PRVA ŽENA KOJA JE U "FRONTU" DOBILA JAJNE ĆELIJE IZ ŠPANIJE: Znam kako će se zvati moja beba, ako bude devojčica!
Imam 36 godina i nadam se da ću u 37. postati mama. Za potomstvo se borimo šest godina i, posle šest neuspelih pokušaja vantelesne oplodnje (VTO) sopstvenim jajnim ćelijama, ušli smo u proceduru s doniranim jajnim ćelijama. Već znam kako će se beba zvati ako bude devojčica, a za dečaka ime prepuštam suprugu, tu nemam plan, kaže za Kurir žena koja je želela da ostane anonimna, a koja je prva pacijentkinja u GAK "Narodni front" u procesu VTO doniranim jajnim ćelijama.
Bezuspešni pokušaji da postane majka za ženu su posebno bolni, treba sve to psihički izneti. A potom i saznanje da je jedina šansa za materinstvo donirana jajna ćelija. Ipak, ova žena je tvrda kao stena. Zna šta joj je cilj i samo to je važno - da bude majka!
- Dan kada sam shvatila da moram na donaciju nije bio težak, lako sam to prihvatila. Majčinstvo želim i prihvatam, na koji god način da ga ostvarim. I nije mi teško. Trudim se da uvek razmišljam pozitivno. Za sve ove godine mnogo sam žena upoznala i shvatila da sve razmišljamo isto - ništa nas ne može sprečiti da postanemo majke! Svaku ženu koja ima problem da postane majka posmatram kao najjaču lavicu. Potrebno je samo da prihvati da ima problem i da shvati da i onaj jedan odsto šanse da se desi trudnoća daje veliku nadu! I nije bitno da li je to pomoću vlastitih ćelija, partnerovih spermatozoida ili doniranog materijala - naglašava ova žena.
Kad su suprug i ona lane saznali da borba za potomstvo mora da krene na drugi način, shvatili su i da je to moguće isključivo u inostranstvu.
- Zanimljivo je da smo u maju 2022, kad smo i saznali da nam je donacija jedino rešenje, kontaktirali s jednom klinikom u Pragu. Shvatili smo da treba da pripremimo veću količinu novca i odlučili da pokušamo. Međutim, neverovatno, kroz dva-tri meseca su nam iz "Narodnog fronta" rekli da će u Srbiji početi uvoz jajnih ćelija i spermatozoida iz Španije. I odlučili smo da to ipak uradimo u našoj zemlji - kaže pacijentkinja i dodaje da su "jako srećni što je naša mala država uspela da pacijentima obezbedi mogućnost ostvarenja roditeljstva, i to potpuno besplatno".
Ova hrabra žena je pacijentkinja kliničkog embriologa dr Ane Jeremić, šefa kabineta za embriologiju na Odeljenju za artificijelne tehnologije u GAK "Narodni front".
- Prve donirane ćelije stigle su u Srbiju 24. januara, i to dva paketa jajnih ćelija za dva para koji će postupak VTO raditi na našoj klinici, i četiri za GAK "Višegradska". Ove nedelje je naručeno još 10 kompleta jajnih ćelija i spermatozoida, a isporuku očekujemo za dve nedelje. Od ovih prvih 12 kompleta sedam je za parove i pet za žene bez partnera. Iako to nismo očekivali, blago je povećana potreba za donacijom spermatozoida - kaže za Kurir dr Jeremić i dodaje da je "Narodni front" od početka prijavljivanja za VTO doniranim materijalom do danas uradio više od 100 komisija, a ima ih zakazanih još 69.
Ukupno se prijavilo više od 500 parova i žena bez partnera, a sve je učinjeno da se što pre i lakše uđe u proces VTO.
- Pacijenti se prijavljuju preko portala eUprave i u roku od pet dana dodeljuje im se termin za komisiju, na koju dolaze sa svim spremljenim rezultatima, a komisija se sastoji iz stručne i fondovske. U "Narodnom frontu" procedura je maksimalno efikasna i obe komisije se završe u istom danu. Na prvu konsultaciju, koja podrazumeva i podnošenje zahteva za donirani materijal, na našoj klinici se čeka najviše dve nedelje od prolaska komisije - objašnjava dr Jeremić i dodaje:
- Nakon stizanja doniranog materijala pacijentkinje odmah ulaze u proces VTO. Imaju pravo na tri pokušaja VTO sa doniranim jajnim ćelijama ili spermatozoidima, i još tri krioembriotransfera ukoliko dođe do zamrzavanja embriona.
Bitan momenat u celoj priči je i psihološki, a dr Jeremić ističe da se na komisiju prijavljuju pacijenti koji su se već odlučili na taj korak i svesni su da im je to jedina šansa da se ostvare kao roditelji.
- Ovo sadašnje iskustvo nam pokazuje da odluka jeste teška, ali kad su je doneli, idu u borbu svim srcem i veoma su zahvalni što proceduru mogu obaviti u svojoj zemlji besplatno. Upravo zbog svega toga u čitav proces je uključen i psiholog, koji je obavezan član stručne komisije - navodi dr Jeremić.
Kurir.rs/J. S. Spasić
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova