Slušaj vest

Uprkos jasno istaknutim zabranama, prisustvu video-nadzora i postojanju organizovanih mesta za odlaganje kabastog i komunalnog otpada, pojedini građani u Sremskoj Mitrovici i dalje uporno ignorišu pravila. Tako su u naselju Orao zabeležene nove fotografije kabastog otpada pored kontejnera, iako tabla jasno upozorava da to nije dozvoljeno, a Reciklažno dvorište postoji upravo zbog toga – i to besplatno za građane.

Iz JKP "Komunalije" podsećaju da se kabasti otpad (nameštaj, stari aparati, madraci i slično) ne sme ostavljati pored kontejnera, već isključivo na Reciklažnom dvorištu na Rumskom putu, radnim danima i subotom do 14 časova. Takođe, tokom godine organizuju se i akcije besplatnog odvoza kabastog otpada po naseljima, o čemu se građani blagovremeno obaveštavaju.

Međutim, praksa pokazuje drugačiju sliku.

Table se ignorišu, kamere zabeleže, komunalna inspekcija reaguje – ali otpad se iznova pojavljuje. Ne samo u naselju Orao.

Deponije i smeće u Sremskoj Mitrovici Foto: Kurir/Dijana Šćekić

"Kažemo da to ne rade, ali..."

Ulica Timočke divizije, naselje Kamenjar u Sremskoj Mitrovici, već duže vreme suočava se sa istim problemom. Nesavesni pojedinci odlažu smeće gde god stignu – pored kanti, na zelene površine, pa i direktno na trotoare. Iako se ulica nalazi na redovnoj ruti odvoza otpada, stanje na terenu često deluje kao da odvoz ne postoji: kante pune, a oko njih još više otpada.

- Kažemo ljudima da to nije u redu, da ovo nije njihova ulica, ali samo slegnu ramenima i odu. Iduće jutro – nova gomila - kaže jedna stanovnica Timočke divizije.

Osim što narušava izgled naselja i ugrožava higijenu, ovakvo ponašanje stvara i konkretne probleme – smrad, pojavu pasa lutalica koji razvlače kese, i stalnu potrebu za dodatnim angažovanjem radnika JKP.

Apsurd situacije dodatno pojačava i nepravilno korišćenje reciklažnih kanti.
Plave kante namenjene papiru i plastici često su prepune komunalnog otpada, dok se u zelenim kantama nalaze staklo, karton i flaše. Građani izražavaju sumnju da, čak i kada savesno razdvajaju otpad, isti kamion prazni sve vrste kanti – što bi značilo da ceo koncept selektivnog odlaganja gubi svrhu.

unnamed (3).jpg
Foto: Kurir/Dijana Šćekić

Nesavesno ponašanje ima i svoju cenu.

Prema Odluci o komunalnom redu, fizička lica mogu biti kažnjena novčanim kaznama od 10.000 do 25.000 dinara, dok su za pravna lica predviđene mnogo veće kazne.

Iz komunalne inspekcije poručuju da će video-nadzor i dalje biti korišćen kao dokazni materijal, a da će protiv lica koja se identifikuju kao počinioci biti pokrenuti prekršajni postupci.

Zaključak je jednostavan:

Kante postoje. Reciklažno dvorište postoji. Odvoz se obavlja redovno. Potrebna je samo – odgovornost.

Ostaviti kabasti otpad pored kontejnera nije "rešenje". To je prekršaj. A za sve nas koji želimo čist grad – i bezobziran čin.

U proteklih deset godina, Sremska Mitrovica je preduzela značajne korake u rešavanju problema upravljanja otpadom i eliminacije divljih deponija. Ove inicijative obuhvataju sanaciju postojećih deponija, uvođenje modernih sistema za upravljanje otpadom i edukaciju građana o značaju pravilnog odlaganja otpada.

Jedan od najznačajnijih projekata bio je uklanjanje deponije u Laćarku, koja je predstavljala ekološki problem više od dve decenije. U saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine, Grad Sremska Mitrovica je uspešno očistio ovu lokaciju.

Zahvaljujući reciklažnim ostrvima i dvorištu, divlje deponije su smanjene za 80%. Građanima su podeljeni komposteri i plave kante za selektivno odlaganje otpada, čime je povećana količina probranog otpada .

Kako bi se rešio problem nelegalnog odlaganja otpada, Grad je postavio kamere za video nadzor na kritičnim lokacijama, uključujući naselja Orao, Kamenjar i Nikola Tesla. Ovaj sistem omogućava 24-časovno praćenje i snimanje osoba koje nepropisno odlažu otpad.

Kurir.rs