KOGA LAŽEMO KAD PLJUJEMO, A GLEDAMO: Peticije za zabranu rijalitija ruše rekorde, ali i TV rejtinzi!
Foto: Kurir

Koga lažemo

KOGA LAŽEMO KAD PLJUJEMO, A GLEDAMO: Peticije za zabranu rijalitija ruše rekorde, ali i TV rejtinzi!

Društvo -
Ukoliko bi regulatorna tela poštovala neku vrstu evropske prakse ili procedure i naredila striktno emitovanje rijaliti programa posle 21 ili 22 sata veliki broj tih programa više ne bi bio isplativ

Parovi, Maldivi, Farma... većina građana Srbije znala detaljno da vam ispriča ko su učesnici ovih rijalitija u kakvim su odnosima. Međutim, zbog njihovog nedoličnog ponašanja, verbalnih, ali i fizičkih sukoba koji se emituju uživo - skoro 100.000 građana potpisalo je peticiju da se ova vrsta programa ukine sa televizija s nacionalnom frekvencijom.

Protiv "Farme", "Parova", "Maldiva" i "Velikog brata" odnosno, protiv bluda, nemorala, šunda, kiča, zaglupljivanja naroda i propagiranja pogrešnih vrednosti. Peticijom ovakvog naziva, traži se ukidanje programa koji su, tvrde autori, štetni po decu.

"Ta ista naša deca počinju da se pretvaraju u te utvare, devojčie se već sa svojih 12 godina oblače poput starleta, i uzimaju za ideale i idole te osobe koje vide tamo".

Na istoj smo strani, odgovara potpisnicima peticije glavni urednik Hepi televizije, na kojoj se emituje jedan od spornih rijalitija. No, na toj strani je, tvrdi, manjina. Milioni, kaže Milomir Marić, misle drugačije. Oni zahvaljujući kojima je televizija Hepi postala najgledanija u državi.

"Ja nisam mogao da verujem da se može biti primitivniji nego što je jedna televizija, koja je u Srbiji najprimitivnija već 20 godina. I drago mi je, ako sam na bilo koji način, doprineo rušenju tog monopola na prostotu i glupost", kaže glavni urednik Hepi televizije Milomir Marić.

Milomir Marić, foto Aleksandar Jovanović
Milomir Marić, foto Aleksandar Jovanović

Srbijo, poručuje Marić, ovako izgledaš u ogledalu.

"Svi jure da razbiju to ogledalo, jer im se ne sviđa kako u njemu izgledaju".

No, nema tih potpisa koji će razbiti ogledalo zvano "rijaliti", a ništa mu ne mogu ni regulatorna tela. Osim da emiterima zabrane da opskurne scene, pornografiju i govor mržnje, emituju posle 21 sat što, kažu, i čine."Znači, nadležni smo da zaštitimo decu i maloletnike, a izvinite, svi ostali, posle 22, odnosno 23 sata, imate daljinski, ako vam se ne sviđa - promenite kanal", navodi Gordana Suša, REM.

Upravo suprotno misli radijski voditelj Dragan Ilić. Tvrdi, kod nas su rijaliti programi eklatantan primer da medijska regulativa ne postoji.

"Ja sam siguran da, ukoliko bi regulatorna tela u ovoj zemlji poštovala neku vrstu evropske prakse ili procedure i naredila striktno emitovanje rijaliti programa posle 21 ili 22 sata - da veliki broj tih programa više ne bi bio isplativ i ne bi se ni emitovao, jer poenta rijaliti programa jeste da za male pare dobijete sate i sate programa u kojem imate blokove reklama i druge načine zarađivanja novca. Dakle, rijaliti program je mašina za pravljenje novca u sirotinjskoj televiziji", smatra Dragan Ilić.

Ne očekuje da bi peticija mogla išta da promeni ali 100.000 potpisa više je od coktanja i zgražavanja i nije loše za početak.

Foto Damir Dervišagić
Foto Damir Dervišagić

(N1)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track