ĐORĐEVIĆ: Srbiju najviše napustilo između 2009. i 2013. godine! Sada je taj broj u padu
Foto: Marina Lopičić

sastanak koordinacionog tima za praćenje migracija

ĐORĐEVIĆ: Srbiju najviše napustilo između 2009. i 2013. godine! Sada je taj broj u padu

Društvo -

Srbiju je najviše ljudi napustilo između 2009. i 2013. godine, rekao je danas ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević i dodao da je taj broj sada u padu.

Ministar je naveo da je to rečeno na jučerašnjem sastanku Koordinacionog tima za praćenje ekonomskih migracija.

Djorđević kaže da je cilj Koordinacionog tima donošenje Strategije koja će imati jasan plan zaustavljanja ekonomskih migracija, ali i sliku kako će Srbija po tom pitanju izgledati u naprednih 50 godina.

"Svesni smo da ekonomske migracije postoje, i to nije vezano samo za Srbiju, već se sa ekonomskim migracijama suočavaju i razivijenije zemlje Evrope. Situacija u Srbiji nije alarmantna, ali mi smo mi formirali tim koji će sprečiti nastavak egzodusa", rekao je Đorđević.

Prema njegovim rečima, Strategija se neće odnositi samo na mlade, već i na građane koji su napustili Srbiju, ali i na strane državljane koji su otvoreni i žele da žive u našoj zemlji.

Kaže da su pomoć Koordinacinom timu ponudile i strane ambasade i nevladine organizacije, a da tim čine čanovi vlade, akademska zajednica, NALED, Privredna komora Srbije.

Govoreći o brizi države o osobama sa posebnim potrebama, Đorđević kaže da su sredstva za poboljšanje njihovog položaja iz godine u godinu veća, te da su ove godine za 50 miliona dinara viša u odnosu na godinu lane.

"Ove godine je ukupno izdvojeno oko 1,8 milijardi dinara za poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom, ali i za subvencije kompanijama koje zapošljavaju te ljude, za njihovu prekvalifikaciju, dokvalifikaciju...", naveo je Đorđević.

Podsetio je da će Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom biti izmenjen, jer je, kaže, briga o majkama jedan od najvećih proriteta Vlade Srbije i Ministarstva na čijem je čelu.

"Mi ćemo gledati da u svim segmentima pomognemo majkama i poboljšama demografsku sliku Srbije. Ove godine je predviđeno 10 milijardi dinara više za majke u odnosu na 2018. godinu, a novim merama biće obuhvaćeno još žena", podvukao je Đorđević.

Takođe, naveo je on, Vlada je ovu godinu proglasila godinom bezbednosti na radu i u skladu sa tim, kaže Đorđević, tokom godine biće donet Zakon o osiguranju u slučaju povrede na radu.

"Tim zakonom biće predviđeno da svi radnici moraju da budu osigurani na radu i pružiće veću sigurnost radnicima, imaće veća prava i imaće pravo da naplate ukoliko se povrede ili porodica u slučaju smrti", rekao je Đorđević.

Ukoliko poslodavac ne vodi računa o radniku, kaže ministar, teretiće ga i država i osiguravajuće društvo.

(Kurir.rs/Tanjug)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track