PERETE VEŠ NA SAMO 60 STEPENI? Ako želite da sačuvate svoje zdravlje to više NIKAD nećete raditi
Foto: Shutterstock

Istraživanje

PERETE VEŠ NA SAMO 60 STEPENI? Ako želite da sačuvate svoje zdravlje to više NIKAD nećete raditi

Žena -

Pranje veša na temperaturi ispod 90 stepeni, da se ne bi uništila tkanina, nijedna žena ne bi trebalo sebi da priušti.

Filip Tierno, profesor mikrobiologije na Njujorškom univerzitetu, upozorava koliko je pravilno održavanje higijene veša u direktnoj vezi sa zdravljem.

Gaćice se oslanjaju na područje anusa, odakle lako mogu pokupiti bakteriju ešerihiju koli, preneti je na područje vagine i izazvati ozbiljnu infekciju.

foto: Profimedia

Ova bakterija može ostati na koži čak i nakon temeljnog pranja, a i na veš se može preneti i ostati na njemu i nakon pranja u mašini. Zato gaćice uvek treba prati na visokoj temperaturi uz dodatak izbeljivača da bi se uklonile sve bakterije.

U važan deo pravilne higijene spada i to da se jedne gaćice menjaju svaki dan. Nikako se ne smeju nositi duže od dva dana, a profesor Tijerno naglašava da je poželjno sušiti veš na suncu jer UV zraci pomažu u održavanju higijene.

foto: Profimedia

Veš

Skoro 83 procenta bakterija kao što su stafilokoke i ešerihija koli se nalaze na donjem vešu. Dok perete donji veš svakako ga perite posebno ili u kombinaciji sa peškirima i čaršavima i na visokim temperaturama kako biste uništili sve bakterije. Od testiranih uzoraka, 89 procenata je oprano na temperaturi nižoj od 40 stepeni. Pranje donjeg veša je odvojeno od druge odeće i važno je da bude na visokim temperaturama, pogotovo ako je osoba bolesna ili pati od bilo koje infekcije. Tokom bolesti, telo izlučuje neke organizme koji su zarazni čak i u malim dozama, tvrdi doktor Lisa Ekerli, konsultant za higijenu okoline.

Odeća za bebe

"Bebe imaju slabiji imuni sistem i osetljivije su na bakterijske ili gljivične infekcije, koje se mogu lako preneti zbog niskih temperatura pranja. Bebinu odeću treba prati na visokim temperaturama i odvojenu od bilo koje odeće visokog rizika, kao što je sva odeća vezana za kuhinju ili kupatilo" ističe Ekerli.

foto: Shutterstock

Pranje kuvarske uniforme

"Ako radite s hranom i perete odoru sa rubljem ostalih članova porodice, mogli biste na njihovu da prenesete ešerihiju koli ili salmonelu. Zimi se norovirus, koji izaziva povraćanje lako može proširiti na celi porodicu, pogotovo ako perete veš na niskim temperaturama", ističe Ekerli.

Veš mašina

Veš mašina u proseku sadrži više od 100 miliona bakterija ešerihije koli, a upravo ju je zbog toga potrebno čistiti. Ako perete na niskim temperaturama, ona se puni bakterijama i plesni. Proizvođači preporučuju nedeljno ili mesečno pranje prazne veš mašine na visokoj temperaturi kako biste uništili sve bakterije i viruse. Čišćenje fioke za deterdžent i gumenog prstena takođe smanjuju nivo bakterija.

Ako redovno koristite tečni deterdžent koji inače ne sadrže izbeljivač, a on uspešno uništava bakterije, svakako operite veš mašinu na visokoj temperaturi da se rešite i plesni i bakterija.

foto: Profimedia

Kurir.rs/Dejli mejl/Foto Profimedia

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track