BRUJE MREŽE, UZBUNA MEĐU ALASIMA: Dunavska jesetra pronađena u Tisi! Mnogi je nikad nisu ni videli, pod trajnim je lovostajem FOTO
Foto: DW Printscreen

strogo zaštićena vrsta

BRUJE MREŽE, UZBUNA MEĐU ALASIMA: Dunavska jesetra pronađena u Tisi! Mnogi je nikad nisu ni videli, pod trajnim je lovostajem FOTO

Srbija -

Većina jedinki je obeležena specifičnim žutim markerom na levom boku ispred leđnog peraja

ZRENJANIN - Ribari koji imaju dozvole za ribolov, objavili su danas da su na reci Tisi uhvaćene dve jedinke ruske (dunavske) jesetre - strogo zaštićena vrsta u Srbiji, koja se nalazi pod trajnim lovostajem.

O ulovu jesetarskih vrsta obavešten je Pokrajinski zavod za zaštitu i na osnovu fotografija utvrdjeno je da je reč o dve jedinke ruske jesetre, autohtonoj vrsti ribe, koja ima status strogo zaštićene vrste u Srbiji.

Iz Rezervata prirode Zrenjanin naveli su da je prema navodima ribara, živa jedinka nepovređena vraćena u vodu na ušću reke Tisa u reku Dunav, dok je primerak uginule jedinke preuzela stručna služba Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.

Iz te ustanove su ukazali i da je trgovina jedinkama te vrste, poreklom iz divljine, zabranjena.

Riba iz praistorije

Reč je o ribi iz praistorijskih vremena, neobičnog izgleda, izuzetno ukusnog mesa i ikre od koje se pravi kavijar koji dostiže astronomske cene pa je pre nekoliko godina Dojče vele napravio reportažu sa rumunskim lovočuvarima koji patroliraju Dunavom i koji su ispričali da je dunavska jesetra toliko tražena i unosna da je trgovinom njome i počela da se bavi i mafija.

dunavska jesetra
foto: DW Printscreen

U sklopu maniferstacije Svetska izložba lova i prirode u Budimpešti "Jedno s prirodom" (One with Nature), koja je održana u Budimpešti, izvršeno je poribljavanje reke Dunav ugroženim jesetarskim vrstama oktobra ove godine.

Tom prilikom su u reku puštene kečige (Acipenser ruthenus), ruske (dunavske) jesetre (Acipenser gueldenstaedtii), kao i morune (Huso huso).

Većina jedinki je obeležena specifičnim žutim markerom na levom boku ispred ledjnog peraja, koji sadrži serijski broj specifičan za svaku jedinku na osnovu kojeg se jedinke mogu identifikovati, ali i odrediti njihovo kretanje u slivu Dunava.

Stručnjaci Rezervata prirode ukazali su da se može očekivati da i u narednom periodu bude još podataka o ulovu ovih vrsta.

A kad je reč o lovcima, evo podsetnika i za njih:

Kurir.rs/Beta

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track