KO PREŽIVI PIJACU... MAJSKI SNEG I LOŠE VREME DIŽU CENE: Domaći krompirići, mladi luk, rotkvice i salata izbijaju pare iz novčanika... O trešnjama i malinama samo ćemo maštati
Foto: Sonja Spasić

mlado povrće prazni novčanike

KO PREŽIVI PIJACU... MAJSKI SNEG I LOŠE VREME DIŽU CENE: Domaći krompirići, mladi luk, rotkvice i salata izbijaju pare iz novčanika... O trešnjama i malinama samo ćemo maštati

Društvo -

BEOGRAD - Cene na pijacama u Srbiji već su paprene, a zbog obilnih padavina, grada, olujnih vetrova i majskog snega u Zlatiborskom i Moravičkom okrugu, tek ćemo se držati za glavu kad budemo plaćali sveže voće i povrće.

O trešnjama i malinama samo ćemo maštati, dok će nam mladi krompir i luk, rotkvice i zelena salata izbijati pozamašne sume iz novčanika.

Na pijačnim tezgama trešnje koštaju 350 dinara, dok boranija dostiže cenu od 400 dinara po kilogramu. Visoke cene trgovci pravdaju troškovima transporta, a kažu da pojeftinjenja neće biti sve dok ne stigne domaća proizvodnja.

foto: Zorana Jevtić

Cena je porasla i zelenoj salati, pa sada glavica staje od 40 do 70 dinara, dok kilogram paradajza mesecima drži cenu od skoro 300 dinara.

Paprike su i dalje skupe, u zavisnosti od vrste - babura košta oko 500 dinara po kilogramu.

Sneg se zabeleo na Zlatiboru, planinskim područjima Nove Varoši, Sjenice i Ivanjice, kao i u selima kosjerićke opštine. Ono što je zapravo najgore jeste što su vremenske neprilike praktično uništile maline.

Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji, kazao je da je sneg u Moravičkom i Zlatiborskom okrugu smrzao i polomio stabla malina i pitanje je da li će uopšte biti roda.

- Malinu su napale neke biljne bolesti i stručnjaci su bili na terenu. Pre snega procena je bila da će rod biti manji za 50 do 70 odsto, a posle snega pitanje je da li će išta ostati - rekao je Radović i dodao da su poljoprivrednici „očajni i ne znaju kako će preživeti tu katastrofu“.

Osim malina, velikih problema će biti i s trešnjama, višnjama i šljivama.

- Zbog nevremena trešanja i višanja će biti veoma malo. Mi smo, inače, značajan izvoznik višanja i sedmi smo u izvozu za Evropu. Takođe, i šljive će zbog obilne kiše ove godine imati značajno manji rod. A čim nečega nema, onda dolazi do značajnog rasta cena - navodi Branislav Gulan, agrarni analitičar.

Svi dobri zasadi maline stradali su od snega koji je padao u noći između 14. i 15. maja u ivanjičkom, ariljskom i užičkom kraju. Svi oštećeni malinjaci su na preko 600 m nadmorske visine. Najviše štete je naneto ivanjičkom kraju, odnosno poljoprivrednicima sa Golije. Slađana Stanković iz užičkog sela Buar kaže da je njen malinjak, koji je bio među primerima kako treba da izgleda takav zasad, težak sneg uništio do 40 odsto rodnih grana.

- Sneg je počeo da pada oko 21.30, krupne i mokre pahulje polomile su rodne grane koje su bile i preko 40 centimetara. Nadala sam se da ću ove godine pokriti gubitak koji sam imala u poslednje dve godine, pošto je malina bila loša zbog vremena. Imam oko 70 ari pod malinom, a sada je šteta sigurno oko 40 odsto - kazala je Slađana i dodala da zbog lošeg iskustva sa osiguranjem iz 2017, ove godine nije osigurala svoj zasad.

Miladin Ševarlić, agroekonomista, navodi da su tamo gde je došlo do poplave, ugrožene i jagode.

- Kad je reč o povrću, pod znakom pitanja je i mladi krompir. Zbog izuzetno velike količine vode može da dođe do truljenja biljaka. Sad je samo pitanje kakvo će vreme biti posle prestanka kiša, odnosno da li će doći do naglog otopljavanja, većeg broja sunčanih dana… Ako govorimo o onome što je sad aktuelno, što je u fazi vađenja, problem osim s mladim krompirom može biti i s mladim lukom, rotkvicama, zelenom salatom - pojašnjava Ševarlić.

foto: Zorana Jevtić

(Kurir.rs/Alo)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track