Svetski dan autizma: Jaje lepih želja za osobe sa autizmom
Foto: AP Photo

Manifestacija na Trgu Republike

Svetski dan autizma: Jaje lepih želja za osobe sa autizmom

Društvo -
Na Trgu će tradicionalno biti postavljeno "Jaje lepih želja", metalna konstrukcija visoka 2,5 metara u kojoj će građani na parčetu papira ostavljati svoje želje i poruke podrške. Jaje je simbol ljušture u kojoj žive osobe sa autizmom

BEOGRAD - Manifestaciju, povodom Svetskog dana autizma, danas će na Trgu Republike, u 11 sati, otvoriti gradski sekretar za socijalnu zaštitu Nenad Matić.

Moto manifestacije je "Roditelji osoba sa autizmom imaju jednu želju, koja je tvoja", a organizator manifestacije je Beogradsko udruženje za pomoć osobama sa autizmom, koje čine roditelji dece i odraslih osoba sa autizmom.

Zaštitno lice je Leontina Vukomanović, a manifestaciju će podržati brojne javne ličnosti. Na Trgu će tradicionalno biti postavljeno "Jaje lepih želja", metalna konstrukcija visine 2,5 m, u koje će građani ulaziti i na parčetu papira ostavljati svoje želje i poruke podrške osobama sa autizmom i njihovim porodicama.Jaje je simbol ljušture u kojoj žive osobe sa autizmom i njihove porodice, a koje je nametnuto od strane društva i sistema u kojem živimo.

U interaktivnim radionicama osobe sa autizmom i deca bez invaliditeta šaraće drvena jaja, slikati i vajati, a u kulturno umetničkom programu učestvuju hor "Čarolija", deca sa autizmom članovi hora "Svitac", mladi sa autizmom i karate klub "Nippon".

Svetski dan autizma obeležava se 2. aprila, prema rezoluciji koju je donela Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2007. godine.

Jaje lepih želja za osobe sa autizmomSvetski dan osoba sa autizmom obeležen je danas u Beogradu, centralnom manifestacijom koja je okupila decu i odrasle sa autizmom, članove njihovih porodica i javne ličnosti, pod motom "Roditelji osoba sa autizmom imaju jednu želju, a koja je tvoja..." Na Trgu je tradicionalno postavljeno "Jaje lepih želja", metalna konstrukcija visine 2,5 metra, u koju su građani ulazili i na parčetu papira ostavljali poruke podrške osobama sa autizmom i njihovim porodicama."Jaje je simbol ljušture u kojoj žive osobe sa autizmom i njihove porodice, a koju su nametnuli društvo i sistem u kojem živimo", izjavio je predsednik Upravnog odbora Beogradskog udruženja za pomoć osobama sa autizmom Mirko Gojić.On je rekao da udruženje, kao organizator manifestacije, želi da skrene pažnju javnosti na osobe sa autizmom kojima je, zbog specifičnosti problema, neophodna stalna podrška."Njihovo odrastanje ne prati u potpunosti njihovo osamostaljenje", rekao je Gojić, koji je i sam roditelj odrasle osobe sa autizmom, dodajući da se od društva očekuje da ponudi stalna i sistemska rešenja - od organizovanja dijagnostike koja bi omogućila rano otkrivanje razvojnih poremećaja iz spektra autizma do boljih uslova za školovanje i zapošljavanje.Gradski sekretar za socijalnu zaštitu Nenad Matić je istakao da su struka, preciznije Defektološki fakultet, klubovi roditelja i gradska vlada usaglasili stavove o izgradnji Centra za autizam na parceli opštine Zvezdara, u Denkovoj Bašti.On je najavio da će "Sekretarijat inicirati da buduća gradska vlada u drugoj polovini godine uradi detaljni tehnički projekat ovog centra, u saradnji sa CIP-om".Postoje i planovi da beogradski Centar za socijalno preduzetništvo radno angažuje i ovu kategoriju sugrađana, rekao je Matić.Upozoravajući da se "u Beogradu iz godine u godinu povećava broj dece rođene sa autizmom", on je dodao da o tome nema preciznih podataka.Prema svetskim statistikama, osobe s autizmom čine jedan odsto populacije. U Srbiji ih, prema procenama, ima oko 3.000. Psiholog u Dnevnom boravku za decu sa autizmom Vesna Srdanović Halilović rekla je da niko od njihovih štićenika nije uspeo da se osamostali, ali da se postižu rezultati u poboljšanju motorike, socijalizacije i komunikacija.Tokom današnje manifestacije, osobe sa autizmom i deca bez invaliditeta su u interaktivnim radionicama šarala drvena jaja, slikala i vajala, a radovi su bili izloženi i za prodaju.Manifestaciju su podržale i brojne javne ličnosti, a zaštitno lice i ove godine je Leontina Vukomanović, sa dečjim horom "Čarolija".Svetski dan autizma obeležava se 2. aprila, prema rezoluciji koju je donela Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2007. godine.

U Evropi više od pet miliona obolelih

U Evropi od autizma boluje oko pet miliona ljudi, a taj neurološki poremećaj je sve učestakliji u SAD, gde oboli jedno dete na 70, saopštili su danas naučnici povodom Svetskog dan osoba obolelih od autizma.Autizam se ispoljava kroz probleme u čulnom opažanju, govoru, mišljenju i razumevanju socijalnih situacija i javlja se kod šest od 1.000 osoba. Dijagnoza se najčešće uspostavlja nakon druge godine života, a do tog uzrasta razvoj deteta teče uobičajeno.Autizam je složen poremećaj u razvoju mozga, a ni danas nije sasvim razjašnjeno na koji se način taj uticaj ostvaruje.Kod nekih su teža oštećenja poput mentalne retardacije, izraženo ćutanje, ponavljajuća motorika (kao što je ljuljanje ili lupkanje prstima), a kod drugih s blažim oštećenjima može da postoji aktivan, ali neobičaj socijalni pristup sa ograničenim interesovanjima i opširno pedantnom komunikacijom.Bez pravovremenog otkrivanja i intervencije, život osoba s autizmom može biti u većoj meri ograničen i često se završava u nekom kolektivnom smeštaju, jer roditelji i školstvo ne mogu da se nose s tim problemom.Svetski dan osoba s autizmom je ustanovila Generalna skupština UN u decembru 2007. godine.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja