Onemogućeno vraćanje imovine stečene Holokaustom

Restitucija

Onemogućeno vraćanje imovine stečene Holokaustom

Društvo -
Imovina za koju se nepobitno utvrdi da je pripadala jevrejskim porodicama koje nemaju živih naslednika mogla bi biti ustupljena jevrejskoj zajednici po modelu koji je već započet u Novom Sadu

BEOGRAD - Agencija za restituciju izdala je uputstvo kojim se onemogućava vraćanje oduzete imovine koja je stečena u Holokaustu.

Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić rekao je da ako se nakon sprovedenog postupka nesporno utvrdi da je imovina koja je predmet zahteva stečena kao posledica Holokausta, zahtev će biti odbačen kao nedopušten i odbijen kao neosnovan.

Prema Uputstvu izdatom 31. maja, sva službena lica koja postupaju u predmetima vraćanja imovine i obeštećenja, dužna su da pri rešavanju podnetih zahteva obrate "posebnu pažnju na one predmete kod kojih postoje dokazi, indicije ili mogućnost da je oduzimanje imovine posledica Holokausta na teritoriji koju danas čini Srbija".

To, navodi nedeljnik "Novi magazin", praktično znači da imovinu oduzetu posle Drugog svetskog rata ne mogu dobiti podnosioci zahteva ako se utvrdi da su oni ili njihovi pravni prethodnici, vlasništvo stekli "na način koji se može dovesti u vezu sa stradanjem Jevreja i oduzimanjem i devastacijom njihove imovine tokom Drugog svetskog rata".

Uputstvo koje je potpisao Sekulić doneto je na osnovu Zakona o javnim agencijama, Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju i Statuta Agencije za restituciju. Njime se nalaže temeljno praćenje vlasničkih promena u ovim posebno osetljivim slučajevima. Pravo na povraćaj imaće stvarni pravni vlasnici i njihovi potomci.

Imovina za koju se nepobitno utvrdi da je pripadala jevrejskim porodicama koje nemaju živih naslednika mogla bi biti ustupljena jevrejskoj zajednici po modelu koji je već započet u Novom Sadu.

Početkom maja Jevrejskoj opštini Novom Sadu date su zgrade Baletske škole i Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača, koje se nalaze pored novosadske Sinagoge. Agencije za rastituciju donela je rešenja kojima se usvajaju zahtevi, vraća se imovina i utvrđuje pravo svojine Jevrejske opštine na te dve zgrade.

Srbija je među prvim zemljama u Evropi početkom Drugog svetskog rata u kojoj su Jevreji i bukvalno desektovani, a njihova imovina opljačkana, piše "Novi magazin".

Prema podacima Jevrejske zajednice, 90 odsto predratne populacije uništeno je tokom prvih godinu dana okupacije. U Beogradu je živelo 16.000 Jevreja i još nekoliko hiljada na prostoru današnje Srbije.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja