Foklandi referendumom izjavljuju ljubav Britaniji

Nema otcepljenja

Foklandi referendumom izjavljuju ljubav Britaniji

Planeta -
Prilikom glasanja, ostrvljanin Bari Nilson (Barry Nielson) je izjavio: Referendum će pokazati svetu kako se osećamo, da smo Britanci i da želimo da ostanemo Britanci. Nećemo da imamo ništa sa Argentinom, ama baš ništa

STENLI- Na Folklandskim ostrvima završava se referendum čiji je cilj da Argentini i celom svetu pokaže kako stanovništvo arhipelaga namerava da ostane u sklopu Velike Britanije, javljaju svetski mediji. Žitelja Folklandskih ostrva nema previše, zapravo tek ih je 2.563, ali, kako navodi Asošiejted pres (AP), oni čine sve da pokažu lojalnost prema Velikoj Britaniji, koja je ratovala s Argentinom (1982) zbog ovog zabačenog arhipelaga u južnom Atlantiku.

Na dvodnevnom referendumu je za sada izašla ogromna većina od ukupno 1.650 registrovanih glasača, a prvi rezultati se očekuju tokom noći. Prema rečima posmatrača izbora, do popodneva je odziv bio veći od 70 odsto. Na glasačkom listiću bilo je jednostavno pitanje:

"Želite li da Folklandska ostrva zadrže trenutni politički status, kao prekomorska teritorija Ujedinjenog britanskog kraljevstva?" Većina glasača koje je intervjuisao AP zaokružila je "da". Stanovništvo je iskazujući lojalnost Britaniji, mahalo njenim zastavama, a neki su i ofarbali kola u boje "junion džeka". Prilikom glasanja, ostrvljanin Bari Nilson (Barry Nielson) je izjavio:

"Referendum će pokazati svetu kako se osećamo, da smo Britanci i da želimo da ostanemo Britanci. Nećemo da imamo ništa sa Argentinom, ama baš ništa".

Referendumskim pitanjem, kako ukazuje AP, nije ostavljen nikakav prostor za alternativna rešenja, poput pune nezavisnosti i od Argentine i od Velike Britanije ili nekakve političke veze s Argentinom, udaljenom od Foklanda nekih 300 kilometara. Vlada ostrva, čije je sedište u gradiću Stenli, saopštila je da bi se alternative mogle razmotriti na sledećem referendumu, pod uslovom da na današnjem većina stanovništva zaokruži "ne".

Stanovništvo je i na ranijem referendumu većinom zaokružilo "da". Vlada u Stenliju je zabranila pravo glasa radnicima iz inostranstva i osoblju brojnog vojnog kontigenta iz Velike Britanije. Nisu mogli da glasaju ni oni koji su prethodnih 12 meseci proveli van Folklanda.

Argentinci nazivaju Folklande Malvinskim ostrvima i smatraju je delom teritorije svoje zemlje. Oni smatraju da je Velika Britanija otela Argentini taj arhipelag pre više od 180 godina, što London poriče. Argentinska vojna hunta je 1982. godine zauzela Folklandska ostrva, na šta je britanska premijerka Margaret Tačer odgovorila slanjem vojske u južni Atlantnik da povrati arhipelag.

Rat je trajao od 2. aprila do 14. juna i završio se predajom Argentine pošto je izgubila 649 vojnika uključujući krstaricu "General Belgrano" sa 323 člana posade. Britanija je u ratu izgubila 255 vojnika a potopljen joj je razarač "Šefild" sa 20 mornara. Poginula su i tri stanovnika Folklandskih ostrva, čiji su delovi i dalje zasuti minskim poljima.

Njihovo čišćenje je počelo 2009. godine. Argentina je uoči referenduma saopštila da stanovništvo Foklanda nema pravo da odluči o sudbini arhipelaga i da se njegova sudbina mora rešiti bilateralno, između dve zemlje. Ostrvljani se nadaju da će referendumom odagnati svaku mogućnost da se politički status arhipelaga odredi nekakvim dogovorom.

Britanski premijer Dejvid Kameron je u nedelju dao reč žiteljima Foklanda da će ih matica štititi "dokle god Folklanđani budu želeli da ostanu Britanci". Stanovnici ostrva se, međutim, plaše da britanska podrška nije garantovana, i dobro se sećaju da se Britanija uoči invazije iz 1982. godine spremala da preda Folklande Argentini.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track