U TOKU JE BORBA SA 13 AKTIVNIH POŽARA U OKOLINI KRAGUJEVCA: Dramatična situacija na području čitavog Šumadijskog okruga, gori površina od nekoliko hektara FOTO
Na teritoriji Kragujevca trenutno se vodi borba sa 13 aktivnih požara, dok je na području celog Šumadijskog upravnog okruga u toku više od 20 vatrogasnih intervencija na otvorenom prostoru.
Gradsko rukovodstvo i Uprava za vanredne situacije MUP-a u Kragujevcu obaveštavaju da se u ovom trenutku radi o velikom broju požara koji zahvataju otvorene površine od nekoliko hektara, na više lokacija na području opština Knić, Topola, Aranđelovac i Rača, kao i da preti opasnost od zahvatanja stambenih objekata.
Kako se navodi, sve snage Vatrogasno-spasilačke brigade iz regiona su na terenu. U gašenju požara učestvuju i dobrovoljna vatrogasna društva, sve raspoložive cisterne javnih komunalnih preduzeća „Šumadija“ i „Vodovod i kanalizacija“ Kragujevac, „Komunalac“ iz Knića i komunalnog preduzeća iz Topole. U pomoć su pristigle i dodatne snage iz Beograda, Smedereva i Požarevca.
Kako se navodi, veliki broj požara posledica su ljudske nepažnje i nemara – paljenje suve trave, bacanje opušaka, nepažljive upotrebe vatre na otvorenom.
Načelnik Uprave za vanredne situacije u Kragujevcu, Zoran Kočović, još jednom je uputio hitan apel građanima da budu izuzetno odgovorni i oprezni, posebno u ovom periodu veoma visokih temperatura i suvog vremena.
Iz Uprave za vanredne situacije apeluju na građane da:
- stanovništvo u ugroženim zonama sarađuje sa ekipama na terenu i prati instrukcije nadležnih službi;
- čim uoče požar ili dim na otvorenom prostoru, odmah pozovu broj 193.
- ukoliko je bezbedno, započnu gašenje vatre dostupnim sredstvima (voda, zemlja, grane, vatrogasni aparati) dok ekipe ne stignu na teren.
- "Brza reakcija u prvim minutima požara često pravi razliku između manje štete i potpune katastrofe. Nemojmo svojom nepažnjom dodatno ugrožavati ljudske živote i imovinu: ne ostavljajmo zapaljene površine bez nadzora, ne palimo suvu travu i ne bacajmo opuške kada smo u prirodi. Budimo solidarni, odgovorni i požrtvovani. Zajedno, uz maksimalnu saradnju građana i svih službi – odbranićemo naš grad i okolinu", navode iz gradske uprave i UVS MUP-a u Kragujevcu.
Kurir.rs