ŽENE, POSLUŠAJTE IH, ONE SU SE SPASLE: Prijavi nasilnika, to je jedina šansa da ga se ratosiljaš!
Foto: Shutterstock

18 žena samo u ovoj godini ubijeno u porodičnom nasilju u Srbiji

ŽENE, POSLUŠAJTE IH, ONE SU SE SPASLE: Prijavi nasilnika, to je jedina šansa da ga se ratosiljaš!

Društvo -

BEOGRAD - O nasilju je važno govoriti, a iskustva žena koje su pretrpele porodično nasilje je bitno jer, rečeno je može da osnaži i ohrabri druge žrtve da nasilje prijave i iz njega izađu.

Prijava nasilja je početni korak u uglavnom dugom procesu, objašnjavaju u Autonomnom ženskom centru i navode da je poslednjih godina povećan broj žena koje prijavljuju nasilje.

"Važno je da se što više žena osnaži i prijavi nasilje jer je to jedini način da izađu iz njega", rekla je koordinatorka tima za psihosocijalnu podršku AŽC Danijela Pešić dodajući da je u ovoj godini, u porodičnom nasilju u Srbiji, ubijeno 18 žena. Objašnjava i da se nasilje može zaustaviti jedino institucionalim odgovorom, te odgovarajućim merama prema nasilniku.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Kaže i da žene najčešće prijavljuju nasilje kada imaju povrede ili kada se nasilnik usmeri prema deci, ili drugim članovima porodice, odnosno kada shvate da situacija postaje ozbiljna i da može doći do fatalnog ishoda.Jedan broj žena, navela je, napusti nasilnika i obično odlazi kod rođaka i prijatelja, a ukoliko je viši rizik i jako su uplašene idu u sigurnu kuću, ali se dešava i da jedan broj njih ostane sa nasilnikom.

"Neke žene dolaze u problem jer moraju da biraju da li da povedu decu ili ne. Dešava se da im nasilnici i porodica ne dozvoljavaju da povedu decu sa sobom i to ženu zadržava uz nasilnka", rekla je Pešić.

Objašnjava i da se žene iz različitih razloga, zbog nedostatka podrške i ekonomske zavisnosti, vraćaju nasilniku, što je opasno, ali predstavlja fenomen nasilja u porodici.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

"Procene su da se žene vrate između sedam i 11 puta nasilnuku pre nego što konačno izađu iz nasilnog odnosa", rekla je Pešić dodajući da je važno da svi koji se nalaze u sistemu nikada ne zatvore vrata takvim ženama.Kaže i da iskustva žena koje su preživele nasilje mogu biti korisna i važna poruka svim drugim ženama kako bi prijavile nasilje i iz njega izašle. Međutim, dodaje, da to predstavlja opasnost od ponovne viktimizacije, odnosno, ponovnog preživljavanja svega što su prošle.

U tri sigurne kuće u Beogradu trenutno je smešteno 19 žena i 23 dece, a među njima je i N.N. (33), majka dvoje dece, koja kaže da je godinu i po dana trpela psihičko nasilje zbog ljubomore muža koje se pretvorilo i u fizičko nasilje.

Ona poručuje da žene ne treba da trpe bilo koji vid nasilja i da nasilnika treba obavezno da prijave."Zašto da trpite bilo kakvo nasilje i da smatrate da ste vi krivi, a niste. Obavezno treba nasilnika tužiti. Ako vas neko svesno maltretira onda treba da bude i za to kažnjen", kaže N.N, koja je mesec i po dana u Sigurnoj kući.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Govoreći o svom iskustvu, ona je rekla da je njen suprug najpre bio nasilan prema starijoj cćerki, a da je, kada mu je zabranila da bez razloga nasrće na dete, nasilje usmerio na nju.

Kaže da je njen suprug prvo počeo da kontroliše šta je obukla, da joj proverava poruke u mobilnom telefonu i poziva njene prijatelje, a da joj je, kada je bila van kuće, pretio da će joj oduzeti decu i da ih više nikad neće videti ako se ne vrati u roku od 15 minuta.

Navodeći da je njenom suprugu smetao svaki njen lični uspeh, ona kaže da sada u Sigurnoj kući ima veliku podršku psihologa i mentora koji joj pomažu da ojača."Ovo je borba koju treba da iznesem i ostanem zdrava s ozbirom da su ovo izuzuetno stresne situacije", zaključuje ona.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track