NOVA VRSTA LETEĆEG DINOSAURUSA PRONAĐENA U KINI: Fosil star 163 miliona godina pripada životinji nalik na slepog miša! (VIDEO)
Foto: Profimedia

neverovatno otkriće

NOVA VRSTA LETEĆEG DINOSAURUSA PRONAĐENA U KINI: Fosil star 163 miliona godina pripada životinji nalik na slepog miša! (VIDEO)

Planeta -

Nova vrsta letećih dinosaurusa, koja je svojim izgledom podsećala na slepe miševe, nedavno je otkrivena u Kini.

Ovo najnovije otkriće kineskih naučnika baca sasvim novo svetlo na proces kako su se dinosaurusi razvili u ptice.

Fosilni ostaci ove neobične vrste dinosaurusa pronađeni su u Liaoningu, na severoistoku Kine, 2017. godine i najprije su zbunili Min Vanga, kineskog paleontologa i glavnog autora studije objavljene pre nekoliko dana.

Vang je ove leteće dinosauruse nazvao Ambopteryx longibrachium. Međutim, dalja istraživanja su pokazala da je to zapravo mali dinosaurus terapod s jedinstvenim prednjim udovima i membranskim krilima.

Fosil star 163 miliona godina drugi je u istoriji koji pokazuje dinosaurusa s krilima nalik na slepog miša, iako je ta osobina vidljiva u praistorijskim letećim vevericama, šišmišima i pterosaurama (letećim gmizavcima).

Jedini dinosaurus sa sličnim osobinama bio je Jiki, koji je opisan 2015. godine.

Međutim, Vang smatra da nije verovatno da je mali dinosaurus, koji je bio dug oko 32 centimetra i težak oko 306 grama, mogao da maše krilima.

"Kladio bih se na jedrilično letenje. Ipak, najvažnija karakteristika je da on nema mišić za letenje koji bi mu omogućio da maše krilima", dodao je Vang.

Kina je bila na čelu mnogih otkrića novih vrsta dinosaura, posebno kroz pernate fosile koji su pokazali direktnu vezu između dinosaura i ptica.

Kurir.rs / CNN

Foto: Profimedia

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track