ŠTEFAN: Beč je centar radikalnog islamizma zbog neuspele integracije!
Foto: Reuters

Potpredsednik FPÖ o političkoj situaciji u Austriji

ŠTEFAN: Beč je centar radikalnog islamizma zbog neuspele integracije!

Austrija -
Suviše liberalan pristup prema imigrantima doveo je do toga da Austrija postane centar radikalnog islamizma. Postoji velika grupa imigranata, posebno Čečeni, koji su dobili priliku da dođu u našu zemlju, a koji imaju tendenceije ka radikalnom islamu. Najviše džihadista iz Austrije se regrutuje baš iz te zajednice

BEČ - Potpredsednik najjače opozicione stranke u Austriji, Slobodarske partije, (FPÖ) Harald Štefan (Harald Stefan) smatra, povodom aktuelnih događaja oko hapšenja grupe osumnjičenih za finansiranje i vrbovanje terorista za Islamsku državu, da je Beč centar radikalnog islamizma zbog neuspele politike integracije imigacije.

On je, u izjavi Tanjugu rekao da je veoma interesantno da je nedavno Služba za zaštitu ustavnosti i borbu protiv terorizma (BVT) morala da prizna da su Austrija, a posebno Beč centar radikalnog islamizma.

"Za to postoji više razloga. Najpre je tu suviše liberalan pristup prema imigrantima. Postoji velika grupa imigranata, posebno Čečeni, koji su dobili priliku da dođu u našu zemlju, a koji imaju tendenceije ka radikalnom islamu. Najviše džihadista iz Austrije se regrutuje baš iz te zajednice. Dalji razlog je što BVT nema mogućnosti da nadzire džamije i aktivnosti oko nje, jer nije, prema zakonu, u mogućnosti da vrbuje informante kao u drugim zemljama", uverene je Štefan.

On je kazao da je novi zakon, koji je sačinjen u cilju borbe protiv islamista u Austriji, pozitivan, ali da je, kada se pogleda u detalju "placebo zakon", koji ostavlja isuviše otvorenih pitanja.Tako navodi da je problematično što zakon ne sadrži da verske službe moraju biti na nemačkom. Takođe, prema njegovim rečima, loše je regulisano pitanje finansiranja verskih zajednica, koje je ujedno i odlučujuće.On je ukazao da, prema zakonu finansiranje iz inostranstva može da se zaobiđe time što bi se neka organizacija registrovala u Austriji, zbog čega je neophodno imati jasnije formulacije.

Štefan ističe da je potrebno oštrije delovati protiv svih koji podržavaju radikalni islam. Isto tako misli da je neophodno razdvojiti šta je versko pitanje, a šta tradicija, i da se ne može preko islamske veronauke dozvoliti da se uvodi nešto što je u suprotnosti sa austrijskim društvom. Štefan ukazuje i da je pogrešna politika imigracije dovela do stvaranja paralelnog društva, pre svega kod imigranata iz Turske.

"U poslednjih 25 godina su napravljene ogromne grešne. Vlasti se nisu brinule da ljudi koji u zemlju dođu budu u potpunosti integrasani. Srećna je okolnost što je veliki broj imigranata sam izabrao put integracije. Međutim postoji i veliki broj onih koji nisu integrasani i to je doprinelo stavranje paralelnog društva", objasnio je on rekavši da pošto oni ne znaju dobro jezik imaju problem da dobiju radno mesto i položaj u društvu, čime postaju više problem nego prednost za državu.

"Mi kao patriotska stranka smo mišljenja da se može prihvatiti druga kultura i narod ako se voli svoj. To je pozitivno, ali ne sme voditi ka paralelnim društvima. To je slučaj kod Turaka koji ne dolaze u kontakt sa austrijskim društvom", podvukao je on. Štefan je ponovio da nije tačna slika, koju prikazuju često mediji, da je FPO stranka koja širi mržnju prema strancima, već je partija koja pravi razliku između imigranata koji se integrišu, i onih koji to ne žele i žele samo da iskorišćavaju društvo.

Srbi doprinose austrijskom društvu

Što se Srba u Austriji tiče on naglašava da su oni dobro integrisani i da su dali doprinos društvu. FPO je, kako je ukazao, uvek govorila da je za uspešnu imigraciju neophodno da imigranti dolaze iz zemalja koje su kulturalno bliske, jer je onda lakša integracija. Na pitanje šta misli o negovanju kulture, tradicije i jezika otadžbine Štefan je naglasio da je FPO uvek govorila da je prirodno da se neguje svoja kultura.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track