TRI MINISTRA OSTALA BEZ PODRŠKE U PARLAMENTU CRNE GORE: To ne znači da napuštaju funkcije! Evo o čemu je reč!
Foto: Youtube prtscr / Skupština Crne Gore

interpelacija

TRI MINISTRA OSTALA BEZ PODRŠKE U PARLAMENTU CRNE GORE: To ne znači da napuštaju funkcije! Evo o čemu je reč!

Crna Gora -

Tri ministra u Vladi Crne Gore nisu danas dobili podršku Skupštine, ali to ne znači da oni više neće biti na tim funkcijama jer je Ustav nejasan kada je reč o interpelacijama za smenu ministara.

Podršku većine poslanika nije dobila ministarka prosvete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić, ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović i ministar spoljnih poslova Đorđe Radulović.

Interpelacije su podneli poslanici opozicije i zatražili da resorni ministri podnesu ostavke, a podržao ih je i deo poslanika vladajuće većine.

Opozicija je optužila Radulovića da je zloupotrebio službeni položaj i saopštio netačne konstatacije u instrukcijama crnogorskim ambasadorima kako da informiše države gde obavljaju te funkcije o događajima na Cetinju 4. i 5. septembra kada je ustoličen mitropolit Crnogorsko primorski Srpske pravoslavne crkve Joanikije.

Prema navodima opozicije u interpelaciji, Bratić je obrazovni sistem Crne Gore prilagodila jednostranim i isključivo nacionalno-verskim osnovama i željama, koje su u suprotnosti sa ustavnim određenjem građanske multietničke i sekularne države.

Opozicioni poslanici smatraju da je Stijović pokazao izuzetan nivo nesposobnosti i izostanak bilo kakve vizije za razvoj poljoprivrede.

Ministarstva, u mišljenima dostavljenim parlamentu, su negirali te optužbe, ocenjujući ih paušalnim i neosnovanim.

O odlukama u vezi sa interpelacijama crnogorski parlament će, kako je saopšteno, obavestiti Vladu.

Premijer Zdravko Krivokapić rekao je u sredu da neće podržati odluke parlamenta. "Meni nije obavezujuće da njihove predloge prihvatim", rekao je Krivokapić novinarima.

Član 108 Ustava, u odeljku Interpelacija, propisuje da je može podneti najmanje 27 poslanika, da mora biti obrazložena, te da "Vlada dostavlja odgovor u roku od 30 dana od dana kada je primila interpelaciju".

U Crnoj Gori ne postoji zakon o parlamentu, niti zakon o Vladi, koji bi detaljnije razradili ovu materiju. Ustav ne precizira šta se dešava ukoliko Vlada u svom odgovoru na interpelaciju, ne prihvati rešenje koje je izglasano u parlamentu.

Kurir.rs / Beta, Foto: Youtube prtscr / Skupština Crne Gore

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track