NOVO RUSKO ORUŽJE SUDNJEG DANA: Ovo je BURAVESTNIK, krstareća raketa na nuklearni pogon! (VIDEO, FOTO)
Ruski predsednik Vladimir Putin obraćajući se učesnicima dikusionog kluba Valdaj slavodobitno je saopštio da je ta zemlja razvila novi krstareći projektil neograničenog dometa pod nazivom Burevestnik.
Burevestnik već sad zovu oružjem sudnjeg dana, a zapravo radi se o krstarećoj raketi na nuklearni pogon koji joj daje neograničeni dolet, a sposobna je da nosi nuklearnu bojevu glavu, piše TV Front.
Priča o Buravestniku započela je 1. marta 2018. godine hada je ruski predsednik pred medijima obznaio ruskoj i svetskoj javnosti da ta zemlja radi na nizu projektila od kojih su nekoliko susprosnični, razvijaju velike brzine i mogu da pogode bilo koju tačku na zemljinoj kugli. Tad se saznalo za Kinžal, Cirkon, Avangard, novu interkontinetalnu balističku raketu Sarmat (zvana i Satanin sin), nukelarni torpedo “Posjedon” kao oružje sudnjeg dana, ali i da se radi i na novoj krstarećoj raketi na “nukelarni pogon”.
Simpatizeri Moskve oduševljeno su kliktali, zapadnjaci su bili veoma skeptični, ali se sve pratilo. Prošlo je bilo više od godinu dana od obaveštavanja javnosti, ušlo se u leto. Većina ljudi na odmoru, u medijima nema nikakvih dešavanja reklo bi sasvim uobičajena letnja bonanca, a onda konsternacija, šok, zaprepaštenje.
Dana 12 avgusta saopšteno je da je na severu Rusije kod grada Severodvinska na otvorenom oru došlo do eksplozije u kojoj je stradalo pet naučnika koji su stetirali motor na nuklearni pogon. Ruska meterološka služba dva dana kasnije 14. avgusta saopštila je da je radijacija na tom prostoru povećana bila čak 16 puta od dozvoljene.
Rosatom je tad priznao testiranje raketnog motora na nuklearni pogon. Amerikanci su zbog radijacije u Evropu poslali po prvi put od kraja Hladnog rata letelicu koja prikuplja podatke o radijaciji.
Tek nekih godinu dana kasnije u vreme dok je svet bio zaokupljen koronom, saopšteno je da je Rusija zapravo testirala pogon za novu krstareću raketu koju razija. Te godine to nikog nije preterano interesovalo zbog pandemije. Eksplozija i smrt petorice naučnika nije preterano pogodila vojni vrh Rusije i istraživanja su nastavljena.
Od toga je prošlo tri godine, a o ovoj raketi i dalje nema nekih preteranih informacija. Ono što znamo jeste da se zove Burevestnik. Raketa je dobila ime po jednoj vrsti ptice koju zovu severni albatros. U pitanju je ptica koja se hrani sitnom ribom i školjkama i rakovima. Obitava na severu u zoni polarnog kruga, a karakteriše joj dugo lebdenje u vazduhu.
Kao i novu krstareću rusku raketu koja može da leti supersoničnim brzinama i može zahvaljujući nukelarnom pogonu da obiće kuglu zemaljsku supersoničnim brzinama koje se kreću prema nekim procenama od 2.500 m/sm ali je ta informacija krajnje nepouzdana.
Kako je vreme odmicalo na Zapadu ova supersonična raketa na nukelarni pogon sa nuklearnim reaktorom dobila je oznaku 9M730 (NATO nomeklatura SSC-X-9 Skyfall).
U pitanju je krstareća raketa koja ima minijaturni nuklearni reaktor koja omogućava projektil koji ima neograničeni domet. Raketa u zavisnosti od namene može da ima nuklearnu ili konvencionalnu bojevu glavu. Kolika težina? To za sada nije poznato. Ono što je za sad poznato, raketa ima sposobnost da izbegava i PRO (protivtraketnu odbranu), PVO (protivvazduhoplovnu odbranu).
Ruska štampa je objavila da je dužina trupa rakete 9M730 morala biti najmanje 12 metara, dok bojeva glava za ovu raketu još nije bila projektovana. Takođe je saopšteno da tokom najmanje nekoliko testova ova raketa nije nosila pravi mini-reaktor, već „električni simulator“. Još jedan zanimljiv tehnički detalj – za testove rakete Burevestnik 2017-2018, verovatno bi mogao da se koristi modifikovani lanser iz mobilnog obalskog raketnog sistema 4K44 Redut.
Kako radi nuklearni rekator na krstarećoj raketi
Nuklearni reaktor pokreće električni motor koji pokreće turbinu. Ova turbina uvlači vazduh koji se zatim kompresuje i gura iz projektila za pogon. Protok vazduha preko elemenata reaktora sprečava njegovo pregrevanje. Pogonski sistem na nuklearni pogon se aktivira tek nakon što raketa postigne dovoljnu brzinu nakon lansiranja uz pomoć raketnog pojačivača na tečno gorivo.
Stručnjaci Inicijative za nuklearnu pretnju kažu da bi teoretski raketa Burevestnik trebalo da ima nuklearno punjenje velike snage i domet leta do 3.000 km. Ovu raketu trebalo bi koristiti pre kao oruđe „drugog talasa nuklearnog udara“, posle upotrebe interkontinentalnih balističkih raketa.
Ruska vojska je istakla da je u pitanju nisko leteća, stelt krstareća raketa. Takve rakete su jeftinije od strateških balističkih raketa, mobilnije i tajnije. Zbog toga se nazivaju oružjem drugog udara ili oružjem za odmazdu.
Najverovatnije je da je ova krstareća raketa konstruisana da je nosi kopneni TEL vozilo, kao što je specijalna šasija na točkovima MZKT-7930 sa konfiguracijom 8h8. Moguće je i da se raketa Burevestnik može bazirati na ratnim brodovima, ali je to za sad nagađanje.
Kako su tekle pripreme za testiranje
List „Njujork tajms” je 4. oktobra 2023- proučio satelitske snimke i došao do zaključka da se Ruska Federacija sprema da testira interkontinentalnu krstareću raketu Burevestnik sa nuklearnim postrojenjem na arhipelagu Nova zemlja.
Fotografija od 20. septembra prikazuje nekoliko automobila na lansirnoj rampi, a prikolica jednog kamiona „odgovara veličini rakete“.
Do podneva tog dana, sklonište je bilo vraćeno na svoje mesto i kamiona više nije bilo. Međutim, slike od 28. septembra ponovo su pokazale aktivnost na sajtu.
„Njujork tajms” piše da su se oko 160 km južno, u vazduhoplovnoj bazi Rogačevo, nalazila dva aviona Rosatoma (za prikupljanje podataka o lansiranju raketa). Sudeći po fotografijama, tu su bili od avgusta do 26. septembra.
Činjenica da je opremljen nuklearnim postrojenjem čini ga još opasnijim, jer bi potencijalno mogao da se koristi za nuklearni udar na bilo koju metu u svetu.
Ruska vlada je negirala da se sprema da testira raketu Burevestnik, ali dokazi koje je izneo Njujork tajms sugerišu drugačije.
Ako je izveštaj tačan, to bi predstavljalo značajnu eskalaciju u trci u naoružanju između Rusije i Sjedinjenih Država.
Važno je napomenuti da je projektil još uvek u razvoju i da nije jasno kada će i da li će biti spreman za raspoređivanje.
Međutim, činjenica da Rusija čak razmišlja o testiranju takvog oružja podseća na veoma stvarne opasnosti koje nosi nuklearno širenje.
Sjedinjene Američke Države i druge zapadne zemlje izrazile su zabrinutost zbog razvoja rakete Burevestnik.
Oni tvrde da to krši Ugovor o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF Ugovor), koji su potpisale Sjedinjene Države i Sovjetski Savez 1987. godine.
Sporazum INF zabranio je razvoj, proizvodnju i raspoređivanje svih balističkih i krstarećih raketa sa dometa između 500 i 5.500 kilometara.
Sjedinjene Države su se povukle iz INF sporazuma 2019. godine, ali je Rusija ostala strana u sporazumu.
Kurir.rs/TV Front
"AKO MISLITE DA SAM ASAD I DA ĆU DA BEŽIM, NISAM" Vučić saopštio dobre vesti za našu zemlju, a onda uputio snažnu poruku: Srbiju nikada pobediti nećete