NOVA MODA U SRBIJI: Svako treće dete rođeno van braka!
Foto: Shutterstock

Najnovija statistika

NOVA MODA U SRBIJI: Svako treće dete rođeno van braka!

Društvo -
Iako su žene fakultetski obrazovanije od muškaraca, u opštoj populaciji ima više nepismenih žena nego pripadnika jačeg pola

BEOGRAD - Podaci o bračnom statusu žena koji su objavljeni u knjizi Republičkog zavoda za statistiku “Žene i muškarci u Srbiji 2014. godine”, govore da je više od polovine njih, 53 odsto, u braku, ali da je u 2013. godini svaka treća žena rodila dete van braka. Zato ne iznenađuje podatak da gotovo 80 odsto samohranih roditelja čine žene.

Zanimljiva statistika rodne (ne)ravnopravnosti izvedena iz poslednjeg popisa stanovništva govori da žene u većem procentu upisuju i završavaju fakultete, pa se tako, primera radi, 2012. godine među upisanim studentima nalazilo 56 odsto žena, a među diplomiranim akademcima – 58 odsto predstavnica lepšeg pola. Međutim, u toj godini doktoriralo je više muškaraca (52 odsto) nego žena (48 odsto). Iako su žene fakultetski obrazovanije od muškaraca, u opštoj populaciji ima više nepismenih žena nego pripadnika jačeg pola. Međutim, tu nije kraj “zanimljivim” statistikama kada je rodna neravnopravnost u pitanju, piše Politika.

Da li ste znali da čak 90 odsto članova Srpske akademije nauke i umetnosti čine muškarci, ili da na odeljenju društvenih i tehničkih nauka SANU nema nijedne žene? Prema statistikama veća je verovatnoća da budete predsednica Srbije, nego na čelu nacionalnog hrama nauke i umetnosti. Za 128 godina postojanja SANU, nijedna žena nije bila na njegovom čelu.

Pripadnice nežnijeg pola neuporedivo ređe se pojavljuju pred licem pravde. Statistika pravosuđa svedoči da je 2013. godine bilo 29.037 osuđenih muškaraca i 3.204 osuđenih žena. U istoj toj godini, pred sudiju za maloletnike izašlo je 2.520 dečaka i samo 128 devojčica, dok su prošle godine muškarci činili 95 odsto svih osuđenih za nasilje u porodici, a dečaci 95 odsto svih maloletnika kojima su izrečene kazne.

Na kraju krajeva, žene su te koje nose porodicu na svojim plećima. One svakodnevno odlučuju o stvarima koje čine porodičnu svakodnevnicu, a briga oko dece uglavnom je njihov roditeljski “zadatak” – majke su te koje decu vode u školu, na vanškolske aktivnosti i kod lekara, baš kao što vode računa o ishrani mališana, o domaćim zadacima i problemima koji deca imaju.

(Politika)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track