UGROŽENI U KOLEVCI HRIŠĆANSTVA: Učestali napadi jevrejskih naseljenika na hrišćane, sveštenstvo se uznemirava, uništava imovina
Latinski patrijarh Jerusalima Pjerbatista Picabala upozorio je da je dolaskom na vlast ultradesne koalicije premijera Izraela Benjamina Netanjahua pogoršan život hrišćana u kolevci hrišćanstva.
Kako je danas objavljeno patrijarh je u intervjuu za AP rekao da je 2.000 godina stara hrišćanska zajednica izložena pojačanim napadima, te da je aktuelna, najdesnije orijentisana vlada u istoriji Izraela podstakla ekstremiste koji uznemiravaju sveštenstvo i ubrzano vandalizuju versku imovinu.
Pokret jevrejskih naseljenika, ohrabren saveznicima u vladi je, kako se čini, iskoristio priliku da proširi aktivnosti u istočnom anektiranom Jerusalimu.
"Učestalost napada i agresija je postalo nešto novo. Ti ljudi osećaju da su zaštićeni, da kulturna i politička atmosfera sada može da opravda ili tolereše akcije protiv hrišćana", rekao je Picabala.
Izjava patrijarha, kako se čini, dovodi u pitanje posvećenost Izraela slobodi veroispovesti ubeleženu u deklaraciji o osnivanju države pre 75 godina.
Vlada Izraela je naglasila da joj je prioritet verska sloboda i odnosi sa crkvama koje imaju snažne veze u inostranstvu.
To je potvdila direktorka svetskog verskog odeljenja u Ministarstvu spoljnih poslova Izraela Tanja Berg-Rafaeli i istakla da sve religije i sve manjine imaju pristup svetim mestima.
Hrišćani međutim osećaju da vlasti ne štite njihova sveta mesta od ciljanih napada, a napetost je pojačana posle racije izraelske policije u džamiji Al-Aksa koja je izazvala gnev muslimana i regionalne sukobe prošle nedelje.
Jerusalim je za hrišćane mesto gde je Isus razapet i vaskrsao.
Za Jevreje je drevni glavni grad u kojem su se nalazili biblijski jevrejski hramovi. Muslimani veruju da se odatle prorok Muhamed uzdigao u nebo.
U Netanjahuovoj vladi lideri jevrejskih naseljenika na okupiranoj Zapadnoj obali imaju ključne uloge, uključujući ministra finansija Becalela Smotriča i ministra nacionalne bezbednosti Itamara Ben-Gvira koji je krivično osuđen za huškanje na antiarapski rasizam i podršku jevrejskim ekstremističkim grupama.
Njihov uticaj je osnažio jevrejske naseljenike koji teže da učvrste kontrolu Jevreja na okupiranoj Zapadnoj obali i u anektiranom istočnom Jerusalimu i alarmirao crkvene lidere koji takva nastojanja vide kao pretnju prisustvu hrišćana u svetom gradu.
Palestinci polažu pravo na taj deo Jerusalima i teže da to bude glavni grad njihove buduće države koja bi obuhvatila Zapadnu obalu i pojas Gaze. Sve te teritorije je osvojio Izrael u ratu 1967. godine.
Pastor u anglikanskoj katedrali Svetog Đorđa otac Don Bajnder izjavio je da desničarski elementi nastoje da judaizuju Stari grad u Jerusalimu, pored ostalog i da ih ništa ne zaustavlja, a crkve su glavni kamen spoticanja.
Oko 15.000 hrišćana živi danas u Jerusalimu, a većina su Palestinci.
Pre rata 1967. bilo ih je oko 27.000, ali su teškoće sa kojima su se suočili posle toga navele mnoge da emigriraju.
Ova godina bi, sudeći po njenom početku, mogla biti najgora za hrišćane u čitavoj deceniji predviđa Jusef Dager iz Međucrkvenog centra, organizacije koja koordinira između denominacija.
Taj centar navodi da se fizički napadi i uznemiravanje sveštenstva često ne prijavljuju, a dokumentovano je najmanje sedam ozbiljnih slučajeva vandalizma ove, u poređenju sa šest tokom čitave prošle godine.
Hrišćanski lideri za to krive najviše izraelske ekstremiste i kažu da strahuju da će incidenata biti više.
U martu su dva Izraelca upala u baziliku kraj Getsemanskog vrta, gde je po hrišćanskoj tradiciji sahranjena Devica Marija.
Oni su tukli sveštenika metalnom šipkom, a to je samo jedan od niza incidenata.
Hrišćani tvrde da izraelska policija većinu napada ne shvata ozbiljno, niti kažnjava počinioce.
Policija navodi da incidente temeljno istražuje bez obzira na pozadinu i religiju.
(Kurir.rs/Beta)
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova