Neponovljiva Vilma Rudolf

Istorija Igara

Amerikanka Vilma Rudolf, koja je do 12 godina bila nepokretna, zadivila je svet pobedama u trkama na 100, 200 i 4x100 metara

Prestonici Italije poverena je organizacija Olimpijskih igara 1908, ali su zbog erupcije vulkana Vezuv one prebačene u London, pa su Rimljani tek 52 godine kasnije ugostili najbolje sportiste sveta.

Rimske Igre 1960. godine su prve koje su televizijski prenošene na nekoliko kontinenata. Televizija je, u sledećim godinama, učinila mnogo za popularizaciju olimpijskih takmičenja, a moćne medijske kuće zahvaljujući iskustvima sa rimske manifestacije na Igre su počele da gledaju kao izuzetnu poslovnupriliku.

Takmičenja u Rimu prenošena su u 18 evropskih zemalja, SAD, Kanadi i Japanu i njih je uživo posmatralo, kako je tada procenjeno, više od 100 miliona ljudi.

Za razliku od prethodnih, Igre u Rimu nisu imale toliko snažnu političku konotaciju, a poslednje učešće na njima, pred 32. godišnju pauzu, zabeležili su sportisti iz Južnoafričke Republike koja je zbog aparthejda izbačena iz olimpijske porodice.

Takmičenja u Rimu su bila veoma zanimljiva i uzbudljiva, a najveću pažnju ponovo su privukli atletičari, plivači i gimnastičari.

Amerikanka Vilma Rudolf, koja je do 12 godina bila nepokretna, zadivila je svet pobedama u trkama na 100, 200 i 4x100 metara. "Zlatna gazela" sa 20 godina zablistala je na Olimpijskom stadionu u Rimu i ostavila u senci sve ostale atletske asove.

Njen zemljak Al Erter odbranio je zlato iz Melburna u bacanju diska, dok je Nemac Armin Hari u trci na 100 metara oborio svetski rekord i potom predvodio štafetu do pobede u trci na 4x100 metara.

Jedno od najuzbudljivijih nadmetanja dogodilo se u desetoboju između Amerikanca Raftera Džonsona i Kineza Jana Čuana Kvanga, prijatelja i kolega sa Univerziteta UCLA.

Njih dvojica zajedno su se pripremali za Igre u Rimu, a pobednik u veoma izjedančenom nadmetanju odlučen je, tek, u poslednjoj disciplini. Zahvaljujcuhi pobedi u trci na 1.500 metara Džonson je osvojio zlatnu medalju.

Impresivnu pobedu u maratonu ostvario je Abebe Bikila iz Etiopije. Trčeći bos ulicama Rima, Bikila je na putu do olimpijskog zlata oborio svetski rekord. On je postao prvi crni Afrikanac koji je osvojio zlatnu medalju.

Pet dana ranije bokser iz Gane Klement Kvarti stigao je do titule vicešampiona u poluvelter kategoriji i postao prvi crni Afrikanac osvajač olimpijske medalje.

Zlatnu medalju u Rimu osvojio je, po mnogima, najbolji bokser svih vremena Amerikanac Kasijus Klej, po primanju islama poznat i pod imenom Muhamed Ali.

Predvođene sjajnom Larisom Latinjinom takmičarke SSSR-a napravile su fantastičan podvig i osvojile 14 od 15 mogućih medalja. Jedino odličje, i to zlatno, u konkurenciji izuzetnih sovjetskih gimnastičarki osvojila je Čehoslovakinja Eva Bošakova.

U muškoj konkurenciji Japan je osvojio prvu od pet uzastopnih zlatnih medalja u ekipnoj konkurenciji, a pojedinačnim takmičenjima sa četiri zlatne, dve srebrne i jednom bronzanom

medaljom dominirao je sovjetski as Boris Šahlin, koji je tokom karjere osvojio ukupno 13 medalja, od kojih sedam najsjajnijih.

Posle dužeg vremena nijedan pojedinac nije dominirao plivačkim takmičenjima. Australijanac Marej Rouz odbranio je zlato na 400 metara slobodno, dok je u trci na 1.500 metara istim stilom bio drugi.

Reprezentacija Pakistana prekinula je dominaciju Indije u hokeju na travi. Nakon šest uzastopnih trijumfa Indija je konačno "poklela" i morala je da se zadovolji srebrnom medaljom.

Na Igre u Rim Jugoslavija je, zbog male geografske udaljenosti, poslala brojnu delegaciju u kojoj je bilo, čak, 120 takmičara u 14 sportova

Fudbalska reprezentacija je, posle tri srebra, konačno osvojila zlatnu medalju. Plasman u finale "plavi" su obezbedili bacanjem novčića, nakon nerešenog duela sa domaćinom takmičenja. U odlučujućem meču Jugoslavija je, predvođena Milutinom Šoškićem i Milanom Galićem, deklasirala Dansku sa 3:1.

Medalju, i to srebrnu, od jugoslovenskih sportista osvojio je još samo rvač grčko rimskim stilom Branko Martinović. On je u Italiji osvojio prvu od 16 medalja za jugoslovensko rvanje na Olimpijskim igrama, a četiri godine kasnije u Tokiju se izborio za bronzano odličje.

Vaterpolo reprezentacija, posle dva uzastopna srebra u Helsinkiju i Melburnu, u Rimu nije stigla do medalje, a u odlučujućim utakmicama poražena je od Italije i SSSR-a.

Na korak od medalje stigao je gimanstičar Miroslav Cerar. U takmičenju na vratilu, u konkurenciji 130 takmičara, on je zauzeo četvrto mesto i najavio izuzetan uspeh na sledećim Igrama u Tokiju gde je stigao do zlata na konju sa hvataljkama i bronze na vratilu.