MENADŽER VLADA SRPSKIM FUDBALOM: Upoznajte način rada Falija Ramadanija
Foto: Reuters

razrađen metod

MENADŽER VLADA SRPSKIM FUDBALOM: Upoznajte način rada Falija Ramadanija

Fudbal -
Poznati menadžer koji je u vreme selektorskog mandata optuživan i da sastavlja reprezentaciju već više od jedne decenije tesno sarađuje sa klubom iz Humske, ranije je imao klijente i u Crvenoj zvezdi

Fali Ramadani, vlasnik agencije “LIAN sports”, nikada nije hteo da se eksponira u javnosti, s vremena na vreme davao je izjave u kojima se uglavnom branio od napada da otima mlade i talentovane igrače, u koje Partizan godinama ulaže, a onda dobija mrvice nesrazmerne njihovom kvalitetu. Jedno vreme, u eri Siniše Mihajlovića, optuživali su ga da sastavlja reprezentaciju Srbije. Ramadani, po čijom kapom su fudbaleri čija je vrednost oko 150 miliona evra, napravio je nekoliko strašnih udaraca. Stevan Jovetić je 2008. godine potpisao za Fiorentinu, a visina transfera iznosila je sedam miliona evra. Reprezentativac Crne Gore, koji trenutno igra u Mančester sitiju, danas vredi 24 miliona evra.

Adem Ljajić je dve godine kasnije otišao u Firencu za 4,5 miliona evra, sada je u Romi i vredi tri puta više - 13,5. Saradnja sa Matijom Nastasićem jedan je od njegovih najboljih poteza. Defanzivac nije odigrao ni minut za prvi tim Partizana, priča se da je njegovim odlaskom u Fjorentinu prebijen dug koji je imao klub iz Humske prema ovom menadžeru. Reprezentativac Srbije je proveo tri godine u Mančester sitiju, ove zime postao je član Šalkea, a vrednost mu je 21 milion evra. Sjajan posao napravljen je i sa Lazarom Markovićem, koji je pre godinu i po dana prešao u Benfiku za sedam miliona evra. Već posle godinu dana, prodat je Liverpulu za deset miliona evra i vrednost mu je skočila na 24.

Postoji nekoliko načina na koji Ramadani i njegovi saradnici funkcionišu. Uvek postoji najmanje jedan klub sa kojim se pravi saradnja, Fjorentina je pre nekoliko godina bila Meka za naše igrače, sada je to Majorka. Uključeni su i investicioni fondovi, klubovima poput Partizana se pozajmljuje neophodan novac za preživljavanje, a onda se igrači dobijaju za određenu sumu, koja je u stvari povraćaj duga. Postoje i klubovi poput kiparskog Apolona za koje igrači samo fiktivno potpišu ugovor, a onda se odjednom nađu u drugoj sredini. Takav slučaj bio je sa Nikolom Aksentijevićem, takođe, bivšim fudbalerom Partizana, kao i sa Nikolom Maksimovićem. Upravo defanzivac Torina jedan je od primera da Ramadani kada je posao u pitanju ne deli Srbiju na Partizan i Crvenu zvezdu. U njegovoj agenciji su i Miloš Ninković, Marko Petković, nekada je bio Marko Pantelić.

OFK Beograd i Vojvodina su još dva kluba sa kojima agencija “LIAN sports” tesno sarađuju. Saša Zdjelar, Milan Rodić, Marko Pavlovski, Petar Golubović, Bojan Šaranov, Nemanja Radoja, Mijat Gaćinović, igrači su o kojima Ramadani vodi računa.

Na spisku još uvek aktuelnih članova agencije “LIAN sports” su: Marko Marin, Valon Behrami, Haris Seferović, Zvjezdan Misimović. Uglavnom su pod Ramadanijevom ingerencijom fudbaleri sa prostora bivše Jugoslavije kao i ostalih zemalja Jugoistočne Evrope.Inače, pre četiri godine policija je pokrenula akciju “Menadžer” zbog pretpostavke da je na tajnim računima završio deo finansijskih sredstava od transfera srpskih fudbalera, pre svih Partizana i Crvene zvezde, u inostranstvo. Pod lupom su bili ugovori sklapani posredstvom agencije Falija Ramadanija čija je centrala u Berlinu, kao i njegovog partnera Nikole Damjanca iz Beogradu.

"Policija neka obavlja posao, mi se nećemo mešati, bićemo na usluzi za sve što joj je potrebno. Ako je to zadatak srpske policije, nema problema. U takvom stilu ćemo i nastaviti da se ponašamo, nemamo razlog da se bilo čega plašimo”, rekao je tada Fali Ramadani. Rezultati akcije do danas nisu saopšteni. Kurir sport / Blic sport

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track