za junad se dobija 18, a za telad 12.000 dinara.

foto: RTS Printscreen

"Planira se proširenje stada. Što se tiče isplativosti, može se reći da je na nekoj nuli, tu mora da postoji i malo ljubavi, malo država pomogne i to što one daju", navodi Velimir Mijanović.

Krave se gaje po principima organske proizvodnje i daju kvalitno meso i mleko. U proseku sedam litara, sa čak šest odsto mlečne masti.

"Šta više, ne može sir da stigne da prevri, koliko ga traže. Sir je izuzetno kvalitetan, ukusan, iz kace je naravno neprevaziđen", poručuje Rada Mijanović.

foto: RTS Printscreen

Gajenjem buša, Mijanovići doprinose i očuvanju genetskih resursa države. Želja im je da se, pored njihove za sada jedine farme, u Šumadiji osnuju nove, što bi, veruju, imalo veliki značaj za oživljavanje ruralnih područja.

(Kurir.rs/RTS/Nevenka Đelić/Foto: RTS Printscreen)

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track