SRBIJA JE U FINALU SVETSKOG PRVENSTVA! Košarka iz snova Orlova, Kanada je PREGAŽENA! Momci, vi ste naši KRALJEVI!

MUNDOBASKET

Mundobasket -

Košarkaši Srbije plasirali su se u finale Svetskog prvenstva!

U polufinalu Srbija je pregazila Kanadu rezultatom 95:86 (23:15, 29:24, 23:24, 20:23). Protivnik u finalu biće bolji iz meča SAD - Nemačka.

Neverovatni su naši košarkaši! Odigrali su još jedan fantastičan meč i razbili su rivala koji je imao ulogu favorita pre početka utakmice

Bogdan Bogdanović je lider kakvog smo samo mogli da poželimo, Milutinov je naš biser, Avramović i njegova energija su čudo kakvo je potrebno svakoj ekipi, Dobrić je majstor, Jovići odlični... Svi košarkaši Srbije zaslužili su samo pohvale za prikazano na ovom prvenstvu, pa i meču protiv Kanade.

Kanađani su imali ulogu favorita, ali to nisu opravdali na ovom meču. Srbija je odigrala fantastičnih 20 minuta - gotovo perfektno prvo poluvreme.

1 / 11 Foto: Dado Đilas

Bogdanović je dominirao od starta, a zajedno sa saigračima odradio je odličan posao u defanzivi.

Šej Gildžijus-Aleksander potpuno je zasutavljen u prvom delu meča u kojem je napravio tri lične greške.

Sa druge strane, naš tim je gradio prednost. Naljutio se Dobrić nakon što nije dosuđen prekršaj u napadu nad njim. Kanada je došla do trojke dok je naše krilo ležalo na parketu. Ali već u narednom napadu je Dobrić pogodio trojku.

Eksplodirao je ubrzo i Nikola Milutinov pa je do poena stizao napad za napadom.

Imali su +15 naši košarkaši, ali su u poslednjim sekundama Kanađani smanjili zaostatak na 13 poena, koliko je iznosila razlika nakon dve četvrtine.

Start treće četvrtine doneo je probleme našem timu. U prva četiri minuta postigli su Orlovi samo dva poena.

1 / 10 Foto: Dado Đilas

Srećom, Kanada to nije iskoristila kako bi potpuno istopila prednost našeg tima, a kada se Pešićeva četa ponovo probudila, uspela je da odgovori kvalitetnom rivalu.

Gildžijus-Aleksander je preuzeo odgovornost na sebe i došao je do određenog poenterskog učinka.

Četvrta deonica donela je novi bljesak našeg tima, ali i poslednji trzaj Kanade. Odgovorili su naši reprezentativci na sjajan način. Nastavili su da briljiraju i potpuno zasluženo obezbedili medalju i borbu za zlato.

Bogdanović je postigao 23 poena, uz odlične procente šuta (5/8 za dva i 3/4 za tri poena),, četiri skoka i po tri asistencije i ukradene lopte. Milutinov je postigao 16 poena bez promašaja iz igre (6/6), a imao je i 10 skokova. Dobrić je takođe imao 16 poena, Gudurić 12, a Avramović 10.

Šej Gildžijus-Aleksander je zaustavljen na 15 poena, imao je i devet asistencija, a najefikasniji u poraženom sastavu bio je Ar Džej Beret sa 23 poena.

Srbija - Kanada 95:86 (23:15, 29:24, 23:24, 20:23)

Četvrta četvrtina:

40. minut - 95:86 - SRBIJA JE U FINALU SVETSKOG PRVENSTVA!

39. minut - 95:81 - Ne sviraju korake arbitri, Kanada je stigla do poena, a Milutinov je fauliran.

38. minut - 95:79 - Haotični trenuci i poeni Davidovca, a onda krađa i poeni Bogdanovića!

Tajm-aut za Kanadu, pa onda promašaj šuta za tri.

37. minut - 91:79 - Bruks je pogodio za dva poena, pa i dodatno bacanje.

36. minut - 91:76 - Majstorija Bogdanovića i njegovi poeni. Odbranio se naš tim, a Bogdanović je pogodio trojku!

1 / 7 Foto: Dado Đilas

35. minut - 86:76 - Gudurić je promašio trojku, a Gildžijus-Aleksander je pogodio jedno od dva bacanja.

Žali se Davidovac zbog prekršaja koji mu je dosuđen. Beret je precizan.

34. minut - 86:73 - Fantastični MIlutinov još uvek nema promašaj iz igre. pogađa i Beret.

33. minut - 84:71 - Čuda pravi Avramović, ali onda slaba odbrana i nova trojka Kanade. Beret je pogodio.

32. minut - 82:68 - Trojka Gudurića, pa laki poeni za Kanadu. Ali, uzvraćaju naši košarkaši, odnosno Davidovac!

Šteta, Bruks je pogodio trojku posle tajm-auta Fernandeza Toresa.

31. minut - 77:63 - Avramoviiiić! Krađa i laki poeni za Aleksu.

Treća četvrtina:

30. minut - 75:63 - Gudurić! Trojka našeg beka. Gildžijus-Aleksander je definitivno preuzeo odgovornost u timu Kanade, ali onda nova trojka - Marinković:

Uh, tehnička greška Pešiću zbog ulaska na teren.

29. minut - 69:60 - Beret je promašio trojku, a nakon što je dosuđen faul nad Gudurićem koji je pogodio samo jedno bacanje.

Projurio je Gildžijus-Aleksander do koša i poena.

28. minut - 68:58 - Milutinov! Pored trojice, preko ruke i uz faul - pogađa! Pogodio je i bacanje.

27. minut - 65:58 - Dobrić igra fantastično! Njegovi novi poeni kao odgovor na bacanja poene najboljeg košarkaša Kanade.

Ružne scene iz prvog poluvremena

26. minut - 63:54 - Olinik dolazi do poena sa linije penala, a onda još jednom Dobrić odlično utrčava i poentira na asistenciju Milutinova 61:52.

Težak šut i pogodak Gildžijus-Aleksandera, pa polaganje Stefana Jovića.

25. minut - 59:50- Ovo je bilo važno! Nikola Jović je poentirao uz prekršaj, ali je promašio dodatno bacanje.

Pogodio je Aleksander-Voker šut sa distance, a na drugoj strani Dobrić je stigao do poena.

24. minut 55:47 - Prekršaj Olinika u napadu, ali ponovo nisu Orlovi realizovali napad. Samo tri poena za naš tim za četiri minuta drugog poluvremena.

Nakon poena Bereta Nikola Jović se požalio na povredu.

23. minut - 55:45 - Nova trojka Bruksa.

Promašio je Beret oba bacanja, a Bruks je napravio četvrtu ličnu grešku. Bogdanović je pogodio jedno bacanje.

22. minut - 54:42 - Nekoliko loših napada našeg tima i onda konačno poeni posle dva minuta. Nikola Jović je pogodio.

21. minut - 52:42 - Drugo poluvreme počelo je promašajem Stegana Jovića iz teške pozicije. Bruks je pogodio trojku na drugoj strani.

Druga četvrtina:

20. minut - 52:39 - Odbranio se opet naš tim, Gildžijus Aleksandar je potom napravio treću ličnu grešku. Selektor Kanade, Fernandez Tores je protestovao i zbog toga dobio tehničku grešku.

Marinković je pogodio bacanje, a potom i Avramović dva - 52:37.

Ukrali su naši loptu, ali nisu uspeli da dođu do novih poena. Kanada je iz kontre samnjila zaostatak zakucavanjem Bereta.

Selektor Pešić je tražio najm-aut, a naš tim za 2,9 sekunde nije uspeo da dođe do poena.

19. minut - 49:37 - Pogodio je Gildžijus-Aleksander oba bacanja, a Milutinov je došao do šestog vezanog poena.

Nastavio je naš centar svoju seriju sa linije slobodnih bacanja.

18. minut - 45:35 - Ostao je Pauel sam, a Milutinov je zakucao na drugoj strani nakon asistencije Bogdanovića - 43:35.

I odmah zatim novo zakucavanje našeg centra!

17. minut - 38:33 - Težak šut Bogdanovića i pogodak preko Gildžijus-Aleksandera.

Sudije su potom odlučile da ne dosude faul u napadu, a Kanađani su pogodili trojku dok je Dobrić ležao na parketu i držao se za rame.

Naljutio se Dobrić i u narednom napadu pogodio trojku.

16. minut - 36:30 - Nije ovo poluvreme Gildžijus-Aleksandera. Promašio je jedno slobodno bacanje.

Milutinov je ostao u "mis meču" sa Bruksom koji je napravio treću ličnu grešku, ali naš centar je pogodio jedno od dva bacanja - 36:28.

Viđena je potom zanimljiva situacija, Nikoli Joviću je dosuđena lična greška dok je Milutinov izvodio slobodno bacanje. Svetislav Pešić je od sudija tražio da pregledaju snimak. Potvrđena je odluka da je mladi košarkaš napravio faul.

Olinik je pogodio oba bacanja.

15. minut - 35:27 - Poeni Gildžijusa-Aleksandera, četiri u nizu. Naš tim je poentirao preko Dobrića.

14. minut - 33:23 - Ne mogu Kanađani do poena već nekoliko napada, ali može Bogdanović!

Reprezentacija Srbije, Mundobasket, Manila

13. minut - 31:23 - Trojka Bogdanovića! Odbranili smo se još jednom, ali Avramović nije pogodio trojku.

12. minut - 28:23 - Dobar i u prodoru Gudurića, ali onda i treća lična greška za njega. Šteta.

Bogdanović je potom napravio drugi prekršaj, a Beret je poentirao sa linije bacanja.

11. minut - 26:21 - Trojka Dorta za otvaranje druge deonice. Uzvratio je odmah Gudurić, a šut sa distance je potom pogodio i Aleksander-Voker.

Majstori!

Prva četvrtina:

10. minut - 23:15 - Olinik je ostao na parketu nakon duela sa Marinkovićem. Srpskom beku je dosuđena lična greška, a centar Kanade dobio je udarac u nezgodno mesto. Sudije su pogledale snimak i odlučile da nije bilo nesportskog poteza.

Naš tim je izašao iz bonusa, a nakon novog prekršaja Olinik je dobio dva bacanja i pogodio je oba šuta - 21:15.

Marinković je promašio šut sa polu distance, a onda fantastični Avramović ponovo krade loptu, nakon čega je fauliran.

Pogodio je oba bacanja, a naš tim se odbranio u poslednjem napadu.

1 / 6 Foto: Dado Đilas

9. minut - 21:13 - Strašna odbrana Srbije! Opet su naši košarkaši ukrali loptu, a Avramović je brzo stigao do lakih poena iz brze tranzicije.

Tajm-aut je tražio selektor Kanade, ali to nije donelo dobre stvari njegovom timu. Olinik je napravio faul u napadu nad Avramovićem. Na drugoj strani Vanja Marinković i Marko Gudurić su promašili šuteve za tri poena.

8. minut - 19:13 - Odlični trenuci Srbije, Dort je promašio trojku, a Nikola Jović je poentirao iz kontre, a onda i greška u koracima Kanađana.

Očekivano, Bruks je zadužen za odbranu nad Bogdanovićem. Poslao je našeg kapitena ponovo na liniju bacanja, oba puta je bio precizan.

7. minut - 15:13 - Dobra odbrana našeg tima u ovim trenucima. Avramović je iznudio faul Gildžijusa Aleksandera, najboljeg igrača Kanade, a to je njegova druga lična greška.

Milutinov je promašio oba bacanja, ali Bogdanović je napravio šou - uhvatio je loptu i poentirao uz prekršaj. Bio je precizan i sa "penala"..

6. minut - 12:13 - Težak šut i pogodak Bruksa preko Nikole Jovića, ali dobar potez Dobrića i novi njegovi poeni.

5. minut - 10:11 - Bruks je bio precizan sa linije slobodnih bacanja. Odličan na drugoj strani Nikola Jović.

Nažalost, Pauel je potom ostao sam ispod našeg koša i došao je do lakih poena.

4. minut - 8:7 - Pogodio je šut sa distance i Olinik.

Nije potom dosuđen faul nad Dobrićem, ali naš tim je uspeo da se odbrani.

Velika borba na startu, Bogdanović je izblokiran od strane Olinika.

3. minut - 8:4 - Bogdanović! Trojka našeg kapitena.

Iz drugog pokušaja Ar Džej Beret vraća trojku. Moraće naši košarkaši da pripaze na skok rivala.

2. minut - 5:1 - Odbranio se naš tim - Olinik je promašio, a onda trojka Dobrića!

Dilon Bruks je pokušao da odgovori, ali je promašio.

1. minut 2:1 - Nikola Milutinov je fauliran u prvom napadu na utakmici. Nakon toga je naš centar izgubio loptu, a na drugoj strani Dobrić je upisao blokadu. Kanađani su stigli do lopte, a Dvajt Pauel je pogodio jedno slobodno bacanje.

Milutinov je zakucao na drugoj strani.

Uoči meča:

Velika podrška za našu reprezentaciju, dvoranom se orilo "Bože pravde".

Još malo o neobičnom izboru sudija za ovako važnu utakmicu.

Srpski košarkaši su izašli na parket sat vremena pre početka utakmice.

1 / 5 Foto: Dado Đilas

"Loženje" na sve strane, neposredno pred početak velike utakmice.

Različite su prognoze...

Gotovo da nema ekipe koja je na ovom Mundobasketu zadovoljna suđenjem. Nadajmo se da arbitri neće "ukrasti šou" u polufinalu.

Emotivne scene u Manili, sve zbog Boriše Simanića.

Zanimljiva priča dvojice današnjih rivala.

- Kao i u prethodnim utakmicama, imaće Srbija veliku podršku.

Poruka čuvenog srpskog košarkaša pred polufinale.

- Neće biti lako našim košarkašima, pogotovo bi u "problemu" mogao da se nađe kapiten, Bogdan Bogdanović.

- Kladionice su rekle svoje - Kanada je favorit, na našim momcima je da budu jači od svih prognoza i iznenade veći deo planete.

Uoči meča:

Nakon što su Nikola Jokić, Vasilije Micić i Nikola Kalinić, igrači koji bi bili nosioci reprezentacije, uz kapitena Bogdana Bogdanovića i Nikolu Milutinova, poručili selektoru da ne računa na njih ovog leta, postavljalo se pitanje da li su Orlovi dovoljno kvalitetni za dobar plasman u Filipinima.

Svetislav Pešić je pred početak Mundobasketa poručio da je glavni cilj da ekipa izbori plasman na Olimpijske igre u Parizu 2024. godine.

Dobar plasman je zagarantovan, može da bude i odličan, a do olimpijske vize nije bilo lako doći, ali naši reprezentativci su je zgrabili oberučke.

Srbija je odlično otvorila takmičenje i bila ubedljiva u prvom delu, protiv ne preterano kvalitetnih rivala. U trećem meču se dogodio, možda i najvažniji trenutak na ovom prvenstvu, Boriša Simanić je u samoj završnici zaradio tešku povredu zbog koje je ostao bez bubrega.

Boriša Simanić

Naredni meč bio je loš. Imali su naši reprezentativci i 16 poena prednosti, ali su izgubili od Italije.

A, onda, dve "biti ili ne biti" utakmice odigrane su gotovo perfektno. Razbili smo Dominikansku Republiku i Litvaniju i tako došli do borbe za medalju.

Srbija - Kina 105:63

Srbija - Portoriko 94:77

Srbija - Južni Sudan 115:83

Srbija - Italija 76:78

Srbija - D. Republika 112:79

Srbija - Litvanija 87:68

Pešića i njegov tim sada čeka najteži zadatak. Kanada je dominantno pršla kroz prvi deo takmičenja, zatim je usledio šokantan poraz od Brazila, a potom velika i teška pobeda protiv Španije i ubedljiva protiv Slovenije.

Kanada - Francuska 95:65

Kanada - Liban 128:73

Kanada - Letonija 101:75

Kanada - Brazil 65:69

Kanada - Španija 88:85

Kanada - Slovenija 100:89

Selektor Pešić je dan uoči utakmice poručio da smatra da je današnji rival pokazao najviše od svih ekipa na turniru.