KAKO DA GA SPASETE, BUDETE HEROJ I NE MORATE DA KUPITE NOVI: Evo šta da radite ako vam mobilni telefon upadne u more ili bazen!
Foto: Shutterstock

POKUŠAJTE

KAKO DA GA SPASETE, BUDETE HEROJ I NE MORATE DA KUPITE NOVI: Evo šta da radite ako vam mobilni telefon upadne u more ili bazen!

Zanimljivosti -

Sa dolaskom sezone godišnjih odmora, mnogi telefoni završavaju u moru. Ako kojim slučajem i vaš odluči da "zaroni", ne brinite i preduzmite ove korake

Otišli ste na more i uživate u odmoru, ali u trenutku nepažnje vam telefon isklizne iz ruku i direktno u vodu ili ste ga zaboravili u džepu. Scenario može biti veoma skup ili, ako imate sreće, bezazlen. Evo šta treba da uradite.

Prvo ga pronađite

Osim ako niste u situaciji da bi traženje telefona bilo opasno, pokušajte da ga pronađete i izvadite iz vode što je pre moguće. Ako ga ne vidite, pokušajte da ga dohvatite nogama ili kopajte po pesku dok ga ne pronađete, za to možete koristiti i neke dečje igračke. Ako i dalje ne možete da ga iskopate, moguće je da ga nećete pronaći.

plivanje, more, kupači
foto: Profimedia

Obratite se provajderu i obavestite ga šta se dogodilo i zamolite ga da stari broj prenese na novi uređaj. Uz pomoć alata kao što je Apple-ov "Find my", možete prijaviti uređaj kao ukraden, deaktivirati ga ili ukloniti sa svog naloga. Ako imate bekap kopiju u oblaku, možete je koristiti za vraćanje svih podataka na novi telefon.

Isključite uređaj i osušite ga

Našli ste telefon? Odmah ga isključite. Osušite ga čistim peškirom i, u zavisnosti od modela, izvadite telefon iz maskice. Nakon toga, u zavisnosti od starosti modela, uklonite SIM karticu, memorijske kartice i bateriju. Ako je vaš pametni telefon u vodootpornom kućištu ili ima IP sertifikat koji garantuje zaštitu od vode, samo ga isključite i isperite svežom vodom. Obrišite ga peškirom i ostavite da se osuši nekoliko sati pre nego što pokušate da ga ponovo koristite.

telefon, mobilni telefon
foto: Profimedia

Ali ako nije vodootporan, nemojte ga stavljati u pirinač, jer neće pomoći. Pirinač neće uraditi ništa, a voda će se osušiti i ostaviti telefon pun kristalizovane soli koja će za to vreme nagrizati elektroniku. Ako želite ponovo da koristite taj uređaj, moraćete da požurite, rastavite ga i očistite pre nego što korozija trajno ošteti unutrašnje komponente.

Ako je moguće, rastavite telefon

Ako ste dovoljno vešti da rastavite uređaj, koristite ispravne alate i uradite to što je pre moguće. iFixit objavljuje besplatne vodiče koji uključuju korak po korak rastavljanja za mnoge popularne pametne telefone. Nakon otvaranja uređaja, isperite unutrašnjost destilovanom vodom i veoma pažljivo uklonite koroziju mekom četkom i ostavite u 90-postotnom alkoholu jedan sat, povremeno mešajući kako biste izvukli vodu. Nakon toga izvucite delove i ostavite da se osuše 24 sata. Zatim ih ponovo povežite i proverite da li uređaj radi. Ako radi, uspeli ste. Ako ne, vreme je da odete u servis ili u prodavnicu po novi uređaj.

Mobilni telefon, maska, staklo
foto: Shutterstock

Kada je vreme za servis?

Rastavljanje uređaja, naravno, zahteva određena tehnička znanja i alate za bezbedno otvaranje savremenih pametnih telefona - bez njihovog oštećenja. Ako se ceo postupak čini komplikovanim, odnesite ga u servis što je pre moguće. Recite im da vam je uređaj pao u more i oni će znati šta da rade. U svakom slučaju, telefon će morati da se rastavi i očisti. Ako ne žele da ga poprave, odnesite ga u drugu radionicu. Ako imate iPhone, kontaktirajte zvaničnu prodavnicu ili servis.

(Kurir.rs/Tportal)

00:15

U EMISIJI SI KRALJICE! Vesna Rivas bez pardona izvadila telefon i snimala usred emisije

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track