ZEMLJA SE MENJA! Severni pol se pomera ka Sibiru, ulazimo u NEPOZNATO! Posledice će biti strašne po ceo svet
Foto: Profimedia

naučnici strahuju

ZEMLJA SE MENJA! Severni pol se pomera ka Sibiru, ulazimo u NEPOZNATO! Posledice će biti strašne po ceo svet

Planeta -

Britanski geološki centri i američki nacionalni centri za informacije o životnoj sredini objavili su novo ažuriranje svetskog magnetnog modela, kojim se potvrđuje da magnetni severni pol, čije su koordinate ključne za navigacione sisteme koje koriste vlade, policije i niz civilnih aplikacija, nastavlja da se pomera ka Sibiru.

Podaci pokazuju da je ove godine magnetni severni pol prešao unutar 390 km od geografskog Severnog pola i prešao glavni meridijan Grinič. Naučnici su takođe potvrdili da Zemljino magnetno polje i dalje slabi, brzinom od oko 5 odsto na svakih 100 godina.

Ranije ove godine Nacionalna uprava za okeane i atmosferu SAD i Britanski geološki zavod bili su primorani da ažuriraju svetski magnetni model, godinu dana pre planiranog roka, zbog brzine kojom se magnetni severni pol pomera od kanadskog Arktika i ka ruskom Sibiru.

Arktik
Arktik foto: Profimedia

Svetski magnetni model koristi se u mnogim oblastima, od aplikacija za kompas za pametne telefone, mapa i GPS usluga, do telekomunikacionih prenosnih sistema i navigacionih alata za razne agencije, uključujući Saveznu upravu za vazduhoplovstvo, NASA, američko Ministarstvo odbrane i NATO.

Komentarišući najnovije podatke, geofizičar Siaran Began rekao je da kretanje pola ne samo da je „brže“ nego devedesetih godina prošlog veka „već je brže nego u prethodna četiri veka“, navode naučnici i ističu kako „zaista ne znaju mnogo o promenama koje to pokreću“.

Kad je pol prešao meridijan Grinič i nastavio svoje kretanje prema istoku, čovečanstvo je ušlo u nepoznato.

Naučnici su ranije izrazili zabrinutost zbog kolebanja magnetnog severnog pola i njegovog mogućeg uticaja na magnetno polje koje štiti Zemlju. Bez polja, Zemlja bi bila izložena sunčevim olujama, što bi moglo naneti veliku štetu, od svemirskih letelica do elektroenergetskih mreža. Čak i ako je magnetno polje netaknuto, planeta ostaje ranjiva.

Antarktik
Antarktik foto: EPA

Nacionalna akademija nauka SAD 2011. godine je izračunala da bi ponavljanje solarne oluje poput one koja je pogodila planetu 1859. godine moglo naneti čak 2 biliona (2.000 milijardi) dolara početne štete i da bi bila potrebna decenija da se šteta sanira.

Štaviše, oslabljeno magnetno polje može dovesti do potencijalno kataklizmičnog procesa koji naučnici nazivaju „geomagnetnim preokretom“, u kojem Zemljin severni i južni pol menjaju mesta. Procenjuje se da se poslednji takav zaokret dogodio pre oko 800.000 godina, a neki naučnici veruju da bi takav događaj uskoro mogao i da se ponovi, iako bi taj proces mogao da traje vekovima.

Kurir.rs/Sputnjik Foto: Profimedia

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track