SAGRAĐEN U JUGOSLAVIJI: Brod pun zaraženih pacova plovi ka Velikoj Britaniji

Bez posade

SAGRAĐEN U JUGOSLAVIJI: Brod pun zaraženih pacova plovi ka Velikoj Britaniji

Planeta -
Napušteni brod koji godinu dana plovi severnim morima uskoro bi moglo doploviti do britanske obale, a usledilo je upozorenje da je lako moguće da su "putnici", odnosno pacovi puni zaraze

Ruski brod "Ljubov Orlova" pluta Severnim Atlantikom od 2012. godine, a na njemu nema nikoga osim gladnih pacova koji napadaju i jedu jedni druge kako bi preživeli. Ovaj brod se približava britanskoj obali.

Ljubov Orlova ruski je istraživački brod izgrađen 1976. godine i nakon plovidbe celim svetom 2010. završio je u Kanadi. Na putu do otpada u Dominikanskoj Republici prošle godine došlo je do nesreće i brod je ostao na pučini, a sada se približava britanskim ostrvima, sa stotinama zaraženih pacova.

Vest o napuštenom brodu koje bi nakon pune godine dana u severnim morima uskoro moglo doploviti do britanske obale objavio je "The Independent", s upozorenjem da je lako moguće da su "putnici", odnosno pacovi puni zaraze, a osim te alarmirajuće opaske zanimljivo je da je brod izgrađen u bivšoj Jugoslaviji, odnosno u brodogradilištu Kraljevica 1976. godine.

Reč je o brodu Ljubov Orlova, nazvanom po slavnoj sovjetskoj glumici, a koji je doživio nesrećnu sudbinu kada je na plovidbi iz kanadske luke prema otpadu u Dominikanskoj Republici pukao kabl kojim je bio vezan za remorker. Bivši vlasnici dobili bi za brod oko 600.000 funti, no ostali su i bez njega i bez prihoda.

Brod je bio u međunarodnim vodama i prema kanadskim saobraćajnim vlastima nije predstavljao opasnost za okolinu, ali očito su prevideli činjenicu da su se nakotili pacovi, prenositelji opasnih bolesti...

Britanski mediji navode da su signali s broda uhvaćeni prošle godine u martu, verovatno od čamaca za spašavanje, te procenjuju da je sada vrlo blizu zapadnim obalama britanskog ostrva. Brod Ljubov Orlova, nakon potapanja u Kraljevici, bio je registrovan u Vladivostoku kao matičnoj luci, a potom nakon raspada SSSR-a na Kukovom ostrvu.

Služio je kao istraživački brod, s čvrstim koritom da izdrži udarce o led, pa je često plovio do Arktika i Antarktika, poput nedavno "proslavljenog" ledolomca Akademika Šokalskoga, zapelog krajem prošle godine u ledu oko Južnoga pola. Pre četiri godine završio je u kanadskoj luci Sent Džon, zbog duga vlasnika od 251.000 dolara, a uz to ni 51 član posade nije dobijao platu pet meseci...

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track