OBUKA ZA NAVOĐENJE BORBENE AVIJACIJE Oficiri: Proces je veoma težak , a najvažnije je uspostaviti odnos poverenja sa pilotima
U jedinicama 126. brigade vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja u toku je redovna obuka oficira za navođenje borbene avijacije u lovačkoj nameni i pružanje navigacijske pomoći vazduhoplovima u vanrednim okolnostima.
Obuku prolaze starešine na dužnostima oficira za navođenje u četama VOJIN, a akcenat je na trenaži i dodatnom osposobljavanju mladih starešina, kako bi i oni dostigli najviše standarde obučenosti koje zahteva specifičan proces kontrole i vođenja vazduhoplova.
O značaju ove obuke i šta sve oficiri prolaze tokom nje danas razgovaramo sa majorom Nemanjom Rankovićem i poručnikom Nemanjom Janićijevićem.
- To je jedan planski organizovani proces koji traje kroz čitavu karijeru jednog oficira. Odvija se paralelno sa obukom za pilote koji lete na lovačkim avionima. Paralelno sa njihovom obukom odvija se i naša obuka. Zbog brzog vremena reakcije mi moramo da obučimo ljudstvo kako ono koje upravlja letelicama, tako i ono na zemlji koje treba da navodi pilote. Obuka je dosta obimna, teška i dugotrajna. - rekao je Ranković.
A vojnik koji se nalazi na obuci Nemanja Janićijević ukratko je opisao šta sve obuka podrazumeva:
- Obuka je veoma zahtevna, jer je prvo neophodno savladati teorijske osnove kao što su aerodinamika i vazduhoplovna tehnika, meteorologija i td. Nakon završetka teorijske obuke započinjemo da uvežbavanjem navođenja na simulatoru, gde dolazimo i u kontakt sa pilotima gde započinjemo razvijanje odnosa međusobnog poverenje, što je ključno za realizaciju budućih zadataka.
Kurir.rs
Bonus video:
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija