VAŠINGTON POST OTKRIO TAJNU STRATEGIJU AMERIKE: Tilerson sa Kinezima rešava pitanje Severne Koreje, ali u tišini
Foto: EPA/Shawn Thew

analiza američke štampe

VAŠINGTON POST OTKRIO TAJNU STRATEGIJU AMERIKE: Tilerson sa Kinezima rešava pitanje Severne Koreje, ali u tišini

Planeta -

Državni sekretar Reks Tilerson je tihi čovek u timu za spoljnu politiku predsednika SAD Donalda Trampa, međutim, čini se da radi na opširnoj strategiji koja za cilj ima rešenje krize sa Severnom Korejom uz saradnju sa Kinom, dok sa Rusijom pokušava da reši pitanja Sirije i Ukrajine, piše danas "Vašington post".

Tilersonov pristup oslanja se na ličnu diplomatiju, na direktne kontakte sa kineskim i ruskim liderima i kroz privatne kanale komunikacije do Severne Koreje.

Srž njegove strategije je pretpostavka da ako SAD može da suptilno održava veze sa kineskim predsednikom Si Djinpingom i predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, dozvoljavajući im da preuzmu zasluge za uspehe, veoma komplikovani regionalni prolemi se mogu rešiti efikasno, piše list.

Tilersona, po svemu sudeći, ne pogađaju kritike da je loš u komunikaciji, kao ni skorašnje glasine da se između njega i Trampa stvara jaz.

Njegov stav nije da "otrese" posao, jer jasno je da mu ne treba novac ili prijatelji u Vašingtonu, s obzirom na to da je radio kao izvršni direktor "Ekson mobil" kompanije i takođe je jasno da ima bitnije obaveze od raskusuravanja sa novinarima, konstatuje dnevnik.

Državni sekretar, čini se, i dalje ima radni odnos sa Trampom iako se ogradio od predsednikovih komentara nakon događaja u Šarlotsvilu. Isprva, Trampu se nije dopao Tilersonov komentar, da bi na kraju rekao da mu ne smeta.

Severnokorejska kriza je najbolji primer Tilersonove diplomatije. Srž politike SAD bila je da radi zajedno sa Kinom kako bi sprečili nagomilavanje nuklearnog oružja u Severnoj Koreji kroz pregovore. Tilerson je poslao jasne signale da je spreman za direktne razgovore sa režimom Kim Džong Una - možda čak i u skorije vreme - ukoliko Kim pokaže da ume da se obuzda, navodi WP.

Uprkos eksplozivnoj retorici Pjongjanga, državni vrh je pokazao interesovanje za pregovore, počevši da istražuje detalje pozicije SAD.

Neki analitičare vide neprekidna raketna lansiranja i nuklearne testove Severne Koreje kao pokušaj da obezbede što bolju poziciju pre pregovora.

Tilerson se, izgleda, oslanja na to da Kina može da na silu započne razgovore nametanjem embarga na naftu.

Poruka Pekingu je da će Sijeva dela u rešavanju krize na Korejskom poluostrvu oblikovati odnose Kine i SAD u narednih 50 godina, navodi list.

Tilerson nastavlja da radi sa Rusijom, uprkos novim sankcijama. Poznaje Putina od 1999. godine i vidi ga kao predvidljivog, a nekad i siledžijskog vođu. Iako su odnosi između SAD i Rusije katastrofalni, Tilerson veruje da napreduje u vezi Ukrajine i Sirije, ocenjuje WP.

(Kurir.rs/Tanjug)

Foto EPA

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

Sila 11. epizoda THAAD - novo oružje američke mobilne protivraketne odbrane

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja