SANKT PETERBURG SLAVI 315. ROĐENDAN: Ceo grad na nogama, 4 indijska slona glavne zvezde karnevala (VIDEO)
Foto: Printscreen Youtube/Sputnjik Srbija

važan jubilej

SANKT PETERBURG SLAVI 315. ROĐENDAN: Ceo grad na nogama, 4 indijska slona glavne zvezde karnevala (VIDEO)

Planeta -

Sankt Peterburg danas obeležava značajan jubilej - 315 godina od osnivanja grada. Na današnji dan 1703. godine car Petar Prvi je, na obalama reke Neve, položio prvi kamen-temeljac grada, koji je dobio ime po svom zaštitniku Apostolu Petru.

"S dnjom roždenija! Ura, ura, ura!", prolama se ulicama severne prestonice Rusije.

Na ulice su izašli i stari i mladi. Reke ljudi preplavile su sve ulice i trgove u centru Peterburga. Mogu se čuti svi svetski jezici: engleski, nemački, francuski, kineski, pa i srpski. Slavi se na nesvakidašnji način: ulicama šetaju slonovi, mažoretkinje, cirkuzanti, gimnastičarke, konjanici…

Četiri indijska slona (Lakšmi, Tič, Indra i Bejbi), glavne su zvezde karnevala.

U prazničnom šou programu učestvuju i brojni muzički orkestri, koji su stigli iz 40 regiona Rusije i inostranstva.

Neverovatna energija struji gradom, a atmosfera je uzavrela. Svi su opušteni, raspoloženi i nasmejani. Pronose se baloni i zastave. Grad je svečano okićen - zastavama Rusije, zastavicama sa grbom grada i simbolima predstojećeg Mundijala.

Održava se i Festival nacionalnosti. Njega nazivaju događajem koji pomaže jačanje međunacionalnih veza i pokazuje da je Peterburg otvoren za sve nacionalnosti i kulture.

Vlasti severne prestonice se zalažu za zdrav način života, pa su i ove godine organizovale veliku paradu biciklista, koja objedinjuje sve građane, gradske funkcionere i radnike, učitelje i đake. Oni treba da prođu trasom dugom 16 kilometara.

Ipak, simbolično, Petropavlovska tvrđava je ove godine glavno mesto praznovanja. Tu se održavaju koncerti i pozorišne predstave. Kostimirani glumci predstavljaju 315-godišnju istoriju Sankt Peterburga: od početka izgradnje grada, kroz velike i tragične epohe, do današnjih dana.

Po tradiciji, Dan grada je počeo polaganjem cveća na Spomenik Petru Prvom na Senatskom trgu i ispaljivanjem počasnih plutona sa Carevog bastiona - Petropavlovske tvrđave na Zečjem ostrvu, mesta gde je položen temelj ovom gradu i gde su sahranjeni svi ruski carevi od Petra Prvog do poslednjeg ruskog cara Nikolaja Drugog, osim Petra Drugog i Ivana Šestog.

Proslave povodom jubileja su počele još pre nedelju dana, ali su glavne svečanosti ostavljene za ovaj vikend, kada se u svim delovima grada održavaju brojne manifestacije: koncerti, balovi, izložbe, tematske večeri i pozorišne predstave, parade…

Pravi spektakl je svetlosno-muzički šou na Nevi "Pevajući mostovi" i praznični vatromet, najavljen za večeras, sat pre ponoći.

U noći između subote i nedelje, peterburški Dvorski most se uz zvuke simfonijskog orkestra, koji je izvodio dela peterburških i lenjingradskih kompozitora, podigao, a ispod njega je prošao hodač po žici Rasul Abakarov, predstavnik roda čuvenih dagestanskih hodača po žici.

Šou je pratilo više desetina hiljada ljudi. Iste večeri je na sceni ispred Ermitaža, na koncertu klasične muzike, brazilski fudbaler Žilbert Silva otkrio legendarni FIFA trofej Svetskog prvenstva, koje će se ovog leta održati u Rusiji, a Peterburg će biti jedan od 11 gradova domaćina šampionata.

Glavnim peterburškim ulicama prošla je u subotu i parada motociklista i retro vozila.

Bilo je neobično videti raritetne autobuse, trolejbuse, kamione i automobile kako u koloni idu pored novih i luksuznih limuzina.

Kolonu trolejbusa predvodio je legendarni muzejski primerak JTB-1, jedini očuvani trolejbus tog tipa u svetu. To je prvi trolejbus koji je počeo da prevozi građane u Lenjingradu, 21. oktobra 1936. godine.

U paradi je učestvovalo više od 230 oldtajmera, koji su kasnije izloženi na jednom gradskom trgu.

Peterburžani su ponosni na svoj grad i svoju zemlju i koriste svaku priliku da pozovu navijače i turiste da ih posete tokom Svetskog prvenstva u fudbalu i dožive čuvene peterburške bele noć, upoznaju se sa lepotama grada, bogatom kulturom i istorijom.

Najevropskiji, a mnogi bi rekli i najlepši ruski grad, ugnježden na obala Baltičkog mora, mnogi putopisci nazvali su "severnom Venecijom". Preseca ga 66 kanala i stotine mostova, koji se noću podižu, a pred zoru ponovo spajaju.

Tokom vekova ovaj grad je u sebi akumulirao svu raskoš velike carske Rusije, te je postao sedište ruske kulture i nauke.

Grad je devet godina nakon osnivanja postao prestonica Rusije i taj status je izgubio tek nakon 1918. U svojoj istoriji triput je menjao ime — nazivali su ga

Sankt Peterburg, Petrograd i Lenjingrad, a istorijsko ime mu je vraćeno 1991. godine.

Sa više od pet miliona stanovnika Sankt Peterburg je drugi po veličini grad u Rusiji i četvrti u Evropi, a harmonijom svoje arhitekture pleni i privlači milione turista iz svih krajeva sveta.

Kurir.rs/Sputnjik Srbija

Foto: Printscreen Youtube/Sputnjik Srbija

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja