TURSKA NOVI IGRAČ U DIJALOGU BEOGRADA I PRIŠTINE? Erdogan spreman za još jednu ulogu posrednika!
Reč je o jakoj regionalnoj sili koja spada u malobrojne zemlje u svetu koje nastupaju u ulozi posrednika, a ne u ulozi hegemona. Zapad će se protiviti uključivanju Ankare u ovaj kosovski proces, ocenjuje za Kurir Srđan Perišić
Izostanak bilo kakvog napretka u rešavanju kosovskog pitanja, uprkos očiglednom požurivanju koje stiže sa uticajnih zapadnih adresa, otvorio je prostor i za nove pokušaje da se format dijaloga izmeni i učini efikasnijim. Ovoga puta za to se preporučuje Turska. Naime, glavni savetnik turskog predsednika za Balkan Sabri Demiri potvrdio je da bi Turska i njen predsednik Redžep Tajip Erdogan mogli bi da budu uključeni u dijalog Beograda i Prištine.
Uskoro sastanci
On nije negirao mogućnost sastanka Erdogana s kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem i srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem. Demiri je nagovestio da Erdogan čeka da vidi do kakvog rezultata mogu da dovedu sastanci na visokom nivou u Briselu, a da se zatim uključi u dijalog kao posrednik.
- To smo predočili predsedniku Vučiću. Izrazili smo interesovanje da pomognemo, ali u ovom trenutku čekamo sastanke u Briselu predsednika Vučića i premijera Kurtija da vidimo dokle idu sa sporazumom i da onda mi intervenišemo kao posrednici i pomažemo u dogovoru - izjavio je Demiri u intervjuu za Kljan Kosova.
Konstruktivan faktor
Profesor međunarodnih odnosa Srđan Perišić kaže za Kurir da je uključivanje Turske u dijalog Beograda i Prištine realan scenario, iako napominje da će se sa Zapada protiviti tome.
- Ono što Tursku preporučuje za to jesu fantastični odnosi sa Srbijom, ali i kosovskom stranom, a uz to neguje i dobre odnose s Rusijom. Reč je o jakoj regionalnoj sili koja spada u malobrojne zemlje u svetu koje nastupaju u ulozi posrednika, a ne u ulozi hegemona. Ankara se pokazala kao konstruktivan faktor i u aktuelnom sukobu u Ukrajini zbog dobrih odnosa s Moskvom. Srbija bi imala razloge da podrži takav predlog, ali plašim se da bi Zapad to minirao, jer bi to značilo vraćanje pravih razgovora u pronalaženju kompromisa, a ne serviranje ultimatuma, što se sad dešava. Najbolje bi bilo kad bi se i Rusija uključila u dijalog. Tek tako bi Srbija dobila balans koji priželjkuje u traženju konačnog dogovora - objašnjava naš sagovornik.
Kurir.rs
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova