ZAŠTO JE SU-25 ŽILAV BORBENI AVION Kako je ukrajinska letelica preživela rusku PVO i sletela u njivu bez polovine trupa! VIDEO
Foto: Printscreen/Twitter

Frontovski jurišnik grač

ZAŠTO JE SU-25 ŽILAV BORBENI AVION Kako je ukrajinska letelica preživela rusku PVO i sletela u njivu bez polovine trupa! VIDEO

Planeta -

Na društvenim mrežam pojavio se snimak frontovskog jurišnika SU-25 koji pripada 299. taktičkoj aviojacijskog brigadi ukrajinske vojske koji je teško oštećen u napadu ruske PVO i uprkos tome prizemlji se uspešno na jednu njivu.

Na snimku koji je objavljen na TikToku i Tviteru vidi se jurišnik Su-25 ukrajinske aviojacije kome je bukvalno otkinut zadnji deo letelice, dok je ostatak trupa i krila potpuno uništena.

Upravo ovaj snimak pokazuje koliko je Su-25 žilava letelica uprkos sve jačoj PVO i raketama.

Ovde valja podsetiti, da je jedan sličan ovaj put Su-25 ruskog vazduhoplovostva preživeo napad ukrajinske PVO.

Bilo kako bilo pokazalo se da sve priče onih koji tvrde da ovaj frontovski jurišnik ne valja padaju u vodu, Daleko da je ova letelica kanta i da je njegov američki pandam A-10 mnoog bolji. Bilo kako bilo avganistanski, ukrajinski, gruzijski rat pokazali su svu žilavost ove letelice.

SU-25

Ovaj avion još pre nego što je ušao u operativnu upotrebu po naređenju tadašnjeg sovjetskog ministra odbrane maršala Ustinova upućen je u Avganistan 1980. Tako je već 1981. delovala cela jedna borbena eskadrila, a već 1984. čak puk od 40 aviona Su-25. Zbog svoje ružnoće piloti su ovaj avion nazvali "Grač"-Vrana.

Za osam godina rata u Avganistanu izveli su 60.000 avio-poletanja. Bilo je slučajeva da su u jednom danu pojedini piloti imali čak do 10 poletanja. Ukupno za sve vreme rata od 1980-1981 oborena su 23 aviona. Borbena žilavost ovog aviona zasnovana je na sposobnosti da preživi pogodak umesto da izbegava PVO. Pilotska kabina, motor, rezervoar za gorivo zaštićeni su titanijumskim pločama, koji je otporan na kalibar 12,7 mm, a delovi motora su dobili i dodatnu zaštitu od titanijuma i gume.

Kada su mudažhedini u Avganistanu od CIA dobili prenosne PVO sisteme Stinger. Za kratko vreme oboreno je bilo šest letelica. Taktika koju su do tad koristili, kao i danas u Ukrajini niski let morala je biti promenjena pa su otišlli na visine od preko 5.000 m gde su bili nedostupni za rakete koje se lansiraju sa ramena. U Ukrajini to još nije bio slučaj. Naknadno motori su dobili uređaje za gašenje freonom, a u trup je ubačena titanijumska ploča debljine 5 mm koja treba da spreči ispadanje oba motora. U poslednjem slučaju ta ploča je odigrala značajnu ulogu. Ukupna masa oklopne zaštite na modifikovanim suhojjima 25 dostigla je 1.100 kilograma. Letelice su dobile snažnije motore R-195, koji su stvarali manju temperaturu na izduvniku i time manji IC odraz.

Ukrajinska vojska imala je u svom sastavu jedan puk sa ovim jurišnicima i većina ovih letelica je uništena u vazduhu, najviše u okolini Hersona i Donjecka, ali i u napadima na aerodrome.

TAKTIČKO TEHNIČKE KARAKTERISTIKE

Projektant OKB Suhoj

Namena: Jurišnik

Dimenzije: dužina 15,53 m, razmah krila 14,36 m, visina 4, 8m

Masa: prazan 9.315 kg, maksimalna poletna17.600 kg

Pogonska grupa: dva turbomalzna motora Sojuz R-95Š, kapacitet goriva 3.000 kg.

Naoruažanje: dvocevni top GŠ-30-2 kalibra 30 mm sa 250 granata, rakete: H-25ML, H-29L/T, nevođena raketna zrna S-8, S-13, S-25, rakete vazduh-vazduh R-60M

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track