Radnici 14. oktobra traže jednokratnu pomoć

Radnici 14. oktobra traže jednokratnu pomoć

Srbija -
Iznos jednokratne materijalne pomoći kreće se od 1.000 do 6.000 dinara

KRUŠEVAC - Radnici Industrije mašina i komponenata (IMK) "14. oktobar" koji zbog neizmirenih plata i stanja u preduzeću protestuju već dve sedmice došli su jutros organizovano u Centar za socijalni rad da bi predali dokumentaciju potrebnu za dobijanje jednokratne socijalne pomoći.

Iznos jednokratne materijalne pomoći kreće se od 1.000 do 6.000 dinara ali su radnici "14. oktobra" zbog toga što neredovno i u delovima dobijaju zarade prinuđeni na taj potez.

Obaveštenje zaposlenih u Centru za socijalni rad, da dnevno mogu da obrade 25 zahteva radnika, izazvalo je nezadovoljstvo okupljenih metalaca, a direktorka Centra za socijalni rad, Slađana Čabrić, je u razgovoru sa predstavnicima sindikata kazala da će se zahtevi danas primati do 13 časova, odnosno koliko god bude moglo, a da će za sutra, ukoliko bude potrebno, radnici koja to radi pomoći još jedna službenica.

Ona je objasnila da se zahtevi o dodeljivanju jednokratne materijalne pomoći rešavaju u roku od sedam dana, a o njima odlučuju socijalni radnici na osnovu podnete dokumentacije, razgovora sa podnosiocima i, ukoliko je potrebno, odlaska socijalnog radnika u porodicu.

Takođe je istakla da Centar ne može da da prednost radnicima "14. oktobra" u pogledu obrade zahteva jer bi onda drugi građani bili dovedeni u neravnoparavan položaj.

Jedna od zaposlenih u IMK "14. oktobar", koja je jutros podnela zahtev za dodeljivanje jednokratne materijalne pomoći, Snežana Miletić, rekla je da je u protekla tri meseca primila 5.600 dinara na ime zarade, da je njen muž već šest godina bez posla, te da imaju dete na fakultetu.

Predaja zahteva za jednokratnu materijalnu pomoć jedna je od aktivnosti u okviru protesta zaposlenih u IMK "14. oktobar", koji od 15. avgusta zajednički organizuju reprezentativni sindikati u toj fabrici, Samostalni i "Nezavisnost".

Kruševački metalci traže isplatu zaostalih zarada, poslednju su primili novembarsku platu, overu zdravstvenih knjižica, koje su im neoverene od 5. avgusta, upošljavanje kapaciteta preduzeća i smenu generalnog direktora.

Ova fabrika, koja je u većinskom državnom vlasništvu, zapošljava 1.550 radnika. Direktorka Centra za socijalni rad, Slađana Čabrić, rekla je agenciji Beta da će Centar zbog zahteva koje podnose pomenuti radnici morati da se obrati Gradu za sredstva.

"I bez ovih zahteva mi smo već tražili da rebalansom budžeta dobijemo dodatnih devet miliona dinara, jer smo od početka godine na ime jednokratne materijalne pomoći već potrošili oko 11 miliona dinara, odnosno za te namene nam je ostalo još samo milion dinara", objasnila je ona.

Budžet Centra za sva socijalna davanja je, prema njenim rečima, 45 miliona dinara, a ove godine je broj zahteva značajno povećan tako da na području Kruševca ima 2.700 korisnika socijalne pomoći, a od početka godine je podneto 5.000 zahteva za jednokratnu materijalnu pomoć.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track