SELO EGZOTIČNOG IMENA ROANDA NIJE NA KARIBIMA NEGO KOD SVILAJNCA! A u njemu pravo blago, 10 SINOVA I 5 KĆERI Dobrice i Svetlane
Foto: RINA

Dece i eksera nikad mnogo!

SELO EGZOTIČNOG IMENA ROANDA NIJE NA KARIBIMA NEGO KOD SVILAJNCA! A u njemu pravo blago, 10 SINOVA I 5 KĆERI Dobrice i Svetlane

Srbija -

ČAČAK - Na jednoj zanatskoj radnji polovinom prošlog veka, stajao je natpis "dece i eksera nikada dosta", i tada je svaka druga kuća imala između osmoro i desetoro dece. Danas je to retkost, a u borbu protiv bele kuge upušta se sve manji broj porodica koje se odlučuju da imaju troje i više dece. Međutim, u selu Ruanda kod Svilajnca žive Nikolići, bračni par Svetlana i Dobrica koji su tokom svog braka napravili i izrodili čak petnaestoro dece, deset sinova i pet kćerki.

Roanda, deca, Svetlana, Dobrica
foto: RINA

"Udala sam se za Dobricu sa šesnaest godina iz jednog sela blizu Despotovca, prvo sam rodila blizance koji su sada veliki ljudi i imaju svoju decu, a mi petoro unučića za sada. Najmlaće dete sam rodila u 42 godini. Od malih nogu smo ih vaspitavali da se drže zajedno, i već u ovim godinama rade mnoge seoske poslove, pa čak umeju i hleb da umese. Kada imate veliku porodicu dan traje dugo, dok spremite hranu, operete, obučete ih i hvala Bogu, pa su sada veliki i pomažu se međusobno", kazala je za RINU, majka heroj Svetlana Nikolić.

Roanda, deca, Svetlana, Dobrica
foto: RINA

Teškim radom uspevaju sve da postignu, da im priušte koliko mogu i ne žale se. Glava kuće, otac Dobrica, kaže da dece nikad ne može biti mnogo. Smatra da je dobra genetika možda bila i presudna za tako veliko potomstvo.

1 / 7 Foto: RINA

"Možda je to i nasledno, moja majka je imala jedanestoro braći i sestara, dok je moj otac imao samo dva brata. Sa dvadeset godina sam se oženio i mislim da dece nikada nije dosta. Imaju sve što im je potrebno za normalnom detinjstvo, prednost je u današnjim uslovima živeti u sredinama kao što je naše selo Ruanda. Ne plašiš se velikih kvartova, mračnih ulica ili saobraćaja, da dete ne izleti. Mislim da su srećni pored nas kao i mi sa njima. Mi smo tu da im ovaj period života učinimo srećnim i od njih napravimo dobre ljude, a kada odrastu nadam se da će znati to da cene", kazao je Dobrica.

Roanda, deca, Dobrica, Svetlana
foto: GZS Printscreen

Nikolići su uspeli da svoj život organizuju tako da svi budu zadovoljni, Dobrica u ranu zoru ustaje kako bi obradio pet hektara zemlje i nahranio stoku, dok majka Svetlana svoje naslednike sprema za školu.

Roanda, deca, Svetlana, Dobrica
foto: RINA

"Ovo je uglavnom poljoprivredni kraj, na selu nemaš radno vreme, već legneš u krevet kad sve obaveze završiš, a to može da potraje i do kasno u noć, naročito u letnjem periodu. Imamo četiri krave koje daju mleko i zbog njih obrađujemo zemlju kako bi imali kukuruza za prehranu", dodao je Dobrica.

Roanda, deca, Svetlana, Dobrica
foto: RINA

Svetlana i Dobrica, možda nemaju milione na računu, ali zaista imaju veliko bogatstvo. Deset sinova i pet kćerki njihova su najveća sreća, a božićna i vaskršnja jutra kod njih su najlepša slika.

U davna vremena niko nije znao šta znači reč seks ali je svaka druga kuća imala od osmoro do desetoro čeljadi. Danas je taj posao od vitalnog značaja pao na leđa jednog Dobrice i njegove supruge Svetlane, iz sela Roanda, koji nećete verovati, imaju dovoljno i eksera i dece...

Roanda, deca, Dobrica, Svetlana
foto: GZS Printscreen

Deset sinova i pet kćeri.

Kurir.rs/Glas zapadne Srbije/RINA

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track