U avgustu samo vazduh neće poskupeti

Novi talas skoka cena

U avgustu samo vazduh neće poskupeti

Društvo -
Poskupeće brašno, suvomesnato, slatkiši, mlečni proizvodi, alkoholna pića, pasulj, mesne i riblje konzerve, smrznuto voće i povrće, kućna hemija, kozmetika i cigarete

BEOGRAD - Poslednjih dana jula i početkom avgusta u trgovinama u Srbiji poskupeće neke vrste suvomesnatih proizvoda, brašna, mleka i mlečnih proizvoda, slatkiša, alkoholnih i bezalkoholnih pića..., rekli su trgovci.

Na zelenim pijacama, međutim, zbog sve bogatije ponude sezonskog voća i povrća, cene su znatno niže.Suvomesnati proizvodi poskupeće od pet do 10 procenata, brašno i testenine od četri do 30 odsto, mleko i mlečni proizvodi od dva do pet odsto, slatkiši od pet do 25 odsto, alkoholna pića do 12 procenata.

U pojedinim trgovinama poskupeće i pasulj za 20 procenata, mesne i riblje konzerve od sedam do 19 odsto, smrznuto voće i povrće od pet do sedam odsto.

Trgovci su za avgust najavili poskupljenje kućne hemije, kozmetike od pet do 12 odsto, a u narednom mesecu proizvođači cigareta, koji to nisu učinili u julu, podići će cene između 10 i 20 dinara po paklici.

Kompanije koje su se odlučile da povećaju cene svojih proizvoda to pravdaju poskupljenjem sirovina i nestabilnim kursom koji je sredinom nedelje dostigao 118,68 dinara za evro, a proizvođači cigareta i povećanjem akcize.

Uprkos trendu smanjivanja cena sezonskog voća i povrća, one beleže rast u nekim mestima koja su teže pogođena sušom.

Stručnjaci procenjuju da će cene osnovnih životnih namirnica u narednom periodu rasti jer je suša prepolovila biljnu proizvodnju.Standardna potrošačka korpa ne može da zadovolji potrebe prosečne porodice u Srbiji, a situacija se može poboljšati samo povećanjem privredne aktivnosti, zaposlenosti i prosečnih zarada.

Prema analizi doskorašnjeg Ministarstva poljoprivrede i trgovine, prosečna potrošačka korpa u maju iznosila je gotovo 58.000 dinara (57.920,59 dinara) i vredela je 1,43 prosečnih zarada od 40.442 dinara.

Za pokriće minimalne korpe trebalo je izdvojiti 0,76 prosečne zarade ili 30.580,66 dinara.

Predsednica Centra za zaštitu potrošaca Srbije (CEPS) Vera Vida napomenula je ranije za Tanjug da se u potrošačkoj korpi više od 40 odsto troši na hranu i da veoma malo novca ostaje za ostale potrebe - odeću, obuću, sredstva za ličnu higijenu, komunalije, knjige, pozorišta, bioskop i slično.

"Zahvaljujući letu i dobroj ponudi ne tako skupog povrća, potrošači mogu nekako da izguraju do jeseni. Čeka nas mnogo vruća jesen od leta jer obećavaju poskupljenje struje, pa ćemo imati i 'strujni udar' na novčanike" pošto će ono da podigne novi talas poskupljenja," mišljenja je Vida.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track