GONIO JE MILOŠEVIĆA, SAD BI I PUTINA: On ne mora da bude prisutan, suđenje da vode Ukrajinci na njihovom jeziku!
Džefri Najs, bivši tužilac Haškog tribunala u postupku protiv bivšeg predsednika Jugoslavije Slobodana Miloševića, kaže da bi ruski lider Vladimir Putin ove godine trebalo da se suoči sa suđenjem.
On je rekao da je "Putin kriv za napade na civilne ciljeve tokom rata u Ukrajini".
Britanski advokat kaže da je iznenađen jer političari i pravnici ne govore otvoreno o ovoj temi.
Kremlj i ruski predsednik od početka rata negiraju da su namerno gađali civilne mete u Ukrajini.
Gostujući u jednoj radijskoj emisiji Najs je rekao da su "akcije koje je Rusija sprovela u Ukrajini zločin protiv čovečnosti jer su gađani i civili".
Zločini protiv čovečnosti smatraju se jednim od najtežih prestupa prema Konvenciji o pravilima ratovanja. Pomenuti dokument strogo zabranjuje napade na civile i civilnu infrastrukturu koji su od vitalnog značaja za opstanak naroda.
Međunarodna zajednica je više puta od početka sukoba u Ukrajini optužila ruske vojnike za kršenje odredbi Konvencije o pravilima ratovanja.
Glavni državni tužilac u Ukrajini do sada je zabeležio više od 62.000 navodnih ratnih zločina, među kojima je i smrt više od 450 dece. Telegraf nije mogao nezavisno da proveri ove brojke.
Sud još nije doneo odluku o gonjenju Putina
Komentarišući situaciju u Ukrajini, Najs kaže da je situacija i više nego jasna.
"Nema sumnji da glavni komandni lanac vodi direktno do čoveka u Kremlju", kaže on, prenosi BBC.
On dodaje da je mnogo važnije da se sudi Putinu lično, a ne njegovim vojnicima.
"Što se mene tiče, suđenje bi moglo da počne sutra ujutru i trebalo bi da ga vode Ukrajinci na njihovom maternjem jeziku. Sam Putin ne mora da bude prisutan", kaže Najs.
Najs kaže da "postoji mogućnost da će odbacivanje optužbi protiv Putina, možda biti deo pregovora o uspostavljanju mira između dve zemlje".
"Sud još uvek nije doneo odluku o krivičnom gonjenju ruskog lidera", kaže on.
On kaže da bi svako odbacivanje optužbi protiv Putina bila užasno rešenje i da bi na taj način Ukrajincima bila uskraćena pravda.
Povodom ovih navoda oglasio se i portparol Međunarodnog krivičnog suda koji je rekao da tužilac Karim Kan ne trpi nikakve pritiske.
U saopštenju se dodaje da je tužilac više puta boravio u ukrajini, kao i da je učestvovao u prikupljanju dokaza o navodnim ratnim zločinima, a nalozi za hapšenjem biće izdati tek kada se sakupi dovoljno dokaza.
Ser Džefri Naj je u periodu od 1998. do 2006. godine radio za Međunarodni krivični sud u Hagu. On je vodio slučaj protiv Slobodana Miloševića zbog optužbi za ratne zločine. njegovo suđenje počelo je 2002, godine, a Milošević je preminuo u zatvoru ne sačekavši presudu.
Kurir.rs/Telegraf
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija