PARKISON NIJE, ALI NE IZGLEDA DOBRO Stručnjaci o Putinovom videu koji je šokirao javnost
Foto: EPA / Valeriy Sharifulin / Kremlin

reč lekara

PARKISON NIJE, ALI NE IZGLEDA DOBRO Stručnjaci o Putinovom videu koji je šokirao javnost

Planeta -

Video koji je Kremlj objavio prošlog vikenda prikazuje Putina naizgled lošeg zdravlja. Neki komentatori i tabloidi tvrde da ima Parkinsonovu bolest. Šta kažu lekari?

Od američkog senatora Marka Rubija, preko univerzitetskih profesora - politologa, do britanskih tabloida, čini se da se mnogi dobro razumeju u zdravlje ruskog predsednika Vladimira Putina, piše Dojče vele.

Tokom 12-minutnog video snimka sa sastanka sa ruskim ministrom odbrane Sergejem Šojguom, Putin je prikazan kako se pogrbljen čvrsto pridržava za sto, te kako udara nogom, dok mu je lice bilo primetno otečeni.

Taj video uzburkao je duhove komentatora na društvenim mrežama, uključujući i bivšu poslanicu Konzervativne stranke Velike Britanije Luiz Menš, koji su na Tviteru došli do zaključka da ruski predsednik ima Parkinsonovu bolest.

Istu tvrdnju takođe su izneli i brojni britanski tabloidi. Njihovi tekstovi i drugi medijski sadržaji uključivali su komentare profesora strateških komunikacija, nekoliko političkih analitičara i stručnjaka za govor tela. Ali među njima nije bilo lekara.

Bez pregleda nema dijagnoze

To verovatno nije slučajnost.

-Pravi neurolozi to verovatno neće da komentarišu jer su naučeni da nikada ne komentarišu zdravlje osoba koje nisu njihovi pacijenti, rekao je za Dojče vele Džon Hardi, neurogenetičar sa britanskog Instituta za istraživanje demencije.

Naglašavajući činjenicu da je on neurogenetičar, a ne neurolog, Hardi je podelio svoje mišljenje o Putinovom zdravstvenom stanju kao neko ko se bavi proučavanjem bolesti mozga.

-Po mom mišljenju, nema znakova parkinsionizam, kaže on.

-On nije izgledao dobro... ali to nije Parkinsonova bolest, dodao je.

Rej Čadhuri, neurolog sa Univerziteta u Londonu, slaže se s njim.

-Gledajući taj kratki snimak, ne mogu naći dokaze na temelju kojih bi mogao reći da kod Putina postoji parkinsonizam, rekao je on za Dojče vele.

Parkinsonovu bolest i parkinsonizam je neverovatno teško dijagnostifikovati i mogu se samo utvrditi detaljnim neurološkim pregledom te osobe. Oticanje lica ili drhtanje mogu biti uzrokovani mnogim razlozima, a ja nisam primetio nikakvo drhtanje, rekao je Čadhuri.

Kerolajn Rasell, izvršna direktorka Parkinson's UK, ponovila je Hardijeve stavove, kada su je pitali za stručno mišljenje o tom snimku.

Ona je istakla da je Parkinsonova bolest kompleksno stanje sa preko 40 simptoma u rasponu od fizičkih do mentalnih, kao i da ju je zbog toga nemoguće dijagnostifikovati pomoću 12-minutnog videa.

-Ona na svakoga utiče različito, rekla je Rasel.

Bez definitivnog dijagnostičkog testa, to je nešto što se može potvrditi samo nakon pregleda od strane neurologa ili specijaliste. Medijske i spekulacije na internetu su beskorisne, dodala je.

Ćutnja iz Kremlja dovodi do neizbežnih spekulacija

Nije neuobičajeno to da ljudi spekulišu o zdravstvenom stanju najmoćnijih svetskih lidera. Mediji su pomno pratili bivšeg američkog predsednika Donalda Trumpa koji je bio pozitivan na Kovid 19 u 2020. godini, kao i epizode drhtanja bivše nemačke kancelarke Angele Merkel 2019. i operaciju debelog creva pape Franje tokom prošlog leta.

Već godinama iz Kremlja se ništa ne govori o Putinovom zdravstvenom stanju, što je novinare i politikologe podstaklo da analiziraju svaki potez ruskog predsednika, pokušavajući da otkriju bilo kakav znak slabosti ili bolesti.

Glasine u kojima se tvrdi da Putin ima rak štitne žlezde, ozbiljne probleme sa leđima, pa čak i psihozu, postale su deo standardnog medijskog diskursa vezanog za Putina.

To se pogoršalo tokom pandemije korone, kada se Putin nalazio u potpunoj izolaciji, odbijajući da se približi drugim svetskim liderima na globalnim samitima i konferencijama, te zahtevajući od onih sa kojima se susretao da se pre toga izoluju i testiraju.

Ruska invazija na Ukrajinu u februaru u Putinovoj režiji dovela je do toga da mediji i analitičari spekulišu da je Putin u izolaciji većinu obaveštajnih podataka dobijao od nekolicine određenih osoba koje su možda govorile, a možda i nisu, punu istinu, te da je to moglo da utiče da zapadne u stanje narcisoidne psihoze, piše DW.

Čini se da su novinari prihvatili tu ideju kao način da objasne rusku ničim izazvanu invaziju na Ukrajinu. Da li je Putin na samrti i želi li zahvaljujući tom ratu da ostavi svoj trag u istoriji, ili je uistinu vođen nekom vrstom psihoze - nema nikakvih informacija iz Kremlja i sve se temelji na nagađanjima.

I na kraju, niko - ni komentatori na Tviteru, ni neurolozi koji gledaju video klipove koje je Kremlj objavio, ni takozvani stručnjaci za Rusiju - ne znaju šta se dešava u Putinovom mozgu.

Kurir.rs/Dojče vele

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track